Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Hybrid View

  1. #1
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    f multa rabdare si placere trebuie sa ai sa muncesti inconjurat de atatea cabluri si beculete,fain proiect abia astept sa citesc si povestioara despre masina ta daca despre acesta lucrare ai detaliat fiecare etapa,well done eugen

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    thanks. acum am intrat si eu in casa :-))) ma incalzesc un pic si ma cobor sa mai lucrez :-P

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    leduri... un proiect care dateaza de cand clubul :-) si un proiect care, in mod cert, evolueaza neincetat.
    stateam acum si citeam primul post, in care va povesteam despre ledurile de la "rusi"... alea de ziceai ca e becul stins, hi-hi-hi. dupa care am tot laudat ledurile 5050 prin 2013... si asa este, ledurile 5050 sunt cele mai fiabile leduri pe care le-am folosit pana acum... adicatelea, pana azi, timp de 4 ani, nu mi s-au "stricat" decat 2 becuri pe spate (abia in 2017), iar aici este discutabil de ce, pt ca am avut si un scurt, am avut si apa de ploaie in triple (intra pe langa garnitura) etc. si am pus "stricat" intre ghilimele, pentru ca ele luminau mai departe, DOAR CA unele segmente incepusera sa flickereasca :-)

    anyway, concluzia mea este ca ledurile 5050 lumineaza bine, NU SUNT sensibile la variatile de tensiune (nu necesita drivere speciale) si NU SE INCING, mai precis nu au nevoie de heatsink, ceea ce este un adevarat avantaj. in plus, un bec cu aprox. 40 de leduri 5050 echivaleaza cu succes unul clasic de 21W.

    DAR tehnologia a avansat semnificativ fata de 2013 (fata de 5050). treptat, au aparut becurile cu 1 bucata CREE in varf (de regula de 5W sau 7W) si multe 5050 pe laterale. am pus pe triple/stopuri. saltul calitativ s-a simtit. Eu triplele chiar asa o sa le si las. 5050 ilumineaza de jur imprejur, aprinzand oglinda reflectorizanta, iar CREE-ul focuseaza direct in spate, sa fiu vazut de la departare. Conceptul acestei iluminari a fost gandit foarte bine de chinezi, iar implementarea este de nota 10. voi reveni si cu poze.

    ei bine, si uite asa am ajuns la becurile construite exclusiv in jurul CREE. evident, in cele mai multe cazuri sunt folosite tot leduri de 5W... dar, atunci cand vorbim despre un bec cu 3-6 leduri din astea, ne cam dor ochii!
    ***si inca eu nu am testat becuri cu mai mult de 6 leduri, din ratiuni de incalzire... CREEurile se incing, iar daca nu ai ventilatie suficienta, este foarte posibil si chiar sigur ca ai sa le arzi la drum lung :-)
    fratilor, mi-au venit 2 becuri de ceata H1 cu 6 leduri si niste becuri baioneta pentru iluminat numarul de inmatriculare, cu cate 3 leduri. NU POT SA MA UIT DIRECT LA ELE!!! cand scriu randurile astea, inca ma dor ochii :-) pana si baionetele cu 3 leduri sunt super mega ultra puternice :-P evident, urmeaza si poze... ele tot urmeaza, ca trebuie sa am si timp, si cu asta e putintel mai greu.

    ultima concluzie pe ziua de azi, scrisa matematic:
    bec 5050 = bec filament < bec 1 CREE+5050 < bec X bucati CREE, ecuatie in care economia de curent e castigata de CREE si unde becul cu multiple "luminoshenii" CREE este disponibil la un pret decent (23 roni/bec cu 6 creeuri)

    eh, uite ca ma am una:
    desi lupta pare pierduta de XENON, cei mai multi zicand ca ledurile sunt net superioare, XENONUL ramane cu un avantaj major, si anume: NU ARE NEVOIE DE RACIRE...

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    poze triple

    asadar, poze cu becuri de tipul 1CREE+5050 (mai putin pozitiile care sunt doar 5050, deoarece chiar din fabrica becurile corespunzatoare sunt mai mici ca si numar de watti)


    inclusiv mecla mea :-)))


    pozele au fost facute in mijlocul zilei, atunci cand orice bec se vede cat se poate de prost... asadar, this is as low as you get!

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    consum

    haideti sa ne facem o idee despre consum!

    la o baterie care masura 13v, multimetrul meu a zis uite-asa:

    -bec halogen, soclu H1, 55W - 3.6 amperi
    -bec led, soclu T10 (5 leduri cree orange, 5W fiecare) - 0.17 amperi
    -bec led, soclu BA15S (1 led cree de 10W + 12 SMD 5050) - 0.26 amperi
    -bec led, soclu H1 (6 leduri cree, 5W fiecare) - 0.33 amperi

    se poate observa cu ochiul liber, si chiar de departe, cum pana si cel mai puternic & "power hungry" bec cu leduri a consumat de 10 ori mai putin curent decat becul cu halogen!!! zau asa!!!

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    poze

    uite ca am avut ceva timp dimineata, cand kulmea, nu mergea netul :-)))

    halogen 55W (lumina calda)


    cree x6 (alb rece)


    cree x5 (orange sau amber, cum se mai zice)


    ar fi de mentionat ca acolo unde este filament, lumina se raspandeste neintrerupt (omogen)... la becurile cu leduri se observa niste delimitari... parca ar fi facute din linii drepte... DAR, cam toate farurile, stopurile si proiectoarele au oglinda reflectorizanta in spate si ca urmare, lumina facuta de leduri este uniformizata... asadar, i give you the CREE LED: o lumina comparabila (cu halogenul sau xenonul, take your pick), la o fractiune din consum (fata de halogen, evident; desi putem sa mergem mai departe si sa spunem ca ledul este chiar mai eficient decat xenonul... dar mai stam putin pana sa trecem si granita asta... zic eu).

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Timisoara
    Posts
    6
    Rep Power
    0
    Salutare, foarte bine se vad ledurile astea numai ca au o mica problema "legala"...sti cumva se pot face autorizatii RAR pentru ele ?

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    daca iti bati capul si vrei, se poate autoriza aproape orice... dovada: exista o masina facuta integral din lemn, exista un Logan decapotabil si inca un Logan coupe, sper ca am zis bine... toate 3 masinile sunt omologate la RAR in Romania. au aparut si la stiri... RAR are departament de probe si teste, asa ca daca vrei cu adevarat, se poate (exista niste standarde stabilite la nivel european in care trebuie sa te incadrezi).

    si vorbind tot despre legislatie si omologare, pe site-ul de la RimmerBros SUNT DE VANZARE becuri cu leduri... asa ca, din punctul meu de vedere, subiectul este inchis :-) trebuie sa intelegem spiritul legii, in primul rand... adica trebuie sa avem lumini care sa nu deranjeze (deci fara xenoane aftermarket de 55W instalate fara cap) si in acelasi timp sa fie de calitate (deci fara leduri slabe din cauza carora sa faci accident ca nu luminau).

    over and out.

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    uite ca am ajuns la capitolul faruri. si mai demult, as fi pariat pe xenon... ca orice om mai in varsta, care prefera o tehnologie deja testata.
    am facut azi cateva teste (si poze) cu led versus xenon pe faza scurta... zic faza scurta pentru ca asa s-a nimerit. si uitati acilea niste cifre, in directia consumului:
    led 15W 1.2A (desi chinezii au zis ca becul are 20W, dupa masuratorile mele tot au furat)
    xenon 27W 2.2A
    xenon 44W 3.5A
    xenon 51W 4.0A
    *eu am un dimmer pentru xenon, dar din graba nu am stat sa caut exact valoarea de 35W.

    din cate se poate observa, asa, contabiliceste, ledul consuma de 2 ori mai putin decat cel mai mic xenon. iar in privinta performantei, ledul "cree" este undeva peste xenonul de 27W si cumva mai slab decat cel de 44W... asadar, ar trebui sa fie ca un xenon de 3X W.

    asadar, LED WINS.
    pentru teste, am folosit un set de becuri H1 cu cate 2 leduri CREE de 10W pe fiecare parte. cu alte cuvinte, 10W pe partea stange si 10W pe partea dreapta a becului. racirea, pe care am verificat-o personal, este asigurata de un fel de plasa din fire de cupru care se poate intinde, in functie de spatiul avut la dispozitie.

    din pacate, site-ul care se ocupa de gazduirea pozelor imi da rateuri, asa ca pozele o sa apara zilele viitoare.

    pana atunci, nu pot sa va zic decat ca, treptat, becurile cu LED incep sa fie mai performante chiar decat xenonul. si asta pe verificate... din acelasi unghi, in aceleasi conditii de test, fara smecherii ca nu ma ocup cu vanzarea lor.

  10. #10
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    vad ca tinypic tot nu merge. hai sa incercam aici pe forum cu poza.

    comparison show_net.jpg

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Tutorial demontare fete usi r25 mg zr
    By rekinu in forum diverse
    Replies: 10
    Last Post: 14-08-2017, 05:16 PM
  2. Sistem RACIRE - R200/25 (benzina)
    By Eugen_piano in forum motoare benzina
    Replies: 0
    Last Post: 09-07-2014, 09:01 PM
  3. tutorial desfacere fete usi
    By rekinu in forum diverse
    Replies: 0
    Last Post: 02-04-2014, 10:39 PM
  4. KV6 in R200 and MG ZR
    By Eugen_piano in forum TUNING ROVER MG
    Replies: 6
    Last Post: 22-06-2013, 08:07 AM
  5. Mod - Lambda Relocation (R200)
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 4
    Last Post: 16-05-2013, 02:23 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •