Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: Insonorizare

  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Insonorizare

    Unii ii zic antifonare, altii o numesc insonorizare, iar in final, toti se trag de par din cauza terminologiei.
    Revenind la DEX, strig si eu aici pe forum ca, de fapt, cele doua sunt sinonime:
    a) insonorizare - acțiunea de limitare a transmiterii undelor sonore;
    b) a antifona - a acoperi (caroseria unui autovehicul) cu un strat protector pentru atenuarea zgomotelor.

    In general, se confunda antifonarea masinii "dragi" cu protectia anticoroziva, galvanizarea sau alte metode de combatere a cariei :-) drept pentru care, noi am ales in titlu (pluralul academic), cuvantul insonorizare :-P

    Ce urmeaza nu este neaparat cel mai bun exemplu, cel mai profesional si eficient, dar, daca tot am desfacut portierele... nu era pacat sa le las stock? :-)))

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Portiere

    Sa nu ne ploua in casa



    Portierele au la mijloc o folie de protectie, aqua stop - gen. Ea este lipita din fabrica... din pacate, cu ceva care se usuca si devine casant, no silicon, polimeri sau alte substante SF.
    Ei bine, in proiectul de fata am folosit tot ce aveam la indemana prin casa si statea degeaba, astfel incat am prins folia cu scotch "comunist", din ala "old-style" care si atunci cand il dezlipesti, tot ramane pe ambalaj. E ieftin, e foarte rezistent, e super lipicios si daca peste 2 ani vreau sa desfac iarasi portierele sa vad cum sta treaba, pot sa il rup linistit :-)

    Usi spate (1 buc):



    Aveam ceva PEE aluminizat, foarte gros (10mm), care tot astepta sa fie folosit. Pentru izolare fonica, sunt recomandate materialele cu celule (traducerea e direct din engleza), so, PEE pare candidatul aproape perfect. Evident, folia de aluminiu pe exterior, doar-doar o avea si ceva efect termic (glumesc eu, dar teoria este demonstrata).

    Usi spate (another view):



    Usa sofer:



    Folia de pe stoc s-a terminat dupa usile spate, asa ca a trebuit sa dau o fuga pana la Dedeman, unde, la 10 mm nu erau decat nealuminizate.

    Usa pasager fatza:



    Dar nicio problema, folie adeziva aluminizata este la doar 5 lei (rola mica) si evident, eu mai aveam ceva pus prin debara de pe vremea cand izolam filtrul de aer.
    Rezultatul:


  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Notes

    Folia PEE are rolul de a reduce zgomotul dinspre exterior. Ca idee, ea nu este impermeabila, motiv pentru care am instalat-o pe interiorul fetelor de usi, iar in niciun caz direct pe metal.
    *Pentru cei care doresc eliminarea vibratiilor din portiere, exista folii bituminoase care se lipesc direct pe tabla; din ce am citit eu, se monteaza mai greu si majoritatea trebuie incalzite.
    *Insist, nu montati burete, fonomin si derivate, pee sau alte materiale absorbante pe suprafetele metalice (portbagaj, in special!).

    In cazul portierelor fata, in partea de jos a trebuit sa pun niste suruburi mai lungi (3.5x3.5) deoarece buretele impingea prea mult spre exterior si conectica originala nu reusea sa stranga aproape deloc.

    Mare atentie la "bradutii" / "clemele" de prindere albastre. Sunt fragili si se rup foarte usor.

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Results

    Din ce am citit, multa lume era multumita de rezultatele obtinute cu PEE (nu sunt inventatorul metodei :-).

    Personal, da, pot sa zic ca boxele fata se aud mai clar, iar in masina este chiar foarte mare liniste.
    Azi mergeam prin centru, cu radioul dat destul de incet si aveam senzatia ca sunt acasa in fata calculatorului. Nu auzeam nimik in afara de mp3.

    In ceea ce priveste izolarea termica... greu de zis acum, dupa doua-trei zile, dar oricum, toti care am campat stim ca folia sau izoprenul ajuta cat de cat :-D

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Alte idei?

    daca cineva a folosit sound pads, mats sau alte chestii mai profi, please share!

    in alta ordine de idei, cam ce altceva am mai putea izola?
    - capota - este (din fabrica);
    - peretele antifoc - este (din fabrica);
    - podeaua - mocheta stock e destul de groasa si cu foarte mult burete, nu stiu daca ar mai trebui insistat;
    - portiere - just done;
    - plasticaraia de pe laterale?
    - hayon? cam multa umezeala pe acolo, prin interior (ma refer la zona unde e motorasul stergatorului);
    - portbagaj? iarasi, mocheta mi se pare suficient de groasa

  6. #6
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    ai sa simti la iarna cand probabil la degetul mic de lapiciorul stang ( care este si cel mai aproape de portiera ) ca nu o sa mai inghete asa de tare Foarte bun topicul, probabil o sa fac si eu treaba asta pana in iarna, mai ales ca in acest sezon masina devine ceva mai galagioasa din cauza "smatcai" care se formeaza de la sare si nisip aruncata la misto pe strada
    I wish I was faster!

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    lasa man, ca daca pun si niste polistiren, la iarna ma mut in masina :-)))

    era sa uit: banda aluminizata 5-6 roni / rola (3 role ajung pentru doua portiere), folie pee 6-7 roni (1 mp este suficient pentru portierele fatza), un tub de Moment Express pentru fiecare doua portiere - 16 roni / tub.

    costuri - aprox. 45 lei, in cazul meu (doar mai aveam ceva materiale)... hmm, ~11 lei de portiera :-P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Si la mine se aude tare zgomotul de rulare si as vrea sa-i fac si eu ceva de genu'. Daca tot desfac fetele de usi ma gandeam sa dau si un antifon pe interiorul usilor si sa schimb partea aceea plusata care s-a tocit destul de rau. Ramane sa ma hotarasc la ce material sa folosesc si ce culoare. Pielea ecologica este destul de ieftina. M-ar interesa si pe capota sa pun ceva ca e tabla goala.
    Last edited by mateotl; 22-10-2013 at 09:23 AM.

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    1) Interiorul usilor, la 200/25... e foarte complicat de lucrat in el. Daca dai jos numai fetele de usi, nu ai acces klumea decat jos, in partea de scurgere... Ca sa dai cu antifon, trebuie sa cureti zonele, sa dai cu smirghel, sa poti sa le speli, etc. Naspa. Nu poti sa faci asta decat daca desfaci usile in paishpe :-)) Iti trebuie si caldura din plin, sa se usuce vopseaua...

    2) Pe capota NU PUNETI piele! o sa pastreze umezeala... restul, ti-l imaginezi. Una e sa colantezi sau sa vopsesti capota si alta e sa o invelesti in ceva care nu este etans si in plus, retine apa!
    *sau ai vrut sa zici sub capota? :-)))

    3) Pielea ecologica e super ok la aspect si se lipeste usor cu prenandez. Problema cea mai mare este ca materialele folosite la masina au un strat de burete pe dedesubt... Daca tu pui un material fara burete pe verso, o sa se vada toate defectele care exista pe suport, inclusiv acolo unde ai scapat dungi mai groase de prenandez :-( sau locurile in care au mai ramas urme de la lipiciul vechi... Si pro si contra. Cel mai "la sigur" iesi tot cu materialele pt tapiterii auto.

    4) Tu auzi zgomot de sub masina sau ce? Vezi ca Roverele sunt foarte bine insonorizate jos. Au un burete gros spre gros-gros spre foarte bun :-P Poate este alta cauza - anvelope, drumuri proaste, mergi prea repede, nu dai radioul suficient de tare? Anyway, baga ceva in portbagaj, la roata de rezerva, acolo clar este deficit.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Sub capota eu nu am nimic, tu ziceai ca a ta e izolata din fabrica. Se aude tare motorul si zomotul de rulare al rotilor (la 100 km/h abia te intelegi in masina). O sa pun accent pe zona aripilor, pe la pedale (nu dau bordul jos ca e prea complicat). O sa caut si ceva special pentru capota (probabil s-a umblat pe acolo de nu mai e nimic).

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •