Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 27

Thread: ambreiaj

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    craiova
    Posts
    10
    Rep Power
    0

    ambreiaj

    buna, stie cineva , cati dinti are discul de ambreiaj la roverul 45 din 2000, motor 16k4f ( haion) ? trebuie sa schimb ambreiajul si am primit la comanda de la un magazin din tara, un ambreiaj cu 18 dinti. pe net am vazut ca sunt si cu 17 dinti si nu vreau sa desfac masina si sa nu se potriveasca ambreiajul. daca cineva a schimbat si stie sigur, il rog sa raspunda ( rover 45 de 1588 cm3 an 2000, cu haion). multumesc.
    are 18 caneluri, pt. cine intereseaza.
    Last edited by adonisyou; 27-06-2013 at 07:57 PM.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    11
    Salut,
    Poti incerca pe RIMMER BROSS sa vezi caracteristicile diccului tau de ambreiaj .
    Este un site din UK al unei firme de distributie componente dedicate MG ROVER , si dau si detalii privitor la componente

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    craiova
    Posts
    10
    Rep Power
    0
    buna, Sorin, mersi pentru ca ai incercat sa ma ajuti. am mers pe mana baiatului de la magazinul de piese si am avut noroc, s-a potrivit .

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    11
    Cu multa placere ,
    De regula vanzatorii din magazinele de piese auto straine , folosesc programe dedicate pentru identificarea componentelor ,
    marja de eroare (nepotrivire) fiind foarte mica .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Nu stiu daca ambreiajul meu e pe duca, dar sigur nu e in toate mintile. Cand am luat masina avea o cursa moarta pe care am rezolvat-o cu o improvizatie mecanica (eugen stie). Cred ca aerul din instalatie e de vina,dar nu stiu cum sa-l scot. Instalatia e dintr-o bucata, foarte simpla, fara valve de aerisire. Mai si tremura la demarare si mai nou am auzit pe forum o idee cum ca ar putea patina la turatii mari. Adica turatie mare cu demaraj slab. Uneori parca de la 2800-3000 nu mai poate.
    1. Stie cineva cum se aeriseste o astfel de instalatie?
    2. Alte idei ?
    Last edited by mateotl; 22-01-2014 at 11:24 AM.

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    11
    Buna Mateo ,
    R 45 benzinarul meu , are acelasi tremurat dar la turatii mai mici , in special la plecarea de pe loc .
    Aerisirea instalatiei se face singura automat , cilindrul master fiind mult mai jos decat rezervorul de lichid , care este comun cu cel de frana
    In cazul tau , cred ca de vina este (ca si la mine ) uzura discului de ambreiaj (garniturile) ; fiind uzate , nu se mai asigura o presiune suficienta pe placa de presiune si implicit rotatii in gol fara transmisie catre cutia de viteze a motorului. Recomandat , (stiu ca este greu) schimbarea discului .
    Personal , am avut probleme cu rulmentul de presiune pe care l-am schimbat ,dar la momentul respectiv (acum 3 ani) , discul era bun . De atunci s-au mai adunat 50-60.000 Km si uzura se simte .Sa vina caldura si ne apucam de treaba , pana atunci merg cu R45 diesel

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Din cate am vazut nu am rezervor comun cu franele, ci separat. Cam asa arata
    Attachment 3306


    http://www.youtube.com/watch?v=AWxpUYiBHKQ

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    11
    Oricum ar fi , poti incerca aerisirea din cilindrul ,,slave" care actioneaza bratul ambreiajului , la fel ca in filmulet , dar raman la parerea ca totusi s-au dus garniturile (ferodo-ul) de la discul de ambreiaj.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Filmuletul e strict pentru aerisire. Speram sa il resuscitez un pic, mai ales ca nu patineaza atat de evident.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    11
    Daca nu patineaza foarte mult , poti astepta pana se mai incalzeste afara , si atunci dai jos cutia de viteze si vezi care este problema .
    Personal , voi astepta caldura , sa dau jos cutia de viteze la benzinar , sa-I schimb discul de ambreiaj , altfel , '' frectie la picior de lemn''.
    Mai grav este zic eu , la cel diesel , ca a inceput sa-mi sara din marsalier de cand cu zapezile , dar cred ca voi deschide un nou thread .

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Probleme ambreiaj?
    By bituada in forum diverse
    Replies: 0
    Last Post: 12-03-2021, 01:01 PM
  2. Probleme ambreiaj Rover 45
    By Luciano34 in forum How Do I - Answers To Common Problems, tutorials / Cum fac - raspunsuri, tutoriale
    Replies: 1
    Last Post: 25-06-2018, 01:01 PM
  3. Problema pompa ambreiaj
    By Preda catalin in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 3
    Last Post: 19-09-2016, 10:04 PM
  4. Simering ambreiaj/cutie
    By koasa in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 7
    Last Post: 09-03-2015, 03:28 PM
  5. problema ambreiaj rover 75
    By Y461RDK in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 8
    Last Post: 16-09-2013, 03:59 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •