Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 26 of 26
  1. #21
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    pentru cei care se joaca cu leduri, indiferent ca le folosesc la faruri sau nu, cateva linkuri utile:
    http://forum.softpedia.com/topic/139449-leduri-la-12-v/

    si cel mai important link - calculatorul valorii rezistentei:
    http://led.linear1.org/led.wiz

  2. #22
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    eh, si un "translator", ca sa intelegeti mai bine ce rezistente aveti deja montate:
    http://www.hobby-hour.com/electronics/smdcalc.php

  3. #23
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    apropo, daca stau sa ma gandesc putin la farurile mele:
    vers.1 - becuri Philips (Night nu stiu cum)
    vers.2 - xenon 35W (fara proiector si cu geamurile originale)
    vers.3 - xenon cu proiector si geam clar + DRL (oglinzile vopsite cromat)
    vers.4 - idem, dar cu oglinzile vopsite negre, 2 benzi DRL si inca o banda suplimentara pentru semnalizare.
    ha-ha. dar sa vezi ca nici nu le-am lipit bine la loc, ca trebuie sa le desfac. am facut poze, pentru ca versiunea 4 o sa ajunga in curand istorie :-)

    maine iau o pauza si ma ocup de cornering lights.

  4. #24
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    semnalizare (vers.4)


  5. #25
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    to led or not to led

    scurta teorie despre leduri. aceste diode luminoase functioneaza, in general, la o tensiune de 3 volti (give or take). pentru ca ele sa fie alimentate la 12v, se pun in serii de cate 3 (3.3-3.4v*3), restul curentului fiind suportat de catre rezistente.

    in cazul industriei auto, avem, in principiu, doua mari probleme, in ceea ce priveste utilizarea ledurilor:
    1) tensiunea care nu e tocmai 12v si nicidecum una stabila, voltajul putand oscila frecvent intre 11.8 si +14;
    2) miliamperii...ledul are tendinta de a consuma din ce in ce mai mult, pana la propria sa ardere.
    Evident, ar putea intra in discutie si racirea ledurilor, probabil cea de-a treia dimensiune a problemei, dar nu intentionez sa vorbesc aici si acum despre leduri CREE de peste 10W. :-P

  6. #26
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    stabilizator 12v

    pentru a stabiliza tensiunea de alimentare a ledurilor, ne putem ajuta de un LM7812. este extrem de ieftin (1.5 lei) si rezista la curenti de maxim 3 amperi. pe intrare o sa avem 13-15v (o borna a cipului), iar pe iesire - doar 12v (celalalt pin lateral), in timp ce lamela din centru este conectata la masa.
    *obligatoriu, micul circuit va fi montat pe un radiator de aluminiu si lipit cu pasta termoconductoare.

    electricianul mi-a facut 5 astfel de stabilizatoare, pentru ledurile care se inlocuiesc GREU, respectiv: DRL faruri + Angel Eyes (2 bucati), semnalizari fata (2 bucati), stopul de pe eleron (1 bucata).

    *pe iesire, se poate monta o rezistenta aditionala care sa limiteze si mai mult curentul. De pilda, pe pinul de output am 12v fix, iar dupa rezistenta am 11.5v. Evident, ledurile vor lumina mai putin intens - desi diferenta este aproape insesizabila, in schimb, cel putin teoretic, sansele sa se arda scad aproape de zero (asta in cazul in care ledurile folosite nu sunt chiar ultimul shtift...).

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •