Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 37
  1. #11
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    pe langa tava cu friptura facuta la cuptor, poate incape si un far... de ce nu? nu iti subestima mama.

  2. #12
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    foarte tare. acum am vazut :-D

    mda. vroiam sa fac un update si aici.

    a fost Motor Show in CT, la Mall. Am vazut ultimele modele franceze si germane. Trendul evident a fost multe faruri doar cu leduri si la fel de multe faruri cu led & xenon. Cam ca mine, doar ca ei fac masinile in 2013 si Roverul e din 1999 :-D le dau clasa :-) dar nu asta am vrut sa zic.
    Absolut toate masinile, indiferent ce aveau pe faze, indiferent de dotari sau de cat costau, pentru CEATA foloseau NUMAI HALOGEN!!!

    am mai spus si cu alta ocazie ideea de fata, dar reiterez cu aceasta ocazie: pentru luminile de ceatza, cele mai bune becuri, din punct de vedere al iluminatului, sunt becurile HALOGEN (albe, 4300k).

  3. #13
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    Daca ai vazut cursele de la Le Mans din ultimii doi ani, atunci probabil ai auzit si de problema farurilor pe led a celor de la Audi. Multi competitori ( polotii celorlalte monoposturi ) au facut plangere in ceea ce priveste puterea acestor noi faruri pe led, eraumorbiti din spate de masinile Audi care, culmea, mai dau si flashuri automat cand au un adversar mai lent in fata. Acelasi fenomen il putem observa si pe strazile din tara noastra unde, sa fim sinceri, multi si-au pus xenon pe far fara nici lupa care sa concentreze lumina intr-o anumita directie. Eu personal primeam avarie din partea conducatorilor din fata mea cand ma apropiam de ei si le luminam "sufrageria" In consecinta am renuntat la xenon si sincer ma descurc foarte bine cu halogenele ) Recomand

  4. #14
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    man, probleme cu iluminatul o sa tot fie... e greu sa ajungi la un compromis decent. adica, trebuie sa vad si eu, cat sa merg in siguranta cu 90 la ora (noaptea), dar nici sa-l orbesc pe ala din fata.
    momentan, asta nu prea se poate. pe faza scurta, eu ma simt confortabil la 70, iar cu faza lunga, ma injura ceilalti.
    Tine cont si ca avem din constructie faruri diferite. Iti zic, pe 200, halogenele stock sunt un zero barat. Again, pe C3, halogenele obisnuite sunt pistol cu apa. Si sa nu uitam ca la noi, iluminatul public este o gluma proasta, desi, orasele mari au progresat sensibil in ultima perioada.
    Ca atare, pe drum national, o sa tot fie probleme. Eu chiar ma gandesc serios la xenon de 55w si la o pereche de proiectoare profi cu leduri.
    am o lanterna cu un singur led de 10W si stiu cum bate. dar, daca mai fac inventii, va tin la curent. pana una alta, am o banda de leduri lipsa, am o faza lunga lipsa, asa ca am de lucru, nu ma plang :-D

  5. #15
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Lasati oameni buni, ca sunt si d-aia cu faruri xenon cu lupe care au niste lumini de te orbesc.... Pe mine nu m-a blitzat nimeni pana acum decat atunci cand uitam sa comut de pe faza lunga pe faza scurta. ))
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  6. #16
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Best halogen

    s-a stins un H3 de la setul mare de proiectoare (primary fog). asa ca, ma gandeam in sinea mea, daca tot schimb un bec, hai sa le schimb pe amandoua. si daca tot desfac, hai sa pun un bec mai bun :-))

    am avut experiente foarte placute (nu va ganditi la ...) cu (...) Philips. gama Premium: Vision Plus, etc.
    Cum becuri H3 Vision Plus sunt cam greu de gasit, m-am orientat spre Osram Nigt Breaker Plus.

    Din ce am vazut pe net, desi majoritatea recomanda Philips, acolo unde baga si poze, unde se face comparatie bara la bara, Osram este mai luminos :-D Cine a avut si una si alta, jura ca Osram e mai bun.

    In fine, intreb si eu, voi ce halogene ati mai folosit? Vision, Vision Plus, Xtreme, Osram N.B. Plus, Narva Range Power? Pareri?

  7. #17

  8. #18
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    bun, in sfarsit! de cand le asteptam. mi-aduc aminte ca o parte din ele erau si pe forumul vechi. de fapt, chiar tu mi-ai dat ideea sa pun lentile transparente pe 200 :-P
    ceva pareri, de cand le-ai pus, cum se comporta plexicul (2-3mm, cat are?), fericit, flashuri primite, reglajul simplu?

  9. #19
    Member marckuss303's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    sighisoara
    Posts
    124
    Rep Power
    12
    plexicul cred ca are undeva la 3mm , deocamdata arata k noi , flashuri nu e cazul , sistemul de reglaj a ramas acelasi deci se pot regla stanga ,dreapta , sus ,jos , xenon H7 6000k , vizibilitate excelenta !

  10. #20
    Junior Member D a I I's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    PANTELIMON / ILFOV
    Posts
    12
    Rep Power
    0
    marckuss te-am tot cautat!! treaba asta am facut eu la e46 al sotiei pentru ca nu pot renunta la xenoane,numai ca la bmw sunt deja geamurile clare,marckuss cum se comporta pana acum plexicul?in timp daca se ingalbeneste se poate polisa? vreau sa-mi Montez si eu lupe pe faza scurta si am nevoie de geam clar pentru farurile de la R 75,ma poti ajuta ? unde le-ai facut ? cat te-au costat? si daca imi poti face si mie si le platesc cu avans.. poze cu farurile de la bmw si un site de unde am luat eu lupele..

    http://performanceauto.ro/
    Attached Images Attached Images
    Last edited by D a I I; 28-08-2013 at 10:09 PM.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vand cd-player VDO CD413X original Rover + rama adaptoare
    By bacyta in forum For Sale - Vanzari Non - AUTO
    Replies: 5
    Last Post: 28-04-2015, 06:30 PM
  2. Vand kit xenon h7 35w
    By bacyta in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 15
    Last Post: 26-03-2014, 11:02 PM
  3. Vand Harman/Kardon sistem audio original Rover 75
    By bacyta in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-2014, 11:31 PM
  4. far xenon
    By feraru3333 in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 18-12-2013, 02:28 PM
  5. cd-PLAYER ORIGINAL ROVER 75
    By D a I I in forum diverse
    Replies: 18
    Last Post: 10-08-2013, 10:45 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •