Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 61 to 70 of 70

Thread: Pompa master

  1. #61
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    Mateolt - tu ai rover 45 ..... la tine este alta poveste daca ai o usoara senzatie de "patinaj" - sau daca iti intra mai greu in R sau viteza 1 atunci ar trebui sa faci o constatare a starii ambreajului.....

    este posibil daca nu trage decat la turatii ridicate sa ai si alta problema ... bujii... pompa benzina....
    in mod normal daca inceci sa pleci cu "scartz" de pe loc si masina nu pleaca sau pleaca cu miros de disc incins atunci chiar ai o problema cu ambreajul...

    M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Intr@devar intra mai greu in cele 2 viteze, nu foarte greu, R mai face probleme, nu intra complet intotdeauna, trebuie sa misc putin masina. Imi da senzatia ca sta pe loc, vibreaza toata masina la relanti, da socuri la schimbare treapta, in rampa isi pierde usor turatia. Se aude un huruit la relanti care dispare odata cu apasarea pedalei de ambreiaj, probabil ca nu r rulmentul, ci bucsa aceea de care pomeneai. Una peste alta mers de rahat, am tot schimbat la ea multiple, mi-e greu sa cred ca voi ajunge curand sa-i fac un test dedicat, poate daca ajungi tu prin CT.
    Legat de nr de km , eu am 124.000, nu cunosc istoricul masinii, am luat-o cu acea boala comuna a pedalei ridicate si am rezolvat-o eu cu o improvizatie. Oricum am achizitionat pompa si cilindru secundar si am sa le schimb si pe-astea.
    Bacy, pot pleca de pe loc in orice treapta ca stiu sa-l patinez bine, iti dau dreptate si despre pretul kitului.
    P.S. marcell, ma bucur ca iti dedici mai mult timp pentru forum, raspunsurile tale cantaresc altfel. Scuze si de devierea de la subiectul topicului. Daca intereseaza pe cineva eu am reusit sa golesc si sa umplu instalatia hidraulica.
    Edit:
    La coborare in frana de motor mai severa se simt niste scapari , ca si cum ar sari discul de pe volanta, o fi ovalizata placa...
    Last edited by mateotl; 18-02-2015 at 04:09 PM.

  3. #63
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    deci din ce ai povestit - ai nevoie de chit de ambreaj placa disc rulment - pompa daca este buna o folosesti in continuare - la 45 este alfel decat la 75...

    ...incerc sa mai intru din cand in cand ..... acum am ceva ferestre ..... din pacate ..... timpul este deficitar .... oricum exista si tel .... e-mail .... raspund .... pe cat posibil rapid ....

    chiar te rog sa postezi aici cum ai reusit cu intalatia hidraulica ....sigur postul trebuie sa fie in zona dedicata pentru rover 45


    ..... ceva sibiu ?
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  4. #64
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    Mai am aproximativ 10 mii pana la 50.000 cu aceasta pompa si nu mi-a dat mici un simptom pana acum,rulota nu trag ca nu am,greutate doar sacosele de la piata,tunul de bass sau valizele in concediu ,merg cam in proportie de 50-50.. afara -oras,in regim de exploatare normala,nu sunt adeptul condusului ''sportiv''. Despre intalnirea de la Sibiu...''om trai si vom vedea'',sa vedem daca imi permit anumiti ''factori''.

  5. #65
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Mateotl, daca pleci usor cu a 3-a de pe loc sigur o sa trebuiasca sa schimbi kitul. Partea cu mersul inapoi cred ca asa e la toate. Se intampla fenomenul deoarece pe marsarier cutia de viteze nu are sincron.
    Last edited by bacyta; 18-02-2015 at 08:20 PM.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  6. #66
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    Quote Originally Posted by leonard75 View Post
    Mai am aproximativ 10 mii pana la 50.000 cu aceasta pompa si nu mi-a dat mici un simptom pana acum,rulota nu trag ca nu am,greutate doar sacosele de la piata,tunul de bass sau valizele in concediu ,merg cam in proportie de 50-50.. afara -oras,in regim de exploatare normala,nu sunt adeptul condusului ''sportiv''. Despre intalnirea de la Sibiu...''om trai si vom vedea'',sa vedem daca imi permit anumiti ''factori''.


    inseamna ca este o solutie ok .... astept aceleasi vesti bune si peste 15000 km .... de retinut pentru 1.8 ...o solutie care merge bine...

    este turbo masina ?

    ...si sper ca "factorii" sa fie pozitivi ... si sa incline balanta in partea care trebuie ...
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Despre Sibiu...zilele trecute am "aruncat-o" prin casa...

  8. #68
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    Quote Originally Posted by marcellr View Post
    inseamna ca este o solutie ok .... astept aceleasi vesti bune si peste 15000 km .... de retinut pentru 1.8 ...o solutie care merge bine...

    este turbo masina ?

    ...si sper ca "factorii" sa fie pozitivi ... si sa incline balanta in partea care trebuie ...
    as fi vrut eu un turbo....este 1.8 simplu. Stima!!!

  9. #69
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    ... pai o putem face si turbo ...exact ca si cum ar fi fost facuta de fabricant .... de la partea mecanica la partea de soft .... totul pe original .....
    ....stiu ca te ispitim .....
    cred ca poate mai incolo daca e sa fie ...... o sa fie si turbo .....


    M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Ieri am inlocuit pompa master la R45 meu. Receptorul a ramas cel vechi. La prima vedere masina cupleaza cu pedala mai jos si mai prompt...Mai revin cu observatii.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. Pompa Master
    By CaraYman in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 7
    Last Post: 08-03-2014, 08:23 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •