Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Rep Power
    0

    Land Rover Defender

    Va salut,bine v-am gasit!
    Detin un Defender 90 cu motor T16 aspirat,136 cp,configuratie exclusiva pentru Carabinierii italieni.
    Masina se comporta bine la cei peste 300.000 km pe care ii are,merge de rupe in teren pe low,e cel mai sprinten Def cu care am mers in primele trei trepte,a patra e cat de cat ok,a cincea e degeaba in special daca bate vantul din fata.
    I-am pus o instalatie secventiala de gaz si merg la pret de Matiz.
    Ma deranjeaza lipsa de putere pe sosea (in ultima treapta de viteza) si frana de motor slabuta pe coborari grele - pentru asta vreau sa schimb motorul cu fratele T16 Turbo de pe un Rover 820 pe care inca il caut.
    Imi place mult motorul turbo de pe Rover si abia astept sa-l arunc sub capota Carabinierului.

  2. #2
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    Bine ai venit in randul nostru .... vad vad ca esti din bucuresti ... sper sa ne putem vedea cat de curand ... sa discutam ...

    Marcell

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Rep Power
    0
    Va salut
    Defenderul va primi un nou motor (T16 Turbo,2 litri benzinar) cu 200 cp la purtator!
    Dupa indelungi cautari am gasit donatorul :un Rover 820 Turbo Coupe asa cum imi doream - masina este impecabila pentru varsta ei (1995,138000 km),cu fotolii de piele cu memorii,trapa,climatronice,jante aliaj,valva blow-off,etc si mi-a fost foarte greu sa iau decizia de a-i lua motorul de pe ea pentru ca as fi putut face o masina de liniute care ar fi dat praf in ochi multor galonate scumpe (m-am convins spunandu-mi ca sunt prea batran pentru asa ceva ).
    Saptamana viitoare e programat pentru operatia de transplant.
    Daca va trebuie ceva de pe Rover astept mesaje - eu iau de pe el motorul cu intercoolerul si toate accesoriile,calculatorul si compresorul de aer cu radiatoare si tevaraie.

  4. #4
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    Mi-ar face placere sa ne si vedem mai ales ca esti din bucuresti
    M.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Rep Power
    0
    Azi Def-ul intra in operatie.
    Dau un semn cand va fi gata.
    O zi buna!

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    stai asa. motorul original era de 136 si viitorul motor e de 200 cp?
    daca situatia sta asa, am cateva intrebari:
    1) pana unde rezista cutia de viteze/ambreiajul? - daca faci asta pe un Rover 25, de exemplu, trebuie sa schimbi si CV-ul;
    2) cum e partea cu legislatia - stiu ca RAR-ul te lasa sa pui alt motor, dar in anumite limite. nu cunosc detalii. doar intreb.
    3) a mai facut cineva asta? cum se comporta rezultatul pe sosea? don't get me wrong, am vazut KV6 pus pe Rover 200 si pe ZR, dar nu am ca date decat niste poze. nu stiu cat de manevrabila sau fiabila e masina aia.

    spor la operatie. pune si niste poze cu masina "sub anestezie".
    tin pumnii!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Rep Power
    0
    Da,motorul original era de 136 cp iar asta e de 200 - e acelasi bloc motor,difera pistoanele (motorul turbo are raport mai mic de compresie),restul pieselor in marea lor majoritate sunt aceleasi.
    Cutia de viteze este R380,echipeaza modelele LR Defender si Discovery din 1994 pana in 2004 si rezista din moment ce masinile respective au fost echipate de fabrica si cu motoare V8 (am vazut pe forumuri in Anglia ca se adapteaza si pe Rover-MG tocmai pentru ca rezista mai bine decat cutia originala).Cu ambreiajul e alta poveste,aici tine mult de utilizare - la masini de teren ambreiajul se foloseste strict la schimbarea vitezei,nu "o tii" din el.
    Legislatia e ultima problema,motorul este acelasi si o turbina in plus nu se vede din anumite unghiuri.
    Motorul T16 Turbo ii da bataita pe unde il prinde pe KV6 (un semi-fiasco dealtfel) - este cel mai folosit motor de capacitate mica pentru obtinerea de puteri aberante,fiabil si puternic (are si el unele mici probleme cunoscute si usor remediabile dar structural e un motor beton).
    Defenderul are 320.000 de kilometri cu motorul lui,merge de rupe in teren dar pe sosea viteza a cincea e degeaba (a nu se folosi cu vantul din fata).La ce reductii are LR-ul sigur nu voi obtine o masina de liniute dar caii si cuplul in plus ma vor ajuta mult on-road si off-road.
    Pretul de vanzare sh iti spune cat de fiabila si buna e o masina,iar Defenderul e scump la achizitie!
    Poze:
    15674075_1_644x461_vand-sau-schimb-bacau_rev001.jpg15674075_2_644x461_vand-sau-schimb-fotografii_rev001.jpg15674075_5_644x461_vand-sau-schimb-bacau_rev001.jpg15674075_6_644x461_vand-sau-schimb-_rev001.jpg15674075_7_644x461_vand-sau-schimb-_rev001.jpg15674075_8_644x461_vand-sau-schimb-_rev001.jpgDSCN2129Copy.jpgIMG_6428 (Copy).jpgIMG-20131112-00713.jpg

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Rep Power
    0
    Defenderul e din nou pe roti si are o inima de 200 cp.
    Merge de rupe si ma felicit pentru decizia luata.
    Maine il scot in lume cu ocazia unei actiuni umanitare :
    http://forum.club4x4.ro/showthread.p...E-DANIEL-quot-!

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    BRAVO!!! o viata noua pt. T16!

  10. #10
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    Sean, am intrat pe forumul 4x4, cautandu-l pe Maurizio. Cu ocazia asta am vazut si eu cam ce faceti... WOW! felicitari. Daca stii cumva si alte date de contact pentru Maurizio, decat cele de pe forumul mentionat, te rog sa ma ajuti.
    Over and out!

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Colectie cu informatii despre Land Rover (EN)
    By Laurian in forum Land Rover
    Replies: 0
    Last Post: 04-11-2017, 12:01 AM
  2. Land Rover Freelander
    By DKWraith in forum Land Rover
    Replies: 0
    Last Post: 30-01-2017, 02:48 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •