Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20
  1. #1
    Member Angorik's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Tulcea/Bucuresti
    Posts
    96
    Rep Power
    11

    Zgomot actionare pedala ambreiaj

    Am un rover 75 achizitionat acum 1 luna..de la un timp cand actionez pedala de ambreiaj se aude un zgomot ciudat..se aude si in interior dar si in fata la motor..m-am uitat la lichidul din borcanas de la pedala dar este in regula(este la nivel si nu pierde)...de la ce poate fi ? multumesc

  2. #2
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    12
    descrie putin zgomotul, scartait,huruit, oscileaza,nu, se amplifica odata cu accelerarea etc

  3. #3
    Member Angorik's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Tulcea/Bucuresti
    Posts
    96
    Rep Power
    11
    Quote Originally Posted by Dumitru.P. View Post
    descrie putin zgomotul, scartait,huruit, oscileaza,nu, se amplifica odata cu accelerarea etc
    se aude un huruit...de cateva zile mi se intampla de imi mai ramanea pedala lipida de podea si de ieri am pedala foarte moale si nu mai imi intra in viteza deloc..

  4. #4
    Member Angorik's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Tulcea/Bucuresti
    Posts
    96
    Rep Power
    11
    oare trebuie schimbat rulmentul acela din cutie care actioneaza pe volanta?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Timisoara / Timis
    Posts
    30
    Rep Power
    0
    Kitul de amreaj trebuie schimbat. Da, de la rulmentul de presiune ti se aude huruitul. Cand iti scimbi kitul sa te uiti si la volanta sa-r putea sa ai joc si la ea. Kitul complet( cu tot cu volanta) e minim 4.000 RON, asta in cazut in care se contata ca trenuie s-o schimbi si pe ea. Fara volanta (rulment de presiune, placa presiune si disc ) kitul e vreo 1.700-1.900 RON + manopera !

  6. #6
    Member Angorik's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Tulcea/Bucuresti
    Posts
    96
    Rep Power
    11
    Quote Originally Posted by daptzoanca View Post
    Kitul de amreaj trebuie schimbat. Da, de la rulmentul de presiune ti se aude huruitul. Cand iti scimbi kitul sa te uiti si la volanta sa-r putea sa ai joc si la ea. Kitul complet( cu tot cu volanta) e minim 4.000 RON, asta in cazut in care se contata ca trenuie s-o schimbi si pe ea. Fara volanta (rulment de presiune, placa presiune si disc ) kitul e vreo 1.700-1.900 RON + manopera !
    pai de ce sa schimb tot kitul? daca as schimba doar rulmentul?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Timisoara / Timis
    Posts
    30
    Rep Power
    0
    Pai in primul rand este vorba de uzura neuniforma a pieselor, adica , daca scimbi doar rulmentul si nu schimbi placa si discul, poti sa ai surpriza ca dupa numai cativa km sa-ti pice din nou. In al doilea rand e vorba ca NIMENI nu iti va o oferii garantie doar pe rulment separat sau pe placa, sau pe disc. Garantia se ofera pe kit (placa+disc+rulment). Si nu in ultimul rand e vorba de pretul manoperei care e un minim de 400 RON, pentru ca e ceva de desfacut ca sa schimbi kitul. Trebuie sa dai jos jugul si cutia de viteza, care nu e toacmai usoara.
    Stiu toate astea pentru ca am trecut prin ele acum ceva vreme.

    P.S. NU E EXCLUS CA PROBLEMA INTRARII IN VITEZA SA FIE si din cauza SLABEI PREIUNI date de POMPA MASTER (cea de la pedala) s-ar putea ca garniturile acesteia sa fie deteriorate si sa nu-ti faca suficienta presiune sau/si VASCOZITATEA LICHIDULUI din instalatie (DOT 3 !!!).
    Last edited by daptzoanca; 06-06-2013 at 07:50 PM.

  8. #8
    Member Angorik's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Tulcea/Bucuresti
    Posts
    96
    Rep Power
    11
    Quote Originally Posted by daptzoanca View Post
    Pai in primul rand este vorba de uzura neuniforma a pieselor, adica , daca scimbi doar rulmentul si nu schimbi placa si discul, poti sa ai surpriza ca dupa numai cativa km sa-ti pice din nou. In al doilea rand e vorba ca NIMENI nu iti va o oferii garantie doar pe rulment separat sau pe placa, sau pe disc. Garantia se ofera pe kit (placa+disc+rulment). Si nu in ultimul rand e vorba de pretul manoperei care e un minim de 400 RON, pentru ca e ceva de desfacut ca sa schimbi kitul. Trebuie sa dai jos jugul si cutia de viteza, care nu e toacmai usoara.
    Stiu toate astea pentru ca am trecut prin ele acum ceva vreme.

    P.S. NU E EXCLUS CA PROBLEMA INTRARII IN VITEZA SA FIE si din cauza SLABEI PREIUNI date de POMPA MASTER (cea de la pedala) s-ar putea ca garniturile acesteia sa fie deteriorate si sa nu-ti faca suficienta presiune sau/si VASCOZITATEA LICHIDULUI din instalatie (DOT 3 !!!).
    pai daca era doar din acea pompa master nu cred ca mai exista acel huruit cand apasam ambreiajul..acum am pedala foarte moale si parca nu mai am deloc ambreiaj..am sa ma uit azi si sa ii fac o aerisire sa vad daca isi revine pedala si dupaia sa o duc in service sa schimb rulmentul( nu prea ma intereseaza garantia,ma intereseaza sa mearga masina)

  9. #9
    Member Angorik's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Tulcea/Bucuresti
    Posts
    96
    Rep Power
    11
    azi m-am uitat la borcanelul de la pedala si am observat ca nu mai avea lichid deloc,am completat si pedala si-a revenit cel putin,acum am ramas cu huruitul acela si vreau sa ma duc sa schimb acel rulment(cred ca e spart si pierde lichid pe acolo)

  10. #10
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    12
    daca tot nu schimbi tot...cand face aerisirea dupa schimbarea rulmentului, repeta operatiunea cam pana crezi tu ca ai inlocuit tot lichidul. Poti avea impuritati pe sistem si iti buseste si rulmentul nou. Nu uita...doar DOT3

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Probleme ambreiaj?
    By bituada in forum diverse
    Replies: 0
    Last Post: 12-03-2021, 01:01 PM
  2. Zgomot motor
    By Angorik in forum motoare diesel
    Replies: 4
    Last Post: 24-07-2015, 06:45 PM
  3. Simering ambreiaj/cutie
    By koasa in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 7
    Last Post: 09-03-2015, 03:28 PM
  4. ambreiaj
    By adonisyou in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 26
    Last Post: 11-05-2014, 12:47 PM
  5. problema ambreiaj rover 75
    By Y461RDK in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 8
    Last Post: 16-09-2013, 03:59 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •