Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11
  1. #1
    Member Junkyard's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    37
    Rep Power
    0

    uite o intrebare stupida:D 1.8 si 1.8 t

    ma uitam asa pe rimmer bros din plictiseala si faceam o mica comparatie la 1.8 si 1.8 t la piese si motorul gata montat nu difera nimic la ele nici pistoane nici camasi mai nimic dar pentru "stripped engine" este o diferenta de 500 de lire intre ele iar cel 1.8t nu are turbosuflanta pe el . are cineva vreo idee?

  2. #2
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Eu fac sapaturi pentru a pune turbo pe 1.8. Se pare ca trebuie galeria cu tot cu turbina, intercooler, niste furtune cu un teu pentru lichidul de racire si posibil si galeria de admsie cu tot cu injectoare.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  3. #3
    Member Junkyard's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    37
    Rep Power
    0
    da da ... intrebarea mea era putin mai tampita de fel si eu as vrea acelasi lucru ... dar ce ma intereseaza cel mai tare este desi cer un lucru cam exagerat ... dar na ma intereseaza materialele din ce sunt facute camasile pistoanele , difera? pentru ca daca pui turbo pe un motor aspirat normal il cam fortezi si de obicei stiu ca aliajele erau altele pentru a rezista turboului ... nu stiu daca ai inteles ce vreau sa explic ca nici eu nu mai inteleg nimic dupa berea ce am baut-o )

    Cheers un weekend cat mai frumos

  4. #4
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Motorul este acelasi,man.Nu difera deloc.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  5. #5
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    12
    Bacy,,,incearca sa vorbesti cu Bya, ei au avut la masina turbo si ptr ca a cedat au trecut la simplu, poate au piesele care ti-ar trebui tie sau macar sfaturi si idei
    Quote Originally Posted by bacyta View Post
    Eu fac sapaturi pentru a pune turbo pe 1.8. Se pare ca trebuie galeria cu tot cu turbina, intercooler, niste furtune cu un teu pentru lichidul de racire si posibil si galeria de admsie cu tot cu injectoare.

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Variabile

    Turbo pe motor NASP, excelent. De cand vroiam pe cineva alaturi :-D

    Ok, bacy. Here it goes.
    Da, ai nevoie: turbo si intercooler (evident asta este cel mai simplu), galerie evacuare modificata (sau luata de la un donator turbo), oil feed pt turbina (nu-i complicat), oil pump/sump mai performanta (incepe distractia), monitor boost, BOV valve etc.

    Partea cea mai grea este ca trebuie sa LOWER za famous COMPRESSION RATIO!!! de la 10 la 9; si asta se face cu interventii destul de costisitoare asupra motorului. Nu se regleaza din soft, din pacate.

    De asemenea, ar trebui "intarite" si "intestinele", alaturi de o noua cutie de viteza! (depinde cat de sus vrei sa mergi cu boostul).

    Remaparea se face custom, only pe dyno... alti bani, alta distractie.

    Si eu ma gandesc de mult timp la un turbo, dar n-am gasit o solutie rentabila, yet! De pilda, in cazul lui 200, cel mai eficient e sa-i pun motor de Tomcat.

  7. #7
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Uitati un raspuns aici: http://forums.mg-rover.org/showthread.php?t=483639

    Cam complicat nu?
    Last edited by bacyta; 30-05-2013 at 09:34 AM.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    nu-i complet ce scrie in thread. iar tu ai zis ca vrei sa pui turbo pe masina, nu sa schimbi motorul, so, e o alta perspectiva / abordare :-D

    in primul rand boostul trebuie monitorizat non-stop si dotat cu supapa de siguranta.

    in al doilea rand, o remapare eficienta trebuie sa tina cont numai si numai de masina ta, de asta cei din UK, aia mai profi, folosesc EMERALD ECU. Baietii de la ZandF au fost ingineri la MG. Nu stiu cine se baga in Romania sa faca remapare pe dyno la un Rover. Nu l-am intrebat pe Marcell, ca nu a fost cazul :-D

    in ceea ce priveste cutia de viteza, e cam prima care pica, too much torque, cel putin pentru R65-ul care il am eu pe masina. Tomcatul are alta CV. Nu stiu 75-ul tau ce sistem are si cat poate duce schimbatorul de viteze / ambreiajul.

    Din ce am vazut in teste, injectoarele stock sunt suficiente pentru o crestere de putere de bunsimt, dar pompa de benzina este, de regula, mai slaba si trebuie inlocuita.

    Turbo-ul trebuie obligatoriu acoperit cu heatshield, ceea ce nu am vazut in topicul ala. Poate mi-a scapat.

    Sunt unele chituri de turbo care livreaza intercoolerul cu tot cu ventilator, pentru situatiile in care airflow-ul nu este suficient.

    In fine, cei care monteaza turbo pe un motor aspirat, schimba inainte si toate garniturile, inclusiv suruburile alea lungi care prind motorul ca p'un sandwich. Mai mult, se folosesc "forged internals", care in primul rand sunt mai rezistente si in al doilea rand coboara compresia motorului la una de 9:xx.

    Sunt foarte, foarte curios daca avem in Romanica un Rover aspirat care si-a montat turbo. Sa stim cum functioneaza. Of course, daca am putea vedea teste klumea, nu o acceleratie la idle in parcare la mall sau o goana nebuna printr-un sat de 30 de locuitori :-D

    Pe de alta parte, sunt multi care cred ca un boost de pana in 1 bar este destul de safe pentru un motor aspirat, fara sa necesite coborarea compresiei (posibil sa nu fie asta termenul oficial).

    Oricum, tinand cont de istoria Rover MG, eu nu m-as risca pe un benzinar sa fac asta :-) a se citi HGF :-D

    la mine, decat sa modific atata (inclusiv partea electronica), mai bine cumpar inca o masina, cu turbo default. ies mai ieftin :-)

  9. #9
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Oricum mi-am luat gandul de la turbo. Cred ca o sa-mi iau un diesel. )))
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  10. #10
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    don't get me wrong. eu nu sunt impotriva. chiar am vrut sa arunc intrebarea pe forum, sa vad daca s-a facut asa ceva la noi in tara.
    tare ma tenteaza. cel putin o data la juma de an stau si ma gandesc dinou si imi fac tot felul de scheme pentru turbo :-D
    pe mine ma intereseaza un surplus de putere pentru cand trebuie sa urc panta, sa merg frumos intr-a 4-a. aspiratele sunt jalnice la urcat dealuri and shit.
    pentru K-series, de pilda, exista KIT special, dedicat, cu SUPERCHARGER (compresor antrenat de curea). Problema e ca se monteaza in locul aerului conditionat... :-)

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. intrebari pentru incepatori ori ce intrebare
    By DATA in forum Help for Beginners/ pentru incepatori
    Replies: 71
    Last Post: 19-12-2016, 03:13 PM
  2. intrebare...alimentare
    By alex29hd in forum motoare diesel
    Replies: 0
    Last Post: 26-10-2016, 09:39 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •