Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 46
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Scannere MG Rover

    Daca tot am inceput un lucru, haideti sa-l ducem la bun sfarsit (desi este doar penultimul thread din ciclu).

    Inainte de toate, trebuie sa reamintesc faptul ca testerul original, asadar recomandat, este T4-ul din capitala. Pretul unuia incepe undeva in zona $1800 (varianta fara calculator) si poate urca pana la peste 3000 de lire (un adevarat workstation pentru service).

    Din cate cunosc, reprezentantele Land Rover folosesc in continuare T4, dar cele mai noi versiuni de soft sunt incompatibile cu RDS 5.06, respectiv cel mai popular program care permite diagnoza masinilor noastre.

    In continuare, avem o lista cu cele mai apreciate scannere de pe forumul englezesc, testere ale caror specificatii le-am putut verifica direct la producatori, existand in acelasi timp suficiente dovezi ale compatibilitatii Rover MG (foto, video, marturii, manuale etc.).
    Este vorba despre interfete capabile sa recunoasca DTC-urile pe “original” (codurile generice incep cu cifra 0, in timp ce codurile producatorilor incep cu 1), putand diagnostica inclusiv masini PRE-OBDII!!!

    Repet, scannerele prezentate nu au o functionalitate atat de avansata ca T4, acestea fiind destinate home-userului, chiar daca unele modele au preturi piperate :-D



    1. Pentru cine este nostalgic sau retro, Visa Euroscan 2000 nu se mai produce si functioneaza doar sub DOS. Daca gasiti vreun exemplar prin targurile de antichitati, nu merita lasat mai departe pe tejghea :-D. Aveti aici un video cu interfata in cauza:




    2. T300 Key Programmer este, la baza, un instrument de programat imobilizatorul, telecomanda si relatia complicata dintre ECU si IMO.

    In ceea ce priveste imobilizatoarele Lucas 5AS si Pektron, T300 poate citi si rescrie codurile EKA, stie sa imperecheze imobilizatorul cu telecomenzi noi si reuseste sa impace ECU in cazul in care a fost schimbat IMO.

    Bonus, poate citi erorile de pe motorizarile pe benzina si afiseaza live feed-ul de la senzori (atentie insa, MEMS 1.9 face, uneori, figuri).
    Costa aproximativ $150, dar cablul OBD pentru a va conecta la 5AS trebuie modificat.


    3. Faultmate

    Din partea Blackbox Solutions, exista doua variante, in ceea ce priveste diagnoza Rover/MG. Prima consta in scannere mai ieftine, dar care sunt blocate pe VIN-ul masinii voastre. De asemenea, modulele sunt si ele separate (motor, ABS, SRS, imobilizator), astfel incat utilizatorul poate sa-si cumpere numai ce-l intereseaza, scazand astfel costul investitiei. Preturile pentru o solutie 200/400, 25/45, dar nu si 75 (!), incep de la 200 de lire.


    4. HawkEye

    La “doar” 250 de pounds :-D, HawkEye este un tester “dedicat” Land Rover si scaneaza motoarele K-series controlate de ECU-urile MEMS 1.9 si 3.


    5. ACR4

    Sykes Pickavant Acr4 este un scanner universal la care se ataseaza diverse “poduri”, in functie de producatorii vizati. Softul pentru MG Rover este 100% original si functioneaza pe intreaga serie de motorizari si modele, combinatia completa de scanner, poduri si cabluri ajungand sa coste aproximativ 400 de lire (second hand).
    Mai multe detalii despre ACR4 aici: http://tuning-diesels.com/Eobd/eobd.htm#Su


    6. Omiscan

    Omitec Omiscan are si el software dedicat MG Rover, dar pretul bate spre mia de lire sterline; evident, o treime din efortul financiar pentru un T4… totusi, un scor destul de exotic :-P
    Last edited by Eugen_piano; 08-06-2013 at 12:57 PM.

  2. #2
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    esti o adevarata enciclopedie in materie de Rover, Eugen.

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    pai cica-mi dau doctoratul :-D din pacate, in muzica :-)

  4. #4
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    ai putea sa ti l dai si in inginerie dupa :-)

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    2015 update

    tocmai ce m-au anuntat fratzii din UK despre existenta a inca unui device...


    detalii direct pe site-ul lor:
    http://pscan.eu/

    costa 145 de lire (iuuuui!) si in afara de MEMS, EDC, EMS (ecu-uri) ori ABS, citeste si SRS (toate modelele, inclusiv cele noi, de la Autoliv).

    ps: nu vreau sa aud debate-uri pe o tema fixa :-) in schimb, partea buna este ca baietii l-au facut de la zero si ca exista inca interes in directia asta.
    Last edited by Eugen_piano; 27-05-2015 at 09:17 AM.

  6. #6
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    Quote Originally Posted by Eugen_piano View Post
    tocmai ce m-au anuntat fratzii din UK despre existenta a inca unui device...


    detalii direct pe site-ul lor:
    http://pscan.eu/

    costa 145 de lire (iuuuui!) si in afara de MEMS, EDC, EMS (ecu-uri) ori ABS, citeste si SRS (toate modelele, inclusiv cele noi, de la Autoliv).

    ps: nu vreau sa aud debate-uri pe o tema fixa :-) in schimb, partea buna este ca baietii l-au facut de la zero si ca exista inca interes in directia asta.

    nu facem desbateri ...

    uite ceva info .... doar info .....

    https://www.youtube.com/watch?v=3u1c...ature=youtu.be

    un raspuns al producatorilor pe alt forum:


    Now for some common questions that I had:-

    You're the guy with the T4 thing?

    No it's not a T4. This has good points and bad.

    Bad: You can't configure anything. If you want to modify your car, replace a blown ECU, or program a new key you will still need a T4 guy. Some of the code definitions aren't as good either (it tells you the code but the descriptive text isn't pucka Rover).

    Good: It's cheap. It's simple to use. You cannot damage your car with it as it only reads codes and live data.

    Will it work with my ipad / iphone?

    Not easily. I looked at Apples development model and I would need an Apple PC or laptop, and ipad or iphone, and an Apple development license. This is a 2 grand investment that just isn't worth it.

    ...Si exact cum spune Eugen ...bine ca mai exista interes .......
    se pare ca baietii lucreaza pentru imbunatatire .....

    ..PS . desbateri pe tema acestui cititor de erori sunt in jurul a catorva coduri pe care nu reuseste sa le stearga/interpreteze .... dar baietii se lupta sa le rezolve asa cum au reusit o parte cu airbagurile si o parte cu abs ...
    Asteptam Vesti Bune !
    ..PS2 a fost un tip care a si strans bani pentru o clona T4 ...dar a cam disparut
    ..PS3 .... se mai lucreza la testare T4 on line .... fara a te mai deplasa cu masina la locatia unde este T4 ....


    Lumea se ocupa cea ce este foarte bine ! Sa ne mentinem masinutele pe strada.

    PS4. sper ca nu am creat desbateri pe tema bine cunoscuta Ce zici Eugen ?

    M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    da Man, suntem cool :-)

    linkul de la tine e beton. eu am facut programare si stiu ca sa ajungi sa realizezi asa ceva e mare lucru. acum, ca nu merge pe iphone, he-he, asta sa fie singura limitare :-D

    referitor la ce ai scris, a fost pe forumul din UK un tip Joey Joe (daca imi aduc aminte bine numele userului)... el nu a incercat sa faca o clona T4, ci una de ELM (cum are Ionut), dar bazata pe platforma Raspberry Pi. practic vroia sa inlocuiasca ceasul din bord (ma refer la 200/ZR) cu un display pe care sa poti sa vezi parametrii in timp real, erori etc. S-au facut precomenzi si tipul a disparut cu banii... se pare ca tzepari sunt peste tot :-)))

    la final, k sa nu fiu inteles gresit, debate nu avea si nici nu are sens pt ca pana in momentul de fata T4 nu are un competitor direct (decat, probabil, versiunea chinezeasca, dar si aia este 3000 de dolari)...
    in schimb, ideea este de a avea o imagine de ansamblu asupra a ceea ce inseamna diagnoza auto, pt ca nu se stie cand si in ce imprejurare e posibil sa avem nevoie de astfel de informatii. evident, acolo unde am putut verifica datele, am incercat sa comentez avantajele si dezavantajele interfetelor respective.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by Eugen_piano View Post



    una de ELM (cum are Ionut),
    Ionut a facut upgrade la Autel MS 509

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    mersi de update. am facut si eu upgrade la telefon (adica urmeaza, acum sunt fara sim), asa ca pe viitor o sa vreau si eu un ELM, sa ma joc cu Torque de pe telefon :-)

  10. #10
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ps: cand ai timp, poate ne zici ce diferente sunt intre ELM si Autel... ceva poze, you know. codurile gasite sunt la fel? as face si eu o comparatie, dar n-am cu ce :-D am doar un CDP si T300-le inca e prea scump.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 12-03-2017, 09:53 AM
  2. Scannere compatibile MG Rover - CDP
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 7
    Last Post: 18-08-2013, 09:43 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •