Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Reconditionare & upgrade proiectoare

    Se fac proiectoarele bucati, dar nu cu ciocanul :-) si se smirgheluieste bine.


    In ciuda ruginii prezente in interiorul unuia dintre proiectoare, oglinzile si sticlele se tin bine.


    Ma enervez si pun bormasina cu peria de sarma pe cele doua carcase metalice (exterior si interior), dupa care aplic solutia Nigrin nr.1, despre care am pomenit in topicul "protectie anticoroziva".
    Dupa 12 ore de tratament cu dizolvant de rugina, tabla arata ingrozitor :-) am mai spus asta, dar acum vin si cu poze.


    Solutia Nigrin nr.2 innegreste si neutralizeaza tot.


    Urmeaza 2 straturi de grund epoxidic, din care mai am suficient, pentru ca mi-a ramas de la antifonare.
    Pozele - abia maine.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Grund epoxidic

    Dupa doua straturi de grund epoxidic, pauza o zi, si o smirgheluire pentru viitoarele straturi de vopsea.



    PS: am incercat, in trecut, sa dau la spray... in felul asta ar fi iesit perfect uniform... dar nu rezista pentru ca stratul iese prea subtire si proiectoarele sunt pozitionate foarte jos in bumper (adicatelea intampina multe intemperii :-).

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    am lipit la loc "optica" proiectoarelor.
    in oglinda din stanga se vad unele dungi roz / galbene etc. :-D sunt reflexii de la niste post-it-uri.
    partea buna la proiectoarele cu grila (cum sunt, de pilda, astea :-) e ca nu orbesc, evident, din cauza mastilor frontale.


  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Becuri

    Pana acum am vorbit despre reconditionare.

    Incepe partea cu upgrade-ul.
    Asadar, noile becuri H3, Night Breaker Plus de la Osram. Gura lumii spune ca Osram lumineaza chiar mai bine decat Philips Xtreme. Eu, dupa ce am vazut poze (aceeasi masina, ambele becuri), tind sa fiu de acord. Oricum, nu vom stii cu adevarat, pana nu o sa fie operationala the Death Star :-) Putintica rabdare :-P



    Uploaded with ImageShack.us

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Condens

    pt ca inainte sa lucrez la proiectoare, unul dintre ele facea condens, le-am scos peste noapte afara sa vad ce se intampla.

    in principiu, farurile care se aburesc (pe interior, evident) pot avea trei probleme:
    -sticla nu e lipita bine si intra apa;
    -ventilatia nu este suficienta (pana si farurile de pe 200 au niste "hornuri" in partea superioara, orientate spre radiator);
    -gaurile de scurgere sunt infundate (aici nu stiu, pentru ca pe 200 nu am vazut, dar sunt masini care au in faruri niste orificii de scurgere, in partea de jos).

    in fine, pana acum totul e ok. mai astept pana maine, dupa care fac poze cu noile proiectoare si le montez pe masina, in probe, sa vedem cum stam cu condensul.

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Spre final

    Proiectoarele aproape gata, inclusiv noul cablaj pregatit pentru functia de cornering (+ si - pentru ceata si un fir aditional de + pentru curbe, impamantarea fiind aceeasi).



    *dupa mai multe zile de stat pe balcon, umezeala, ploi, nu s-a mai aburit niciunul dintre ele. problem solved.

    Acum, despre partea electrica.
    Evident, becurile halogen de 55W trebuie puse fiecare pe cate un releu (curba stanga, respectiv dreapta). Impulsul (ON), poate fi luat ori de pe far, de la becurile portocalii de 21W, ori de la maneta de semnalizare (caz in care trebuie dat volanul jos).
    Daca impulsul ON pulseaza (daca este intermitent, cu alte cuvinte), curentul poate fi stabilizat cu ajutorul unui condensator (vezi imaginea de mai jos).


    Eu sper sa iau curent de la schimbator si cei 12V sa fie stabili. Dar nu ma ocup de partea electrica decat in decembrie.

    Ca principiu, pe noul traseu electric mai trebuie un switch On/Off, pentru a putea opri functia de cornering atunci cand mergem pe autostrada, precum si in timpul zilei.

    Nu in ultimul rand, trebuie reglate proiectoarele :-P
    Eu am facut asta zilele trecute si pot sa zic ca proiectoarele mari (cele reconditionate), cu becurile Night Breaker Plus, bat de rup :-D

    Va urma!
    Last edited by Eugen_piano; 29-09-2013 at 12:58 PM.

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Ghid aliniere lumini

    Aici este explicat cu lux de amanunte tot ce trebuie sa faceti sa va reglati farurile, inclusiv cele de ceata.

    http://www.danielsternlighting.com/tech/aim/aim.html

    ps: desi nu ash fi crezut, perechea auxiliara de ceata batea "in sus", iar proiectorul DLAA (ala mare) din dreapta focaliza prea jos :-D Tocmai de asta am depus eforturi supraomenesti sa le reglez noaptea, la 01, intre doua ploi consecutive :-)))

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Update

    no bun. proiectoarele stau pe masina de ceva vreme. am fost si la spalatorie, a fost si tot felul de vreme (buna, rea, diverse combinatii), dar de aburit, nu s-au mai aburit.

    pe de alta parte, am realizat si schema cu condensatorul si functioneaza perfect. toata smecheria de mai sus transforma pulsurile de la semnalizare intr-un flux continuu. acest impuls actioneaza un releu care alimenteaza proiectorul.
    ca atare, pe toata durata semnalizarii, beculetele originale raman intermitente, iar proiectorul de pe partea aferenta sta aprins.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    19
    Rep Power
    0
    cum se slefuieste sticla de la faruri, sau plastic ce-o fi. Pe cele din exterior le am patate cu lipici sau picatura. Asa am luat masina.

  10. #10
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    daca e plastic, gasesti la supermarket polish special.
    dar as incerca inainte sa curat cu o carpa imbibata in benzina. mai usor la plastic, dar cu incredere la sticla.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. proiectoare rover 25
    By alex29hd in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 10
    Last Post: 23-02-2015, 07:41 PM
  2. Upgrade suspension pt r25 + arcuri de mg zr
    By Vex005 in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-2014, 04:15 PM
  3. Idei upgrade comunitate Rover
    By mateotl in forum BAR - Cafenea
    Replies: 15
    Last Post: 19-06-2014, 10:29 AM
  4. proiectoare ceata +buton bord
    By alex29hd in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 1
    Last Post: 29-01-2014, 11:53 AM
  5. Proiectoare ceata
    By Eugen_piano in forum TUNING ROVER MG
    Replies: 2
    Last Post: 17-05-2013, 12:31 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •