Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Hybrid View

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    constanţa
    Posts
    15
    Rep Power
    0

    instalaţia de răcire - încălzire la motorul diesel

    Vă salut.

    Rover-ul meu nu mai încălzeşte cum trebuie.
    Am bănuit că este termostatul, deoarece, chiar şi la un drum lung, temperatura lichidului de răcire nu ajungea la 90. Automat, nici căldură în habitaclul nu aveam ca altă dată.
    Am schimbat termostatul, deşi după ce l-am demontat am văzut că era bun, lucrează.
    Mă interesează dacă ştie cibeva care este circuitul lichidului de răcire, dacă există undeva o electrovalvă care ţine circuitul deschis, etc.
    Eu bănuiesc că există pe circuitul de webasto, dar vreau să verific.
    Oricum, nici webasto nu mai funcţionează, dar de ăsta mă ocup când se face mai cald afară, îl dau jos, îl desfac, văd ce are.

    Deci, există pe circuitul de răcire - încălzire, o electrovalvă?

  2. #2
    Member marckuss303's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    sighisoara
    Posts
    123
    Rep Power
    14
    nu ,,,, o sa revin co poza

    racire.jpg
    Last edited by marckuss303; 13-03-2014 at 10:47 AM.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    constanţa
    Posts
    15
    Rep Power
    0
    Merci, Marckuss

  4. #4
    Member marckuss303's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    sighisoara
    Posts
    123
    Rep Power
    14
    oricand cu placere ! Daca apa ramane la 90 problema cu incalzirea in habitaclu poate fi de la radiatorul de caldura de la picioare . nu vine pe nici o parte sau vine doar pe partea de la sofer ?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    constanţa
    Posts
    15
    Rep Power
    0
    Problema este ca apa nu ajunge la 90, şi eu am suspectat ca fiind termostatul. L-am schimbat dat nici acum nu urcă la 90. Motiv pentru care, cred că circuitul rămâne deschis, de aceea am crezut că ar fi o electrovalvă.

  6. #6
    Member gheorghedumitru.dan's Avatar
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    napoli
    Posts
    50
    Rep Power
    13
    Quote Originally Posted by marckuss303 View Post
    oricand cu placere ! Daca apa ramane la 90 problema cu incalzirea in habitaclu poate fi de la radiatorul de caldura de la picioare . nu vine pe nici o parte sau vine doar pe partea de la sofer ?
    la mine doar pe partea soferului vine caldura ........ce ar putea sa fie ?

  7. #7
    Member marckuss303's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    sighisoara
    Posts
    123
    Rep Power
    14
    Quote Originally Posted by gheorghedumitru.dan View Post
    la mine doar pe partea soferului vine caldura ........ce ar putea sa fie ?
    e infundat radiatorul , incearca sa-l dai jos si sa-l cureti cu solutii de curatat tevi sau centrale termice ,,, dupa care i-l verifici la o sursa de apa calda sa vezi daca se incalzeste la fel pe toata sup[prafata lui ..

  8. #8
    Member gheorghedumitru.dan's Avatar
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    napoli
    Posts
    50
    Rep Power
    13
    ms am sa incerc

  9. #9
    B U
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    bucuresti
    Posts
    4
    Rep Power
    0
    e chin mare sa-l dai jos. acelas lucru l-am patit si eu, dar s-a dovedit ca webasto a fost infundat. verifica temperatura pe furtunele de intrare si iesire webasto. daca cel de iesire este mai rece decat cel de intrare, ai webasto infundat si nu se face circuitul prin calorifer.

  10. #10
    Member marckuss303's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    sighisoara
    Posts
    123
    Rep Power
    14
    daca apa nu ajunge la 90 99% e termostatul ,,,daca vrei sa verifici in alt mod suna-ma sa vb ! 0740089031

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Motorul la Rover 75 1,8 benzina nu mai porneste.
    By ajvlad in forum motoare benzina
    Replies: 5
    Last Post: 09-10-2016, 08:23 AM
  2. Rover 75 benzina 1.8 2000 - probleme cu motorul
    By sica73 in forum motoare benzina
    Replies: 51
    Last Post: 03-04-2016, 06:43 PM
  3. Se opreste motorul in mers
    By Cristian86 in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 13
    Last Post: 16-03-2016, 11:08 AM
  4. motorul de la ventilator
    By Angorik in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2014, 03:06 PM
  5. Motorul L series
    By sorin in forum motoare diesel
    Replies: 3
    Last Post: 06-04-2014, 09:47 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •