Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12

    Diagnosticare OBD2

    DESPRE ON-BOARD DIAGNOSTICS

    OBD-II standardizeaza tipul de conector folosit, precum si numarul / asezarea pinilor, protocoalele de comunicare disponibile, formatul mesajelor etc. Erorile (Diagnostic Trouble Codes) afisate via scanner sunt compuse din 4 cifre antecedate de o litera: P (in cazul motorului sau a transmisiei), B, C (pentru caroserie) si U (retea).
    Ex:
    P00xx - Fuel and Air Metering and Auxiliary Emission Controls.
    P01xx - Fuel and Air Metering.
    P02xx - Fuel and Air Metering (Injector Circuit).
    P03xx - Ignition System or Misfire.
    P04xx - Auxiliary Emissions Controls.
    P05xx - Vehicle Speed Controls and Idle Control System.
    P06xx - Computer Output Circuit.
    P07xx - Transmission.
    P08xx - Transmission.

    Fiecare producator de masini are dreptul de a adauga coduri specifice ("enhanced") pentru a-si putea diagnostica propriile modele cat mai detaliat. Astfel, erorile care incep cu "0" sunt de tip universal, in timp ce codurile care au ca prima cifra pe "1" sunt specifice.

    EOBD este echivalentul european al OBD-II si a fost implementat incepand cu 1 ianuarie 2001 in ceea ce priveste motorizarile pe benzina si abia din 1.01.2004 in cazul masinilor diesel (la modul general).
    In schimb, modelele “noi” aparute pe piata auto au fost compatibile chiar din anii 2000 (benzina), respectiv 2003 (diesel).

    DAR EU AM MG / ROVER!

    In cazul R200, masina este pre-OBD2, chiar daca, in principiu, conectorul pare identic. La fel se intampla si cu seriile 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000, 1100 (Dacia .
    Atunci cand scannerul interogheaza ECU, de fiecare data se cere si evident, se raspunde cu un cifru (parola). Pana in momentul de fata, nimeni nu a reusit sa “crack-uiasca” algoritmul de criptare, drept pentru care, pe masinile mai vechi nu se poate folosi decat testerul original (T4).

    In ceea ce priveste modelele 25/45/75, ZR/ZS/ZT, lucrurile stau un pic diferit.

    POSIBILA SOLUTIE

    Pe forumul din UK sunt numeroase exemplele in care pasionatii / fanii Rover MG folosesc pe masinile lor aplicatia Android “TORQUE PRO” in combinatie cu scannerul Bluetooth ELM327.
    Software-ul TORQUE PRO costa aproximativ 16 roni, iar un scanner Bluetooth ELM327, cumparat de pe ebay si livrat tocmai din tara de origine (China) – in jur de 10-15 dolari.

    10pcs-android-torque-v2-1-2012-elm327-bluetooth (1).jpgELM327BT_torque.jpg

    Cat despre compatibilitatea OBD2 a masinilor voastre, nu sunt un expert in domeniu, dar pe forumul englezesc sunt multe dieseluri R25 si MG ZS din 2001, respectiv 2002 care sunt diagnosticate aproape fara probleme.
    In ceea ce priveste benzinarele, ECU-rile MEMS 3 sunt oficial compatibile OBD2, acestea fiind si singurele motoare care pot fi remapate (spre deosebire de MEMS 1.6, 1.9 si 2J).

    IMPORTANT

    Testerul original T4 este singurul care poate citi orice subsistem al masinilor in cauza (ABS, SRS etc.). De asemenea, doar pe original se pot programa ECU, IMO, DCU si altele. Evident, lista ar putea fi continuata cu upgrade-ul de putere in cazul R75 s.a.m.d.

    Tot ce urmeaza in posturile de mai jos este mentionat ca simplu fapt informativ. Posibil sa functioneze foarte bine pe unele masini, posibil sa citeasca gresit pe altele si de asemenea, posibil sa nu mearga deloc la unii dintre noi. Parcul auto este un fenomen complex :-D

    Anexez in continuare o lista cu coduri de eroare pentru MG si va rog sa completati topicul, daca aveti informatii suplimentare.
    Last edited by Eugen_piano; 12-05-2013 at 10:50 PM.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12

    Coduri eroare

    Sorry, lista e prea lunga, asa ca am postat-o pe grupul de facebook:
    https://www.facebook.com/groups/277355765399/

    Spor la depanare!

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    DESPRE PINII 4 & 5:

    RoverRon pointed out on his webpage that Rover did not ground pin 4 and 5.
    And therefor there is no comms. Try swapping the ground connection from Pin 4 to 5.


    All MG/Rovers didn't connect Pin5 of the J-1962 connector,
    so it's pretty standard practice to link Pins 4 & 5 on these cars.

  4. #4
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    ....Eugen ... interfata citeste .... din pacate eronat .... dar nu este vina interfetei ... "fenomenul" este urmatorul grupul rover mg a folosit un limbaj propietar care nu este compatibil cu obd 1 2 sau pre obd ....codurile reprezinta cutotul alceva in majoritatea cazurilor .... mai sunt si ceva exceptii care se pot apropia cat de cat de zona de defect....singurul loc unde rover a trebuit sa respecte a fost zona de vin a citirii ... in rest .... acum cnd regulile sau mai schimbat ..cu interfata de 15 lei poti face aproape orice la o masina scumpa...asta pentru ca sunt compatibile obd2 ...am nenumarate cazuri cand sa incercat cu testere multimarca laudate de multe mii de euro si care au "busit" setari softuri etc doar prin simpla citire a datelor ...- dece ? pentru ca ele citesc ceva prin modalitatea pre obd ..1 sau 2 care in anumute cazuri pentru limbajul rover inseamna modificarea setarilor sau modificarea softului ... chiar acum am un 75 care are exact aceasta problema ..rezultatul calculator inutilizabil .. rezolvare -set calculatoare costuri nejustificate....

    am sa dezvolt aceasta tema in curand... am chiar o lista de ce citeste un tester universal si t4 din pacate cel universal nu este constant ...nu citeste intodeauna exact acelasi cod chiar daca este acelasi defect... oricum eronata identificarea

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    am primit mailul cu locatia. SUPER MISTO!!! Felicitari.

    eu am 200, asa ca nu pot testa nici softwareul (Torque sau altele) si nici scannerul (Elm, ScanGauge etc.).
    tocmai de asta am rugat sa completeze persoane care au mai multa experienta in domeniu.

    imi pare rau sa aud de atatea probleme.

  6. #6
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    nu sunt "probleme" este chiar foarte bine ne scutesc de cei care fac asa zise diagnosticari ale masinilor .....iar pentru cei din tara facem sesiuni de testari ... atentie ca la englezi folclorul circula mai repede si este mai mare ca la noi ... roverul a fost dacia lor

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12

    More info

    Atentie, am reformulat informatiile prezentate in postarea originala. Nu de alta, dar sa nu se grabeasca lumea sa deschida sticla de sampanie :-D

    Si acum, sa continuam ce am inceput, cu mentiunea faptului ca, inclusiv in situatiile "compliant", compatibilitatea si functionalitatea software-ului Torque nu este niciodata de 100%.
    O alta aplicatie destul de raspandita am descoperit a fi si DigiMoto.

    In ceea ce priveste alte sisteme in afara de engine management, Rover / MG nu le-a "cablat" la OBD, ca atare ele fiind indisponibile in cazul unui scanner universal.

    Din ce am putut sa vad pe inregistrarile video, se putea citi in timp real cam tot ce apare pe ceasurile din bord (speed, rpm & co.), dar si Boost-ul, MAF-ul, Lambda, Temperatura Antigelului, Temperatura Aerului, Throttle Position, calculator consum combustibil etc.

    Merita citit:
    http://www.the75andztclub.co.uk/foru...ad.php?t=99734



    Un "mate" de pe forum, ca sa il numesc asa, de altfel un tip foarte ok cu care am mai schimbat pareri, mi-a raspuns: on my 53 plate MK1 ZR yes, it allows me to see any fault codes stored in the ECU and delete them. Asta desi, in cele mai multe cazuri, doar pe MK2 se pot sterge DTC-urile.

    Cam atat momentan.
    Last edited by Eugen_piano; 08-05-2013 at 02:59 PM.

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12

    Torque on R25

    Pe Rover 25 2.0 Diesel:



    Daca mai sus era filmat Torque pe un 75 V8, ma gandeam sa fie echitabil si pentru urmasii lui 200 :-D
    Last edited by Eugen_piano; 08-05-2013 at 03:17 PM.

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12

    Original Testbook

    Pentru cine e amator de istorie:

    TestBook Model T1 - 80486 Processor, 20MB RAM, 122MB Harddisk


  10. #10
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    11
    parca sunt boti de mirc astia ca in vremurile bune )))

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Diagnosticare OBD2
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 3
    Last Post: 06-05-2013, 05:33 PM
  2. Diagnosticare OBD2
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 0
    Last Post: 06-05-2013, 12:17 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •