Page 114 of 139 FirstFirst ... 1464104112113114115116124 ... LastLast
Results 1.131 to 1.140 of 1381
  1. #1131
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    hm... mi-aduceam aminte ca erau peste suta :-))) pe mine faza cu furtune noi+tevi de cupru m-a dus pana in 500, asta tinand cont ca nu aveam scule si 100 a fost numai parlitorul de porc impreuna cu buteliile... furtunurile noi de silicon m-au costat si ele undeva pe la 250 de roni (inca nu am furtun de silicon de 8mm, asta nu se gaseste in RO, doar in UK...)...

    investitia pe original iese undeva pe la 1000 de roni, calculasem eu mai demult... dar ala e furtun...
    refacut din silicon + tevi de inox sau cupru iese undeva peste jumatate... asta tinand cont ca sunt multe coliere, reductii, fitinguri... oricum, este ceva de munca... dar e silicon cu 4 straturi... ca despre tevi nu are rost sa mai zic... alea o sa reziste mai mult decat mine :-P

  2. #1132
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    mangalia
    Posts
    242
    Rep Power
    12
    trebuie sa ma apuc de furtune. vad eu ce fac caci am deva trei furtune imbinate si e pe cale sa cedeze si cel de la pompa catre capul de sus a racitorului de ulei . am sa ma apuc si eu de tevi de cupru. cred ....

  3. #1133
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    o sa-ti trimit niste poze. important e sa gasesti (si la 200 chiar s-a nimerit) acelasi diametru. iar si mai important, sa pui la socoteala vibratiile motorului si sa fie suficient furtun care sa le amortizeze. eu prima data am facut sistemul INTEGRAL din cupru, doar mufarea era prin furtun si mi-a rupt un bradut de prindere de la valva care regleaza caloriferul din habitaclu... motorul misca instalatia de cupru dupa el, o balansa sus-jos, iar tevaraia tragea la randul ei de bradutii de la valva si de la radiator... asa invata omul :-)))

    furtunurile care se vand in cluj, marca SEMPERIT, sunt foaaaaarte bune pt antigel. m-am uitat acum la ele. arata ca noi, dupa 3 ani. nicio crapatura pe exterior, nici macar in locurile unde le-am indoit... dar nu le-am indoit prea tare... furtunul nu trebuie fortat... acolo unde sunt curbe mai pronuntate in sistem, puneti un cot de aluminiu/cupru... aluminiu se poarta si pe la firmele de tuning, doar ca mie mi-a fost mai usor sa le fac din cupru... cuprul are CEL MAI MIC coeficient de dilatare/contractare... practic, indiferent de temperatura antigelului, cuprul ramane inert. si pt ca tevile de cupru absorb imediat caldura ambientala, eu le-am izolat, pe cat posibil am pus izolatie cu foaie de aluminiu si vata de sticla... cel putin la teava care vine deasupra galeriei de evacuare...

  4. #1134
    Junior Member paul-paw's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16
    Rep Power
    0
    furtunele siliconice sunt sfinte. se gasesc acuma la orice dimensiune si cota. iti faci singur un chit. important este sa pastrezi cotele si partile lungi sa le inlocuiesti cu tuburi tot pentru apa, din policarbonat cele dedicate auto. acum lucrez si eu la asta, pana acum, 200 ron partea superioara a instalatiei, furtune siliconice auto+teava auto+coliere. cautati garaje auto care prepara auto pentru CNVC

  5. #1135
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    paul, nu stiu sigur daca ai vrut sa zici chiar "POLICARBONAT"... daca asa este, atunci pune te rog un link sau o poza. nu am auzit pana acum de ele. orice info in plus e binevenita. mersi.
    eu azi am luat sprayul si am curatat aproape toate mufele/contactele din compartimentul motor.

  6. #1136
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    mangalia
    Posts
    242
    Rep Power
    12
    Azi am facut rost de doua furtune (de fapt 1 si jumatate din altul) la numai 50 lei in stare foarte buna Attachment 5325 .Imi mai trebuie cel de jos de la radiator la racitorul de ulei si cele 2 bucati de la termocupla la radiator sus plus radiatorul.Am cerut oferte pe piese auto si mi au trimis preturi pt radiator de 300- 350 lei SH si nou e in jur de 320 lei, ca sa vezi cum te prostesc in fata.

  7. #1137
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    pai Catalin, uite, in ceea ce priveste alternatoarele... alternator SH pt Rover 200, 65 amperi, preturi incepand cu 250-300 de roni... alternator nou noutz pt Rover 200, 95 AMPERI!!!!!!!!!! 400 de lei, fara piesa la schimb... eu in Bucuresti gasesc piese mai ieftine in magazine, pt ca sunt mai multe si concurenta isi spune cuvantul...
    pe de alta parte, eu am inceput sa vopsesc piese din plastic pt masina... am stat, am analizat dinou variantele vopsit cu pistolul, sprayul si colantatul si am ales, again, sprayul... dar asta dupa ce am descoperit noua gama de sprayuri de la DEN BRAVEN... sunt absolut bestiale... NU CURG, NU SCUIPA, SUNT UNIFORME iar lacul arata chiar bine, cel putin dupa primele teste... pt vopsea, garantez. lacul il dau maine.

  8. #1138
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    evident, azi am dat cu lac... tot de la Den Braven... foarte ok, atat cel mat cat si cel lucios... ambele se asaza uniform, fara sa lase zone mai "uscate" si zone mai "umede". o sa fac si poze cat de curand. tinand cont ca sprayurile de la Dupli Color m-au tinut cam 3 ani, sunt destul de optimist in ceea ce priveste Den Braven-urile.

  9. #1139
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Vopsesti cu negru sau alte culori?
    Eu ieri am schimbat din nou garnitura de admisie pe care o inlocuisem nu cu mult timp in urma, dar am descoperit ca se topise in cateva locuri. Nu curgea lichid, dar preventiv. De data asta am strans cu dinamometrica.

  10. #1140
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    bravo man. lucru de finete :-)))

    plasticaraia am lasat-o neagra... negru metalizat (iese o nuanta foarte faina, perlata, dar cu prea mult sclipici...) si tras lac mat (asta estompeaza din glittery... super ok). chiar au iesit bine, numai ca trebuie sa fac poze outdoor, ca in casa nu se vede textura de la vopsea.

    am facut azi o proba si cu verdele... putin cam deschis fata de british racing green... dar e tentant...

Page 114 of 139 FirstFirst ... 1464104112113114115116124 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 7 users browsing this thread. (0 members and 7 guests)

Similar Threads

  1. Am facut-o si p-asta! :) )))
    By bacyta in forum diverse
    Replies: 4
    Last Post: 17-01-2015, 07:34 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •