Page 128 of 139 FirstFirst ... 2878118126127128129130138 ... LastLast
Results 1.271 to 1.280 of 1381
  1. #1271
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    constanta
    Posts
    29
    Rep Power
    0
    inlocuit ventilator 4 fire (mergea numai pe turatie mare) cu ventilator 2 fire si rezistenta 85watt 0.5 ohm siemens de pe un bmw ,functioneaza la turatie mai mica presupun prima treapta .schimbat si PCB CU UN CONTROL BOX simplu cu relee 3 pini la o mufa si 2 pini la cealalta mufa doar plug and play merge bine deocamdata...

  2. #1272
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    azi am tras in sfarsit firele pentru a muta bateria in portbagaj... sunt rupt si vreau pauza :-) maine nici macar nu ma gandesc la rover :-P

  3. #1273
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    no bun... azi a fost a treia zi consecutiva cand s-au tras cabluri prin masina... sistemul audio, incalziri, altele... pana acum, peste 90m de cablu dublu, in general si cu izolatie dubla :-) distractia e la maxim!

  4. #1274
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    mangalia
    Posts
    242
    Rep Power
    12
    http://www.autoeco.ro/suport-motor/r...-220+sdi/5333/ pentru cine are nevoie e bucsa de la suportii de balans la rover 25,2oo etc pt toate tipurile de motoare . cel mai ieftin suport pe mine m a costat 160 lei. vand-tampon-antirasturnare-rover-400-900de20a4f0106eec4-200-150-2-85-1.jpg
    Last edited by gaina catalin; 05-08-2016 at 10:32 AM.

  5. #1275
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    recapitulare:
    am antifonat toata masina (plafon, laterale... in limitele bunului simt..., podea, portbagaj)
    am tras firele pe dedesubt (am pus si cateva in plus... poate mai imi pusca vreo idee)
    am pus vata minerala... destul de multa (am o experienta foarte buna cu vata minerala)
    si am reusit sa pun la loc mocheta... peste vata aia multa... cu greu, dar am reusit :-)

    de maine incep retusurile :-P

  6. #1276
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Duminica am facut-o de "oaie" aproape.
    Tot aveam ulei sus pe capacul de plastic de la chiulasa. Dupa o analiza amanuntita am descoperit niste silicon p-acolo. Cand colo ce sa vezi: 2 gauri in capac dintre care siliconul acoperea o gaura cam de marimea unei monede de 10 bani, iar cealalta era o idee mai mica.
    Am zis hai sa schimb capacul. Distractia abia acum a inceput. Cineva mai umblase pe acolo la injectoare si probabil a incercat sa schimbe si capacul (banuiesc eu) deoarece suruburile ce tin capacul si injectorul erau schimbate. Mai erau decat 3 sau 4 suruburi originale, restul erau confectionate din tija filetata.
    Cu chiu cu vai am desfacut suruburile, am dat jos capacul, am montat capacul celalalt, doar ca surpriza a venit de la suruburile de prindere ale primului injector(cel de langa distributie). In una din aceste gauri un surub s-a infiletat stramb. Am vazut ca e olarita gaura din chiulasa inca de cand am dat jos capacul spart. Se pare ca "meseriasul" a infiletat surubul in mod nefiresc. Beleaua esta ca la acest injector imi sufla motorina, iar masina nu-mi mai trage ca inainte (si-a dat seama de asta pana si sotia mea). Cauza banuiesc ca este din cauza surubului infiletat stramb care nu-i da voie injectorului sa stea in pozitia fireasca. Am zis sa incerc sa pun o garnitura de clingherit intre garnitura de cupru si injector pentru ca in momentul in care strang injectorul sa se modeleze garnitura de clingherit astfel incat cea de cupru sa etanseze cum trebuie.
    O sa va tin la curent cu ce am reusit sa fac.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  7. #1277
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    man, asa ca brainstorming: gaurile cu filet problema pot fi ori refiletate pt surub mai gros (eu am facut asta vara trecuta pt capacul care se pune peste tacheti), ori umplute cu ceva epoxy si data gaura pentru surub mai subtire... zic si eu, sa fie acolo idei :-)
    spor la treaba.

  8. #1278
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Am reusit sa etansez injectoarele, dar surpiza este ca desi sunt aceleasi injectoare masina nu mai trage ca inainte de a schimba capacul de la chiulasa.
    Catalin sa stii ca am procedat cum mi-a zis cu garniturile de cupru si s-au comportat perfect.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  9. #1279
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    hai ca sa zic ca am facut si eu ceva tangibil (la propriu)... in fine... sesizabil... cat de cat :-)
    -am pus scaune de ZR in masina - super misto. chiar sunt cele mai confortabile scaune pe care am stat pana acum. in sensul ca am avut spatare de Ford inainte, tot genul sport - scoica, deh, "care te imbraca", dar cele de ZR sunt cu mult mai reusite. pana si tapiteria e bine gandita pentru ca se prinde cu arici. asadar, se poate scoate fara prea multe injuraturi :-P
    -am rezolvat problema voltajului care pica foarte-foarte mult in momentul in care dadeam drumul la consumatori. mai precis am facut "The Big 3". cu alte cuvinte, am tras cabluri in plus de la alternator la baterie (terminalul rosu), de la masa alternatorului la caroserie si de la minusul bateriei la caroserie. deci, 3 cabluri per total, de unde si denumirea. rezultatul: diferenta dintre voltajul la alternator si cel la baterie este de 0.03v - neglijabil, iar voltajul ramane foarte aproape de 14v.

  10. #1280
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    14,93V incarcare dupa ,,big three" fara consumatori. In rest nu am avut timp sa masor. Diferenta este cam de 0,3V fata dinainte.

Page 128 of 139 FirstFirst ... 2878118126127128129130138 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 11 users browsing this thread. (0 members and 11 guests)

Similar Threads

  1. Am facut-o si p-asta! :) )))
    By bacyta in forum diverse
    Replies: 4
    Last Post: 17-01-2015, 07:34 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •