Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 26
  1. #11
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    facem cafeaua pe vineri. stai sa iau camera de jos. greu cu pozele, ca am alergat toata ziua dupa diverse.

  2. #12
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    The "FOCA" Project

    n-am reusit cu pozele pe timp de noapte. chiar daca pun numai pozitiile (Angel Eyes + DRL), camera tot imi scoate prost.

    asa ca m-am multumit cu o ilustrata pe timp de zi, in plin soare :-D



    PS: plexiul se zgarie usor, folia de protectie fiind a must have. eu am pus Oracal (cumparasem deja materialul, seria 270, parca), dar tipul de la Skyfol mi-a aratat o pelicula 3M de care am fost chiar impresionat.

    Over and out!

  3. #13
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Update

    Plexiul de 3mm este perfect. Dupa un drum dus-intors prin tara (1500 km), am constatat ca geamul transparent nu se incinge aproape deloc.

    Pe de alta parte, exact de ce mi-a fost frica nu am scapat. La unul dintre faruri, ledurile de zi s-au ars (desi erau de firma) si trebuie sa desfac farul ca sa le schimb. Nu stiu exact cauza, pentru ca nu am intrebat electricianul, dar ma gandesc serios sa dezafectez sistemul sau sa gasesc o formula sa nu mai trebuiasca dat jos farul :-D

    In ceea ce priveste iluminatul nocturn, this is the way to go. Clar. Exista limitari si la xenon (mai ales pe ploaie, daca este intuneric bezna si 12 noaptea), dar upgrade-ul este incomparabil.

  4. #14
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Rebuild and upgrade

    dupa cum spuneam, la farul de pe partea soferului s-au dus ledurile. in timp... azi o grupa de 3, maine inca un segment si tot asa, pana s-au stins de tot. mai demult, pentru pozitii, am avut becuri cu leduri... cand le-am scos - surpriza, pe partea soferului erau cateva leduri stinse... posibil sa fie probleme cu firele, pentru ca e singurul far/loc in masina unde s-au ars si se ard ledurile... si tot farul soferului este obiectul care a ramas fara faza lunga...

    farul de la pasager se aburea... carcasa lui e fixata de masina in niste suruburi (improvizate), pentru ca farul este cel original si, in consecinta, supus accidentului pe care l-am avut. Sunt aproape sigur ca pe acolo a intrat apa... m-am prins tarziu de faza asta.

    Ca atare, am desfacut farurile.

  5. #15
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    din diverse motive, printre care si faptul ca daca tot faci ceva, hai s-o freci klumea, am purces la smirgheluit cele 4 oglinzi si 2 ornamente. granulatie P80, 1xx, 2xx, 3xx, 600 si 800.
    inca nu m-am hotarat daca voi vopsi negru sau din nou crom...
    evident, tot tineretul vrea negru... dar si cromul are avantajele lui, inclusiv faptul ca lupele sunt argintii si nu are sens sa le stric vopseaua originala, fie ea chiar si chinezeasca.
    pana maine mai vedem. noaptea e un sfetnic bun.

  6. #16
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    NEGRU. deja am dat prima mana.
    maine e programat lacul.

  7. #17
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    nici nu am stiut ca proectoarele fac asa mare diferenta,am vrut sa comand si eu ceva osram night breaker dar am sa m auit si dupa ceva proectoare inainte,supe fain eugen diferenta mare de la galbenul ala bolnav dinainte

  8. #18
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    da, este diferenta. suficienta, zic eu.
    dar, in pozele cu halogen, farurile mele nu erau calibrate si in consecinta, unul dintre ele batea in sus. deci, comparatia nu este chiar 100% corecta.
    Iti recomand cu incredere Night Breaker. Sunt chiar mai luminoase decat Philips X-treme. Eu am Osram Night Breaker pe farurile de ceata si sunt foarte multumit.

  9. #19
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    ms,astept cu nerabdare salarul

  10. #20
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ok. 3 maini de lac cu pauza de 20 minute intre ele.
    *sprayuri folosite: Dupli-Color - tuburile maxi, cu 50% in plus.
    *negrul lucios iese oglinda. pe cuvant. n-am facut poze ca mi-a fost lene. oricum am muncit suficient :-) Dar, la modul cat se poate de serios, negrul iese ca la pian: poti sa iti faci freza in el.
    *lacul este si bun, dar si rau. Bun pentru ca este foarte rezistent, iar rau pentru ca nu creaza o pelicula 100% transparenta. Ca atare, vopseaua care era lucioasa si oglindea aproape perfect, seamana acum cu o vopsea mata (zis asha, mai ciobaneste). Din pacate, chiar si lacul de la Nigrin face acelasi lucru, respectiv opacizeaza un pic stratul de vopsea.
    *neaparat 24h PE CEAS intre vopsire si lacuire! (o sa tot repet asta cu fiecare ocazie :-)
    *pentru o uscare mai rapida, am bagat lucrurile la cuptor. 50 de grade cate 10 minute. pauza. 75 de grade cate 15 minute si gata. maine ma apuc sa lipesc ledurile pe oglinzi.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •