Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Index produse 2

    Sistem vopsea Nigrin (grund, vopsea, lac)







    Lac (Duplicolor)

  2. #32
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    despre GALVANIZAREA "LA RECE"

    cand am sunat, nu aveau nimic disponibil pe stoc, iar comenzile... in fine, ca la noi, pe termen nedeterminat si in cantitati de reprezentanta.

    oricum, partea de lecturat merita, in sensul in care explica destul de bine procedeul de zincare.

    aici aveti linkul:
    http://www.dfr.ro/categorie/altele/s...izare-la-rece/

  3. #33
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Poze

    ok, eu am fost baiat cuminte si am spalat ieri masina... din pacate, se facu tarziu si n-am mai apucat sa pozez...
    la noi, in viitoarea capitala europeana a culturii, tineretului s.a.m.d., se tot sapa......... e cam juma de metru groapa, mai exact toata strada e o groapa :-))) rezultatele, le vedeti in ilustrate. asta e :-(

    Jante

    Dupa cum spuneam, port capace, mai tot timpul (acum nu, pentru ca incerc sa depistez ce troncane: rulmenti sau planetare :-). Apropo, mai stramba, mai veche, dar momentan fara rugina, janta asta e inscriptionata chiar ROVER :-D si a iesit number 1 la echilibrare :-P

    Arce & Etrieri

    Aripile sunt grunduite inclusiv pe verso, absolut peste tot unde a intrat rola sau pensula :-P
    Etrierii si tamburii, cat sa se asorteze; oricum, la baza prezoanelor, acolo unde face contact janta, lasa urme, n-ai ce-i face.
    Si sa nu uitam baia de ulei care acum sclipeste :-D

    Esapament

    Vopsea termo, cap-coada. unde-i patat, a picurat niste antifon. n-am avut timp nelimitat in groapa, mai trebuiau si gazdele sa munceasca, sa-si scoata cascavalu' :-D

    Burta 1

    Aici se vede mai bine stratul de antifon (Sinto), in comparatie cu vopseaua clasica de pe scutul tevilor (Protecta).

    Burta 2

    Din nou, aspectul zgrunturos al antifonului. Sub el, este un strat de grund, exact ca la arce.

  4. #34
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Vaselina / Ceara usi & hayon (update)

    ...am demontat fetele de usi (spate) si bucata aia de plastic de la portbagaj and surprise :-)
    SPRAYATUL DE CEARA/VASELINA PRIN ORIFICIILE DE LA USI/HAYON E DEGEABA!!!!!!!!!

    cu alte cuvinte, desi am bagat prin toate cele 4 orificiile de la usi, iar in cazul hayonului, prin toate cele 3 gaurile de scurgere, evident, vaselina s-a dus pe unde a vrut ea si nu pe unde ar fi fost cel mai bine :-)))

    concluzia: daca vreti sa bagati ceva in usi, ca e ceara, ca e ulei cu parafina, ca e vaselina, ce o fi, dupa caz, DESFACETI USILE, old style si faceti treaba klumea.

    Eu am luat imediat pensula & butelca pe care scrie vaselina "heavy duty" si am trecut la actiune, mozolind toata partea de jos (am dat pana la un sfert din inaltimea portierei). Pe ambalaj zice ca rezista pana la aprox. 160-170 grade, so, nu-mi fac griji ca o sa curga.

    In alta ordine de idei, daca tot am demontat fetele de usi, le-am si insonorizat cu folie groasa de PEE. Vedem maine daca se mai potrivesc la loc si facem niste poze :-)

  5. #35
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Vaselina usi

    Iata si pozele. feel free to compare and contrast :-D

    After spray (... cam putin pentru ceva ce ar trebui sa protejeze TOATA partea de jos a usii...)


    After pensulare (abundenta)


    Din pacate, hayonul nu prea merge dat manual. In partea de jos are o buza adancita care este foarte ingusta, iar accesul - putin mai dificil. Acolo am sprayat ceara pentru cavitati (Nigrin), dupa ce, in prealabil, am infundat orificiile de scurgere. Maine, daca reusesc sa fac o poza decenta, va arat.

  6. #36
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    mangalia
    Posts
    242
    Rep Power
    12
    eugen in portiunele inguste baga ulei bun cu o seringa ,dupa ce ai astupat gaurile de scurgere si lasa asa astupate citeva zile . acum e cald si uleiul se va imprastia in toate cotloanele
    Last edited by gaina catalin; 06-09-2013 at 04:29 PM.

  7. #37
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    n-am uitat ce mi-ai zis, doar ca si acum, si in CT cand am lucrat la masina, Roverul a stat pe loc. nemiscat. Daca nu umblu, n-are sens sa bag ulei :-) oricum, am pensulat 99%, m-am murdarit pana la coate :-D ha-ha.

  8. #38
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    Cata, ceva aproape de ce m-ai sfatuit, am facut la hayon. Doar ca in loc de ulei, am dat un fel de ceara lichida, care se intareste dupa o zi si face o pelicula uleioasa. Din pacate, am incercat si cu blitz, si cu macro, dar nu imi focalizeaza klumea aparatul foto, mai ales ca zona este foarte ingusta.
    Mai am mici retusuri de facut si pe saptamana viitoare sunt gata cu anticorozivul :-)

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •