Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 33
  1. #21
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    nu stiu exact, dar la mine, senzorul de temperatura cred ca e undeva putin mai jos, sub clapeta de acceleratie... cred, nu pun pariu :-D oriunde ar fi, pe K series model 200 din 1900 toamna, merge ok :-D

  2. #22
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    eu am demontat sistemul meu de filtre si am scos CAI-ul. temporar. pana gasesc un design si mai bun.

    momentan am un filtru sport, tip ciuperca, pus cat se poate de normal, pe cotul care iese din clapeta de acceleratie. A ramas totusi un heatshield intre motor / galeria de evacuare si filtru, dar... azi, la relanti, temperatura aerului de pe admisie a fost de 70 de grade :-)) Mama mia!

    sa mai zica cineva ca heatshieldul face diferenta. Degeaba, daca filtrul nu e incapsulat, tot baga caldura.

  3. #23
    Member alexu's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    pitesti
    Posts
    41
    Rep Power
    0
    Oricum am facut o improvizatie de toara frumusetea cu tevi de pvc si am incercat sa le izolez oarecum.cum ai bariera aia termica?
    Multumesc!!!

  4. #24
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    asta e o configuratie mai veche... dar foarte, foarte buna.
    aveam temperatura aerului cam cu 10 grade peste cea ambientala... la viteze mici, ceea ce fac doar sistemele de top, de sute de dolari... vb serios.







    2 intake-uri de aer rece pentru carcasa, unul tras pe dedesubt, unul tras prin deschizatura dintre capota si bumper (slim dar destul de lat).

    carcasa de la filtru e facuta dintr-un... ghiveci de plastic... pe care l-am taiat in 2 bucati.
    heatshield-ul este tot din ceva material plastic.
    peste toate am infasurat diverse materiale izolatoare termic: izolatii de teava de la dedeman, pungi frigorifice, manusi de bucatarie, cam tot ce am gasit prin casa... :-)))))))

    undeva mai jos, nu se vede in poze, mai era un filtru, tip ciuperca, pus langa electromotor. ele se uneau printr-un T.

    sincer, sistemul isi facea treaba foarte bine. rezultatele vazute pe tester (ma refer la temperatura aerului).
    nu prindea praf asa cum crede lumea. eu am demontat tot sistemul de 2-3 ori pe an si am spalat tot. de fiecare data era aproape bec.

    dupa cum ziceam, acum e dezafectat pentru ca urmeaza turbo...

    avantajele unui filtru bun sunt:
    1) poti sa il speli de cate ori ai tu chef
    2) sunet
    3) demaraj un pic mai bun, urca mai repede in ture (dar sa nu exageram partea asta, nu e ca si cand ai marit herghelia de caluti)

    :-D

  5. #25
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    si
    contra - bagam mai mult praf de ro in motor - asta pentru masinile de strada - la "curse" nu conteaza acest aspect
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  6. #26
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    nu puneti NICIODATA!!!!!! dar NICIODATA filtru sport pe diesel! se va duce debitmetrul de aer foarte repede!
    I wish I was faster!

  7. #27
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    e vorba de un benzinar, man, relax :-)))

    cat despre partea cu praful... eu nu am sesizat nimic in plus sau nimic periculos... oricum, carcasa stock am si dat-o, deci nu ma intorc la filtrul normal...

    amu, fiecare cu preferintele lui.
    nu omorati motorul decat in conditii extreme, in sensul ca nu ajunge apa sau praful inauntru chiar asa, 1-2, si nici nu castigati cai in plus, decat tot in conditii extreme.
    stiti si voi ca toate forumurile sunt pline ochi de pro si contra filtru sport. neverending story.

    singurul lucru de care imi pare rau este ca nu am apucat sa fac un dyno cu filtrul stock. atunci as fi putut sa zic clar, cel putin in privinta performantei :-)))

  8. #28
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    pentru un pret modic iti pot imprumuta carcasa +filtru tau vechi pentru un DYNO

    Prietenii stiu dece
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  9. #29
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    sa stii ca m-am gandit mai demult, serios.
    ca e de bine, ca e de rau, macar sa o lamurim, cel putin pentru R200.
    fara probleme ca am avut eu sau tu sau altcineva dreptate.

    era un rover 200 in cartier, am vrut sa imprumut de la el, ca il stiam pe baiat, dar se pare ca a vandut masina.

    acum, ma gandesc sa fac un dyno si dupa faza cu turbo, ma intereseaza cum urca linia la cuplu fata de turatii, nu puterea totala.
    cu ocazia asta, am putea sa facem un test si la filtre. ca nu e mare lucru. doar deconectez niste furtune si pun altele.

    zic ca ramane valabil. daca poti sa ma ajuti cu piesele cand o sa fie cazul (mai spre toamna), rezolvam.

    facem un mythbusters. doar am verificat si faza cu engine breather-ul si am zis ca e o prosteala :-) dar macar am incercat :-P

  10. #30
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    mangalia
    Posts
    242
    Rep Power
    12
    pe acasa am gasit un filtru sport in carcasa si l am pus pe un ford fiesta 1.3 l .se vede bine cresterea performantelor . intr o rampa unde prindeam 130 cu ac in functiune am reusit sa ajung la 145 tot cu ac . bonus zgomotul motorului este foarte placut la ureche si din cauza lui cam creste consumul . am sa pun o poza cu el.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Filtru polen Rover 75 CDT
    By Cristian Cobra in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2017, 02:29 PM
  2. Voteaza -SUV-ul anului 2014 in Romania
    By INFO in forum PROIECTE, Concursuri
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2014, 09:29 PM
  3. filtru polen,filtru aer
    By mihaivolei in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 16
    Last Post: 27-10-2013, 12:19 PM
  4. Filtru polen
    By Angorik in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 1
    Last Post: 05-08-2013, 12:10 PM
  5. Carcasa filtru aer zr/25 diesel
    By rekinu in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 4
    Last Post: 13-05-2013, 09:06 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •