Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bacau
    Posts
    25
    Rep Power
    0

    Exclamation problema ambreiaj rover 75

    salut,a aparut o problema grava la masina mea,rover 75 2.0 diesel aceasta fiind ca in treptele 2.3.4.5 cand accelerez brusc turatia creste pana pe la 4000 dar viteza nu,ca sa vad daca patineaza ambreiajul am bagat in treapta 5 si cu frana de mana trasa ridicam ambreiajul,motorul s-a oprit deci nu a patinat.Presupun ca este necesara inlocuirea chitului de ambreiaj dar daca mai pot verifica altceva sa fiu sigur unde este problema.multumesc

  2. #2
    Member marckuss303's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    sighisoara
    Posts
    124
    Rep Power
    12
    e discul bulit ,, faza cu "in a 5-a si frana de mana " nu prea e concludenta .... incearca sa pleci cu a 3-a de pe loc ... dar daca zici k se accelereaza si nu i-a viteza e discul ,,, las-o mai moale cu pedala de acceleratie si te mai duce putin pana-ti pregatesti terenul pt a schimba ambreiajul !

  3. #3
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    te ajut eu cu un kit second hand in stare foarte buna in cazul in care te intereseaza.

  4. #4
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    suna-ma dupa 17:30 si iti explic pe larg la telefon 0763136331

  5. #5
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    ai reusit cu aerisirea ?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bacau
    Posts
    25
    Rep Power
    0
    da am reusit,am efectuat aerisirea am completat si cu lichid,dar cand accelerez brusc patineaza in orice treapta se duce pana la 3-4 mii de turatii dupa care isi revine,sigur este de la ambreiaj problema da?

  7. #7
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    da ... este de la ambreaj....
    pentru asigurare "suport" in continuare astept telefon ..... te putem ajuta de la sfaturi, achizitie, montaj ..... chiar daca esti din bacau

    .....daca tot discutam de kit ambreaj ...... un scurt info
    am fost sunat de 7 persoane (cea ce denota ca exista o problema) cu "cadere kit de ambreaj" intre 6000 si max 10000 km .... dupa demontare .. prima a cazut pompa in 3 cazuri si in 4 cazuri pistonasul
    pompa nu functiona corect adica "plimba" presiunea in ea in loc sa o dea mai departe....
    pistonasul cam la fel ... nu reusea sa impinga indeajuns... garnitura era elastica ... prea elastica....
    singurele puncte comune au fost montatul in ro si piesele achizitionate tot din ro.....
    montajul ca montajul, desi si acela este foarte important...... dar chiar sa fie atat de multe piese "originale" in comertul nostru ?!?.......
    garantia nu prea a functionat desi piesa era intreaga .......
    deci atentie ce achizitionati si de unde ....

    M.

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    Marcell, referitor la kitul de ambreiaj si garantia oferita.
    Am intrebat si eu, la tipul care imi procura piesele de cand am masina (deci, cu traditie). Nu ofera garantie! ... decat daca pica a doua zi si este vorba despre mine :-) Zicea ca, practic, in functie de modul de exploatare, soferul poate sa distruga ambreiajul imediat (rea vointa) si sa vina cu el la schimbat, dupa ce a remorcat 10 tone :-P zic si eu. asta e explicatia care mi-a dat-o.

    Ceva asemanator este si la cureaua de distributie. Ea are garantie DOAR daca se schimba tot kitul, inclusiv pompa de apa. Altfel, este posibil sa se blocheze vechea pompa, sa "strice" meciul, iar noi sa cerem despagubiri ca e in garantie (cureaua) :-P

    Anyway, stiu un caz la Fiat unde soferul a schimbat vre-o 4 kituri in doar cateva luni. Mers linistit si civilizat prin orash, dar piesele in sine erau nici macar de unica folosinta! Asta e.

  9. #9
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    conform legilor din ro - garantie obligatorie un numar de luni si/sau un numar de km (ex: 60.000 km sau 1 an)
    nu exista obligativitatea legala sa inlocuiesti de pilda tot chitul de ambreaj
    sunt obligati sa le schimbe cu o piesa similara in termenul de garantie daca piesa este intreaga nu prezinta urme de lovituri..etc si daca aduci foaie stampilata ca a fost montata intr-un service autorizat rar
    sunt obligati sa o schimbe de cate ori este nevoie in timpul garantiei ..... daca se inlocuieste de 3 ori cu acelasi defect sunt obligatio sa iti dea banii inapoi
    regulile sunt valabile pentru persoane fizice
    curelele sunt consumabile deci nu se schimba....
    daca este rea vointa la chitul de ambreaj se vede ....
    sunt multi tipi cu magazine de piese care doar vand ...si se eschiveaza de la garantie....dar sunt si destul de multi seriosi...

    ....sper sa nu se considere reclama.....
    la garaj ai asa garantie 60.000 km sau 1 an daca inlocuiesti tot chitul de ambreaj si este montat noi se inlocuiesc instant piesele defecte daca nu prezinta urme de fortare lovire etc
    din fericire pana acum nu a fost cazul de garantie
    a fost un caz care nu a rezistat chitul la mers "frumos" ......
    exemple foto .... dece nu a putut face obiectul garantiei....

    poze disc cum arata cum l-am dat jos si dupa ce am atins (doar atins ..pe bune) ferodoul si partea de metal pe care este prins ferodoul.... + pistonasul topit
    kit nou inlocuit tot 5600 km -..... explicatie .....a inceput sa nu mai mearga in R...... pe urma dupa unj drum de 60 km pe autostrada am ajuns acasa si dimineata nu a mai intrat in viteza .....
    ... buna explicatie ....
    ... am gasit si o poza cu un pistonas (achizitie ro) inlocuit tot kitul cu piese din ro 4000 km ...... explicatie....... a bufnit odata si pedala nu mai actiona ambreajul.....
    pentru a face o comparatie va uitati la poza cu pistonasul topit ...la cel cu sistemul de blocare rosu....sa rupt gulerul de otel ....

    M.disc 1.jpgdisc 2.jpgdisc 3.jpgdisc 4.jpgdisc 5.jpgpistonas topit.jpgrulment rupt 2 ro.jpgrulment rupt 3 ro.jpgrulment rupt ro.jpg

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Probleme ambreiaj?
    By bituada in forum diverse
    Replies: 0
    Last Post: 12-03-2021, 01:01 PM
  2. Probleme ambreiaj Rover 45
    By Luciano34 in forum How Do I - Answers To Common Problems, tutorials / Cum fac - raspunsuri, tutoriale
    Replies: 1
    Last Post: 25-06-2018, 01:01 PM
  3. Discutii despre pompa de ambreiaj ROVER 75
    By leonard75 in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-2017, 08:53 PM
  4. Problema pompa ambreiaj
    By Preda catalin in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 3
    Last Post: 19-09-2016, 10:04 PM
  5. ambreiaj
    By adonisyou in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 26
    Last Post: 11-05-2014, 12:47 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •