Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 22

Thread: Insonorizare

  1. #11
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    nu toate au avut din fabrica. mai ales dupa Project Drive, cand baietii au inceput sa faca economii :-)))
    Gasesti prin dezmembrari. Exista si o acoperitoare pentru motor... de la Lotus :-P
    Da, pe la 100 masinile sunt mai zgomotoase. Eu am si bare deasupra :-) Totusi, mi se pare ca abia la 140/h sunt probleme cu zgomotul.
    Oricum, mare atentie ce bagi si unde bagi :-))) Daca sunt materiale care pastreaza umezeala, atunci doar in locuri aerisite si nu in direct contact cu tabla.

  2. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Am gasit capitonaj original pentru capota si l-am si luat astazi de la dezmembrari. Nu este rupt, este facut din pasla (calti).
    Last edited by mateotl; 22-10-2013 at 05:08 PM.

  3. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Din ce am mai citi toaata lumea o arde pe PEE cu aluminiu. Eu am luat azi ceva foarte gros, dar fara aluminiu...Tu spui ca efectul ar fi doar termic, ceea ce e ok ,dar nu ma intereseaza chiar atat de mult. M-am uitat astazi si intr-adevar masinutele astea sunt izolate, cel putin podeaua, destul de bine.
    Vreau sa izolez traseul evacuarii (consola centrala). Am umblat pe acolo de curand si sufla vantul. Ma gandesc sa antifonez si aparatorile din plastic ale rotilor.

  4. #14
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    Mateo, efectul "puternic" este fonic (insonorizare) si mai putin termic :-))) ca nu pui polistiren ca la bloc :-D Ziceam ca folia aluminizata are un oarecare rol de izolant termic...dar nu este trasatura definitorie :-P

    Spor la treaba!

  5. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by Eugen_piano View Post
    Mateo, efectul "puternic" este fonic (insonorizare) si mai putin termic
    Ma refeream strict la aluminiu.
    Dupa prima tura cu capota tapitata nu mi s-a parut o schimbare sesizabila.
    Last edited by mateotl; 22-10-2013 at 11:29 PM.

  6. #16
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    din fabrica, capota ar trebui sa vina izolata cu un material de insonorizare ( probabil nu la toate modelele, a mea are )
    I wish I was faster!

  7. #17
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    la inceput au venit aproape toate. dupa care treptat, au inceput sa dispara. inclusiv insonorizarea "peretelui de foc", ce desparte compartimentul motor de habitaclu. In principiu, pe motoarele mai mici cred ca s-a renuntat.

  8. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Izolatia capotei vine perfect pe masina mea, se potrivesc si gaurile, doar ca a trecut un pic vremea peste ea. E un pic umflata si cred ca o s-o mai ingros cu un strat de PEE de 10mm printre nervurile capotei, dar nu lipit de tabla, ci de ea. Tocmai m-am intors de la un drum mai lung si zgomotul de fond este groaznic. Se aude vantul pe la geamuri si aripi, cauciucurile de iarna, plus niste vibratii ale timonerie pe dedesubt, rulmentul de presiune ambreiaj zdrangane si el....
    Last edited by mateotl; 25-10-2013 at 07:30 PM.

  9. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by mateotl View Post
    Tocmai m-am intors de la un drum mai lung si zgomotul de fond este groaznic. Se aude vantul pe la geamuri si aripi, cauciucurile de iarna, plus niste vibratii ale timonerie pe dedesubt, rulmentul de presiune ambreiaj zdrangane si el....
    De la ultimul post lucrurile s-au mai ameliorat. Am inspectat chederele usilor erau foarte ok si am completat cu silicon negru pe unde mi s-a parut ca nu ar fi in parametri, in general pe la imbinarile oglinzii cu usa.

    Revenind la insonorizare, odata cu instalarea noilor difuzoare am facut si un minim de insonorizare cu materiale dedicate. Nu am pus decat 4 folii,deci nu-mi pot lauda isprava, nu pot spune ca au facut minuni, dar cu siguranta se simte diferenta la testul ciocanitului in tabla: unde este folia ( pe gaura de montaj si in spatele difuzorului) nu rasuna aproape deloc. Gaurile mari din tabla intermediara le-am acoperit cu cate o fasie de PEE de 1 cm, dupa care am venit cu folia de plastic la loc.

    IMG_20140311_144443.jpg IMG_20140311_184712.jpg IMG_20140312_141643.jpg

    Pe fata de usa nu a mers cu PEE-ul din gauza grosimii si am pus burete de 1 cm, este mai maleabil si se lucreaza foarte usor cu el....si foarte ieftin.

    Ca si rezultat sunt sincer si nu exagerez se simte ceva, poate e placebo, sa zic o imbunatatire de 10-15% in plus rezistenta la bass. La drum nu am mers inca. Oricum solutia ideala ramane un pachet de dedicate...mai vedem.

    IMG_20140320_152224.jpg IMG_20140320_155947.jpg

    Urmeaza sa fac ceva si cu aparatorile de noroi, la mine in spatele aripilor nu e nimic, e spatiu gol acolo unde se inchide usa, am vazut la alte masini, si pe un R25, ca acolo este un burete.

  10. #20
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    pe partea de insonorizare, se lucreaza cu aceleasi materiale ca la studio... sau, ca si in constructii...
    singura diferenta fiind ca cele dedicate auto au o parte autoadeziva... lucru care nu este neaparat necesar in alte domenii.

    este exact ca si la boxe.
    nu exista boxe de masina si boxe de apartament.
    sunt doar boxe active sau pasive :-))) respectiv care au deja amplificare sau care au nevoie :-D

    oricum, diferentele fata de masina stock si ce ai tu acum sunt majore.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •