Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Scannere MG Rover - CDP



    I se spune CDP+ si am cumparat interfata de pe Aliexpress, acelasi site "ebay-like" de unde multa lume si-a luat deja celebrele scannere T300. Livrarea se face prin DHL, in aproximativ 3 zile, iar politica monetara este in favoarea clientului, in sensul in care nu se efectueaza plata spre vanzator pana cand nu este confirmata primirea pachetului.

    Interfetele CDP au doua praguri de preturi: $90 si $140, respectiv aveti inclus in pachet ori un singur cablu OBD, ori un set intreg de cabluri (8 sau 9, nu stiu exact) pentru Masini sau Trucks (!).

    Momentan sunt doua modele de baza: CDP PRO (varianta veche) si CDP+ (cea mai noua editie).
    CDP PRO poate fi echipat cu chipul OKI, acesta fiind raspunzator de functionarea protocolului J1850 PWM, mai exact, realizand compatibilitatea cu masinile Ford (atentie insa, chipurile OKI produse in Japonia se pare ca sunt fake-uri...). De asemenea, CDP PRO are, in cele mai multe cazuri, chiar si bluetooth. Cu toate acestea, interfata se zice ca este mai lenta, mai ales in cazul upgrade-ului de firmware.
    CDP+ nu mai are nevoie de OKI pentru a comunica cu Fordurile din garaj, dar in general nu mai are nici bluetooth. Partea buna este ca scannerul functioneaza mult mai rapid si are un slot pentru cardurile de memorie TF, inregistrand parametrii ECU in timp real, asemeni unui blackbox din industria aeronautica. Partea mai putin buna este ca CDP+ are nevoie de un laptop puternic (+1.6 GHz dual core, +2 GB RAM).

    In ceea ce priveste flota Rover MG, software-ul inclus are mentionate toate modelele, incepand cu Roverele pre-OBD2 (seriile 200, 400 etc.) si terminand cu MG ZT, precum si majoritatea sistemelor: ECU, ABS, IMO, SRS, HVAC s.a.m.d.
    Last edited by Eugen_piano; 08-06-2013 at 12:56 PM.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    CDP+ Samples

    Eu am cumparat modelul CDP+, gandindu-ma ca, in cel mai rau caz, pot sa-l folosesc pe Citroenul familiei :-D
    Dar surpriza, chiar a functionat foarte bine si pe Rover!

    Conectandu-se la R200:



    Erori:



    Cel mai probabil este vorba despre erori mai vechi, asa ca am decis sa le sterg, sa vad daca reapar.

    No more errors:



    Sistemul SRS - cel original, de pe 200. Desi pare sa functioneze fara probleme, mai exact becul isi face datoria ca la carte, DCU nu s-a conectat, in trecut, nici la T4. Eu am reusit asta, dar la o incercare din 20, iar dupa ce am vazut lista de erori, incep sa cred ca ar trebui schimbat controller-ul de airbaguri :-D





    Cand se conecteaza la ABS, martorul din bord se aprinde (prima data m-am speriat, gandindu-ma ca va ramane asa):


  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Live Data

    Air intake temperature and pressure:



    Engine rpm and coolant temperature:



    Lambda sensor:



    Engine on - live readings 1:



    Engine on - live readings 2:



    Engine on - live readings 3:



    Engine on - live readings 4:


  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Alte functii

    Flight Recorder - inregistrare date pe card TF (se poate face fara a folosi laptopul):



    Activarea diverselor componente (pentru testare):



    Clear adaptation memory (un fel de reset to default settings, iar ECU intra in learning mode):


  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    The road so far

    Vestea buna este ca, inafara de masina personala (MEMS 1.9), am reusit sa testez cu succes interfata pe alte cateva masini: Rover 200 1.4 8 valve, Rover 25 MEMS 3 non VVC si Rover 25 2.0 diesel.

    Vestea neutra este ca ZR-ul de proba avea probleme serioase cu bateria si testul a fost neconcludent.

    Vestea proastra este ca CDP+, cu cablul standard, nu comunica sau nu suporta functiile imobilizatorului 5AS.

    In loc de concluzii:
    In sfarsit, pentru un pret decent, soferii Roverelor pre-OBD2 pot sa "vorbeasca" si sa inteleaga MEMS :-D

    De-abia astept sa-mi vina si T300 sa scriu un review despre el :-D

    Oricum, nu uitati, testerul de service, cel oficial, este T4.

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    CDP+ pe Citroen C3

    Rezultatele in varianta "pe original" (atunci cand selectezi modelul ECU si alte componente):





    Rezultatele in varianta "universala" (codul producatorului, desi citit, nu este interpretat)



    Faza misto a fost cand am vazut ca pe SRS, C3-ul are un DCU produs de Temic (just like Rover).

    Eugen sunt eu, o vara perfecta sa aveti si nu uitati, la Kiss Fm ascultati numai hituri! :-D

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Limitari

    Curiozitate
    Desi Rover - MG au folosit aceleasi sisteme SRS, software-ul de diagnoza aferent CDP-ului are modul SRS doar pentru modelele Rover, iar in acest caz, numai pentru sistemele Temic (nu si ultimele echipari marca Autoliv).

    O alta limitare, despre care am mai vorbit, este imposibilitatea de a comunica pe partea de imobilizator (indiferent de versiune sau marca, in cazul Rover MG).

    Nu in ultimul rand, se pare ca nici motoarele VVC nu vor sa fie diagnosticate, in ciuda faptului ca ECU in cauza este MEMS 3, iar CDP citeste fara probleme benzinarele dotate cu acest computer de bord, dar non vvc.

    Au functionat perfect Rover 200 benzina (mai multe modele), Rover 25 benzina (MEMS 3), Rover 25 diesel, MG ZR diesel, Rover 75 V6.
    Nu au functionat MG ZR VVC 1.8, MG ZS facelift (benzina).

    Ne mai auzim :-D

  8. #8
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    mai avem de facut cateva schimburi la 75 si venim

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Scannere compatibile MG Rover - part 1
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 45
    Last Post: 28-08-2017, 02:22 PM
  2. Replies: 8
    Last Post: 12-03-2017, 09:53 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •