Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 37 of 37
  1. #31
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    11
    obligatoriu daca pui lupele respective

  2. #32
    Junior Member D a I I's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    PANTELIMON / ILFOV
    Posts
    12
    Rep Power
    0
    pai eu asta vreau sa fac sa cumpar geam clar si pe urma pun lupele, dar tu ai spus ca la masina ta se pot da striatiile jos de pe sticla stock,si eu te-am intrebat : daca se pot da jos si la rover 75?

  3. #33
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    man, uita-te la farul tau :-D eu din ce vad pe rimmer, ZR si 75 au faruri diferite.
    in poze, asa se vede, cum zice RKN. pare ca la 25/ZR, e un geam transparent si separat sunt sticlele cu striatii.
    la 75, eu vad striatiile direct pe geam... cel putin in poze. daca era altfel, banuiesc ca nu se mai chinuia lumea sa taie lentilele :-D

  4. #34
    Member marckuss303's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    sighisoara
    Posts
    124
    Rep Power
    12
    Claudiu te ajut cu placere ,,, suna-ma la 0740089031 si vb ,sticlele m-au costat 100 ron amandoua,, eu zic k la banii astia nu merita sa pierzi timpul experimentand cum sa le faci singur !
    Last edited by marckuss303; 02-09-2013 at 07:57 PM.

  5. #35
    Junior Member D a I I's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    PANTELIMON / ILFOV
    Posts
    12
    Rep Power
    0
    acum e tarziu,te sun maine !! si stabilim totul

  6. #36
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    cum imi apar pe site-uri tot felul de reclame... si nu, nu este vorba despre site-uri "din alea"... deci, reclame la lucruri pe care le-am cautat acum juma de an, poate si mai mult... am dat peste ceva filmulet pe youtube, cu SELF-LEVELING de la HELLA.

    15 clickuri mai tarziu, am gasit urmatoarele info, destul de interesante...
    *stiu ca Mihai intreba pe chat, deci, ma gandesc ca poate nu e un topic asa vechi :-)

    daca stie cineva cazurile despre care o sa vorbesc, daca stiti info suplimentare, va rog...

    1) normativele europene prevad ca orice far care are sursa luminoasa de peste 2000 de lumeni, sa fie dotate cu dispozitive de curatare si auto-reglare... ceea ce este sub 2000 - NU!

    ceea ce ne duce la urmatoarele stiri din 2013-2014:
    2) pe unele modele Audi A1, MINI si Beetle, producatorii au instalat din fabrica XENON DE 25W!!!... care, fiind la limita de 2000 lumeni, nu necesita nici spalatoare si nici auto-reglare... reprezinta, spune lumea pe forumuri, varianta lor OEM, dar low-cost.

    3) am vazut un articol despre un LOGAN COUPE, facut in Bucuresti de Auto K9. cica este omologat RAR pentru traficul rutier, pe bune, pe probe, pe documentatie... dar in poze, m-am uitat foarte atent... desi farurile par a fi xenon, nu se vad spalatoarele, nici macar nu par a fi decupate/integrate... sa fie oare cu bec halogen?

    http://autok9.ro/uncategorized/primu...ula-pe-strada/

  7. #37
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    pai, meshterim sau "despre ce vorbim noi aicea"? (cam asa ii place electricianului sa zica).

    sa revenim asadar la CEATZA. pe ceata nu se pun xenoane, in mod obisnuit, si asta dintr-un motiv bine intemeiat.
    xenonul lumineaza muuult peste becul cu halogen si, ca urmare negativa, ceata va REFLACTA lumina, orbind pe toata lumea.
    *dupa cum bine stim, ceata este, la propriu, apa in aer... multe particule de H20, marunte, la altitudine joasa, care, evident, reflecta tot ce prind...

    buuun pentru ceata este becul standard de 55W care produce 1400 de lumeni. culoare alba, 4300k si nu galbena cum cred unii...

    este evident, din ce am scris mai sus, ca un HID de 35W - 3000 de lumeni este mult prea mult pentru ceatza, overkill, dovedindu-se mai degraba ineficient.

    dar oare, un HID de 20W, care produce "numai" 1400-1500 lumeni si care consuma DE 2 ORI MAI PUTIN CURENT...? eh?
    ta-daam, azi am modificat primul balast de 35W, pe care l-am setat la 20W. numai bun pentru ceatza.

    astept cu nerabdare perechea lui din China :-D

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vand cd-player VDO CD413X original Rover + rama adaptoare
    By bacyta in forum For Sale - Vanzari Non - AUTO
    Replies: 5
    Last Post: 28-04-2015, 06:30 PM
  2. Vand kit xenon h7 35w
    By bacyta in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 15
    Last Post: 26-03-2014, 11:02 PM
  3. Vand Harman/Kardon sistem audio original Rover 75
    By bacyta in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-2014, 11:31 PM
  4. far xenon
    By feraru3333 in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 18-12-2013, 02:28 PM
  5. cd-PLAYER ORIGINAL ROVER 75
    By D a I I in forum diverse
    Replies: 18
    Last Post: 10-08-2013, 10:45 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •