Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    12

    Martorul ,, Check engine " aprins

    Salutari
    si
    Hristos a inviat , tuturor
    Am o problema care persista de ceva timp si nu ii gasesc rezolvarea . De aproape 6 luni am indicatorul MIL din bord aprins in timpul mersului , dar motorul merge perfect , fara trepidatii , consum normal , fara sindrom tractor .
    Am icercat si metoda auto-diagnosticarii si nu-mi da nici un mallfunction . Daca are cineva idee despre ce este vorba , multumesc anticipat .

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    uite aici:
    http://www.rover-mg.ro/forum/showthr...?p=342#post342

    Daca masina ta e produsa dupa 2000, ai toate sansele sa poti citi codul de eroare cu un tester universal. Daca cei din UK pot face asta si este ok, ma gandesc ca functioneaza si in Romania. Doar avem aceleasi masini, nu? :-D

  3. #3
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    l as ruga tare mult pe marcell ne spuna care ar fi cauzele din care ar putea sa se aprinda check engine.
    ce senzori defecti aprind martorul, ce alte defectiuni ar putea aprinde martorul?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    MURES
    Posts
    6
    Rep Power
    0
    eu am o sitautie similare(R25 2002 diesel ), dar deja merg de 10K cu el aprins si nu are nimic, doar ca nu vad daca mai apare ceva. la mine BUBA a fost ca m-am ;JUCAT; cu senzorul de acceleratie, aveam alimentare intermitenta pe el si de aceea a fost citit eronat de cateva ori(manualul zice ca daca face asta de peste 3 ori intra in starea aceasta, aprrins, si nu se mai stinge decat la tester). Deci s-ar putea sa ai asemenea eroare, un simptom al defectiunii initiale a fost intrarea in LIMP mode, adica nu mia ai acceleratie si motorul stat turat pe la 1200 Rpm. Bafta maxima in continuare si s ate bucuri de masinuta.

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    12
    Masina este un R45 / 2003 si are cam 160.000 km ,motorul 20T2N- 2000cmc. Problema este ca in oras ,fiind masini rare , nu s-a obosit nici un service sa aduca un tester cu program pentru Rover ; se merge pe ideea "poate il vede pe asta" si nu mai vorbesc de innterpretarea datelor. C-a exemplu , ultimul mecanic ,
    mi-a sugerat sa schimb sondele Lambda . Am zis sa vad daca mai am ceva in porbagaj ; va dati seama cu cine avem de a face.
    Bine , lasand gluma la o parte , ma gandesc sa i-au un ELM 327 , din cate am citit este compatibil si la Rover .
    Ce zice-ti , se merita ?

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    O sa completez cat de curand informatiile legate de ELM. pana cand reusesc, poti sa te uiti aici:
    http://www.the75andztclub.co.uk/foru...ad.php?t=99734

    Oricum, T4 este singurul tester care poate face orice si care are acces la toate subsistemele din masinile MG Rover.

    In alta ordine de idei, sondele lambda se pot verifica cu un multimetru digital. Inca n-am apucat sa fac topicul. Daca nu gasesti pe net sau nu te descurci, da-mi un telefon (0745033130) si iti zic live. Am documentul pe computer.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    12
    Salut prieteni Rover-isti ,
    Mai nou , mi-a aparut si o alta manifestare neplacuta vis-a-vis de martorul ,, check engine " . Undeva pe la 2500-2750 RPM , daca merg constant (aprox. 110km/h)
    timp de cateva secunde , se aprind si martorii ABS , frana parcare . As da vina pe ceva depuneri la senzorii ABS de la roti , pentru ca in trepte inferioare , deci si viteze mai mici , nu se mai aprind ; probabil la rotatii mai mari ale rotilor , citesc erori .
    Curios este faptul , ca dupa 110km/h , nu se mai aprind (130-140 km/h)
    Oricum , i-mi pare rau ca nu pot ajunge la sesiunea de testari , cum nu am putut veni nici la intalnirea nationala (probleme de servici) , dar cine stie poate o veni
    si timpul acela .
    Pana atunci multa bafta tuturor .

  8. #8
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Si mie mi s-a aprins martorul cu senzorul de la ABS la vreo 2 saptamani dupa ce am schimbat jantele. Am avut o janta stramba pe stanga spate. E posibil sa fi stricat rulmentul p-acolo ( rulmentul inca nu face niciun zgomot)?
    La inceput se aprindea cand dadeam prin gropi sau vreun damb, acum pare sa stea mai tot timpul aprins.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    referitor la ABS. am descoperit mai demult o faza destul de inteligenta pentru R200. Daca merg cativa km cu viteze mici, treapta a 2-a, sa zicem, se dezactiveaza automat ABS-ul si se aprinde becul. Ideea in sine e excelenta, pentru ca la fenomenalele viteze de 20 km/h, franarea clasica este mai eficienta.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    12
    Am sa mai fac niste " sapaturi " si va tin la curent cu descoperirile , pentru ca daca o tine tot asa voi avea un ,, pom de craciun " pe bord .
    Stiti cum este , azi una , maine alta si te lasa cand ti-e ROVER-ul mai drag .
    Degeaba nu cred ca se aprinde , am sa incerc si un senzor pozitie acceleratie , poate in acea pozitie potentiometrul are o uzura prematura si de aici erorile

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Rover 75 intra "greu" in vitezele mici
    By Cristian Cobra in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 10
    Last Post: 03-05-2017, 12:06 AM
  2. Hayon - deschidere "universala" din buton
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 2
    Last Post: 27-03-2017, 03:00 PM
  3. 1001 mituri despre rover care circula in "folclor"
    By DATA in forum TEHNICAL DATA ROVER / MG - date tehnice, motorizari, cauciucuri , becuri,optiuni ...
    Replies: 22
    Last Post: 08-01-2017, 10:28 AM
  4. airbag bec rosu aprins la bord
    By mihaivolei in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2014, 03:39 PM
  5. Schimbare panou instrumente de bord cu unul "High Line"
    By Amir_ in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 3
    Last Post: 28-06-2013, 05:52 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •