Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 33
  1. #1
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    12

    Angry Pro sau contra filtru sport in Romania

    Salutare, acum 1 luna am facut revizia, si am fost foarte aproape sa imi cumpar un filtru de aer K&N. Nu pentru sportivitate pentru ca din cate am inteles, dieselul nu este ajutat prea mult la acest capitol si nici ptr sunet. Ci pentru ca mi se parea mie practic. Inainte de asta a "da buy" am cautat pe forumuri romanesti si nu am vazut decat critici negative. In primul rand ca ar omori debitmetrul, si numai noi cei cu diesel stim ce inseamna asta, ca baga praf in motor bla bla bla. Iar ptr ca trecusem deja de limita reviziei cu 700 de km nu am mai stat pe ganduri si am pus iar unul de hartie. As vrea sa aud si parerile unor roveristi...

  2. #2
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    asa am citit si eu ca ar avea porii putin mai mari ffind spert si nu ar filtra atat de bine.
    si alta varianta ar fi ca el se curata cu un ulei pe care motorul il poate absorbi sub forma de vapori, si s ar depune pe senzorul de aer scurtandu i viata.

    in alta ordine de idei, stiu ca sunt unele tipuri de senzori de aer cu autocuratare, adica filamentul se incalzeste la peste 100 de grade celsius arzand orice impuritate. de bmw este vorba. poate si asta de pe rover sa fie la fel, asta nu stiu.

    eu pun filtre curate, noi de hartie cu invelis de pasla sau ce o fi si le schimb la 10000. nu trebuie sa le suflu cu aer, sa le dau cu ulei sau sa le spal si pe deasupra sunt ieftine. 60-80 de lei pe an, nu se saraceste din asta.
    Last edited by player1; 11-07-2013 at 12:35 PM.

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    this is the right place for me. aveam ditamai threadul, dar inca nu l-am pus pe forumul nou.

    1) cele mai performante filtre sport, din punct de vedere al filtrarii, se pare ca sunt cele uscate (fara ungere, fara ulei, fara moloz), astfel incat, debitmetrul tau NU o sa aibe nicio problema. Oricum, chiar si daca dai filtrul K&N cu smecleu, NU se da fara numar si se lasa la scurs inainte de montaj!!!

    2) castig de putere chiar exista, la modul real, dar este foarte mic si, in mod evident, direct proportional cu capacitatea cilindrica!

    3) cel mai simplu este sa pui un filtru sport tip panel, care practic doar inlocuieste filtrul tau original de hartie. Pentru asa ceva, nu sunt necesare modificari, iar filtrul o sa primeasca in continuare aer rece de afara, pentru ca asa a fost proiectata masina. Avantajul este ca, poti sa il speli oricand doresti si drept urmare, o sa ai un filtru curat tot timpul

    4) problemele de performanta sunt cu cei care isi pun filtrul sport in interiorul compartimentului motor. Trage aer cald, care arde mai prost, fiind sarac in oxigen. De aici, rezulta o scadere de HP. Tocmai din acest motiv, astia abisali, mai ca mine, isi pun filtre sport incapsulate (izolate termic) si isi trag conducte de aer dinspre exterior (Cold Air Intake).

    5) probleme apar si din cauza CAI, atunci cand teava de aer rece este pozitionata jos. Treci prin balta si iti intra apa la motor... nu foarte fericita situatia.

    All in all, daca vrei sa scoti maximul din motor, evident, ii pui filtru sport izolat termic si ii tragi un intake de aer rece. Impreuna cu o evacuare directa (finala sport) o sa se simta o mica diferenta. Daca nu, efortul e prea mare :-D

  4. #4
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    12
    merci baieti, unul care inlocuieste originalul vroiam sa pun si eu, dar acum m-am razgandit.

  5. #5
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    hai ca am glumit.

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    11
    Filtru sport ?
    Nici nu vreau sa mai aud de el . Sta in garaj degeaba , ca-ci pe masina nici nu poate fi vorba sa-l montez .
    Dupa ce l-am pus pe benzinar , m-a mancat ca pe ,,maimuta" sa-l pun si pe diesel , si surpriza: mad
    In afara de zgomot mai gutural cand accelerezi , nimic in plus , nici o martoaga in plus , nici un vant din pupa , nimic .
    Ba mai grav , la o accelerare brusca , motoarele se ineaca un pic , semn de flux de aer mai mult decat poate inghiti .
    Explicatia ; lafiltrele clasice , porozitatea este mult mai mica , nelasand sa treaca praf , vapori si alte lighioane prin el .
    La cel sport , ideea este sa lase o respiratie marita a motorului , cu pretul distrugerii lui ( in toata calea de admisie se depune mazga , ce poate ajunge pana la camera de ardere) . Toate aceste vi le spun din experienta mea neplacuta .
    Sfatul meu , lasati motoarele cum au fost ele proiectate , pentru ca inginerii aia care le-au proiectat ,
    sunt cu mult mai destepti decat noi care incercam ,, sa facem din ........... bici"

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    Fara sa starnesc prea tare spiritele (agitat, neamestecat :-):
    -chiar daca inginerii proiectanti erau baieti destepti, nu tot ce s-a facut pe masini a fost "the best of the best"; nu-s masini de lux, iar constructorul a mai "taiat" pe ici, pe colo (vezi Project Drive din anii 2000);
    -eu am un sistem cu 2 filtre sport care functioneaza impecabil de mai bine de 2 ani, galeria de admisie fiind curata lacrima. Depinde foarte mult daca ungi sau nu filtrul (preferabil nu, dupa cum am mai spus), conteaza forma tubulaturii (ca sa nu ajunga apa la motor prin Cold Air Intake), etc. Sunt mai multi parametrii de rezolvat (inclusiv izolarea termica) pentru ca totul sa functioneze ok.
    -in general, cei mai multi pun filtre sport pe benzinare si mai rar pe diesel. nu cunosc detalii pentru ca nu-s pe motorina. eu sunt petrolhead si sunt multumit cu rezultatele.

    Cai in plus? Suntem in 2013, nu stiu cine mai crede asta. Teoretic da, este posibil, dar la motoare mici, diferenta ar fi cam cat marja de eroare a dyno-ului.
    In alta ordine de idei, orice modificare tehnica la masina are avantaje si dezavantaje. Ca sa castigi ceva, trebuie sa sacrifici altceva. Vrei roll cage, dispar locurile din spate. Vrei supercharger pe R200, renunti la A/C. And so on.

    La sfarsitul zilei, eu sunt ok cu filtrele sport pentru ca: 1) le spal cand vrea fibra mea; 2) trage mai bine la deal; 3) urca mai repede in turatii.

  8. #8
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    e de caca filtru sport pe diesel

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    yes, apare si Rekinu! trebuia sa imi fac un user de genul T-Rex, sa va termin pe toti :-D
    da man, dieselul e alta tehnologie. dar si aici, sunt o multime de variante de injectie, etc. posibil la Rover si la alte marci sa nu fie cea mai buna optiune.
    intrebare, a probat cineva pe diesel un filtru sport de tip panel, care se baga in cutia originala? Eu sunt doar curios, asa, de dragul testului.
    Stiu ca Rknu a avut un filtru sport. Nu mai tin minte daca era tip cone si daca era sau nu izolat.

    De pilda, eu acum probez un turbo electric :-D adica, stiu ce zice lumea (pistol cu apa), dar cum calculatorul are senzor de presiune aer, pe intake, iar eu pot sa citesc valorile, pot sa fac testul savant. sa vad exact daca se modifica sau nu, in bine sau in rau. o sa postez in curand.

    revenind la benzinare, aia din UK, cum pe la ei e mare febra cu remaparea, cei mai multi avand MEMS 3, dupa ce pun filtru sport si evacuare freeflow, se duc la ZandF si isi adapteaza ecu. mai greu de facut asta in tarisoara noastra minunata.

  10. #10
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    filtru sport de tip panel pe 75 diesel cel putin, nu cred ca se poate. poate cu modificari majore ale carcasei filtrului... filtrul stock e tronconic

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Filtru polen Rover 75 CDT
    By Cristian Cobra in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2017, 02:29 PM
  2. Voteaza -SUV-ul anului 2014 in Romania
    By INFO in forum PROIECTE, Concursuri
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2014, 09:29 PM
  3. filtru polen,filtru aer
    By mihaivolei in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 16
    Last Post: 27-10-2013, 12:19 PM
  4. Filtru polen
    By Angorik in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 1
    Last Post: 05-08-2013, 12:10 PM
  5. Carcasa filtru aer zr/25 diesel
    By rekinu in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 4
    Last Post: 13-05-2013, 09:06 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •