Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 70

Thread: Pompa master

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Drobeta Turnu Severin, Mehedinti
    Posts
    15
    Rep Power
    0

    Pompa master

    Salutare !
    Am gasit aceasta pompa master pe saitul http://www.tazuparts.com/product/plprodukt1/ a montat cineva pompa de genul asta? stiti ceva despre ea?

  2. #2
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by adi.mra View Post
    Salutare !
    Am gasit aceasta pompa master pe saitul http://www.tazuparts.com/product/plprodukt1/ a montat cineva pompa de genul asta? stiti ceva despre ea?
    Bun filmuletul, man! Buna si pompa la pret.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  3. #3
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    mi-a trecut prin mana una ... impresii:
    aspect "ieftin" finisaj acceptabil.....
    nu am montat - sincer nu as monta ....
    motive:
    1. la pompa se duc (ATENTIE numai dupa ce face numarul de km garantati) garniturile din interior
    2. supapa din vas nu stiu cat de bine merge ... este mai mica .. trebuie sa asigure un anumit vacuum..
    3. corpul nu se duce niciodata ... dece sa il iau de metal cand cel de plastic tine exact la fel ?
    4. calitatea nu poate cobora sub un anumit pret eu zic ca schimbata la 100/90k km pompa originala merita (nu sariti ...e doar o parere )

    off topic
    am vazut ca au aparut "reparatorii" de pompe ... eu am testat (inlocuit toate garniturile interne, de doua ori) ..... te tine exact pana cand ai mai mare nevoie de masina ...

    M.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Drobeta Turnu Severin, Mehedinti
    Posts
    15
    Rep Power
    0
    Marcel, stii cand am schimbat eu kitul complet, cu pompa, rulment, disc, placa, tot ce trebuie. am facut nici 40 000 km si deja a inceput sa piarda pompa. tot kitul a fost marca Luk si nu facatura. s-a montat coresunzator... si s-a dus. pierde pompa pe unde iese tija din corp, deci nu mai tin garniturile. asa ca.. poate se merita o incercare

  5. #5
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    ..... e din pacate esti al 11-ea cu chit cumparat din ro care are probleme dupa putini km ..... Eu ce am montat a fost din uk si sunt multi si nu au probleme nici unul..... Dupa cum sti am mai scris probleme multe cu chiturile din ro ......tot asa inlocuite toate 4 piese ... Probabil sursa este de piese noi dar vechi adica fabricate de mult sau nu sunt luk..... Problema este la distribuitori nu la vanzatori .... Din pacate tot noi tragem...... Apropo cata garantie ai la chitul de ambreaj ? Vezi ca face obiectul garantiei ce ai tu .....

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    subscriu la ce spune Marcell. Mare atentie la piesele "noi", dar fabricate a long time ago, in a galaxy far far away :-) e plin pana si ebay.co.uk de ele. Spre exemplu, am gasit galeria de evacuare pentru Rover 25, cu tot cu precatalizator (!!!), pana in 300 roni... teoretic, nou-noutza, dar veche de aproape 10 ani. la fel, injectoare, furtunuri de frana si alte piese... numai bucati originale... dar plasticul, cauciucul, toate imbatranesc...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    craiova
    Posts
    3
    Rep Power
    0
    sall.adaug si eu ceva .zic eu foarte important,asta pt cunoscatori.folositi lichid de frana dot 3 repet dot 3 ,asa zisi mecanici nu vor sa accepte asta dar e treaba lor,cine vrea sa nu aiba probleme sfatuiesc sa foloseasca ,,dot 3,,si nu de la Lifrom sau alte marci romanesti.de preferat firma ,,2+2,,cine stie intelege ce vreau sa spun.bafta.

  8. #8
    Member marckuss303's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    sighisoara
    Posts
    124
    Rep Power
    12
    hop si eu ..))

    DOCTOR 75 ... sa nu cumva sa bagati dot 3 ,,))... de la ATE ,, acela albastru ...eu am pus de la Ferodo ...e super bun

    Marcellr..... zici k ai schimbat garnitura (tefonul) din pompa master ? unde ai gasit ?

    o sa revin )

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Timisoara / Timis
    Posts
    30
    Rep Power
    0
    Salutare am avut si eu probleme anii trecuti cu ambreiajul chiar dupa ce l-am schimbat, cu service-urile noastre . Dupa nici 2 sapt. am ramas cu masinuta in intersectie, cei de la service nu au facut curatirea corespunzatoare a instalatiei de la ambreiaj. Am ramas cu ea in fata blocului cam 6-7 luni pentru ca nu mai aveam "soricei" sa vad ce are. In cele din urma i-am dat singur de capat. Am dat jos pompa master si am facut curatirea instalatiei folosind DOT 3 ATE (cel albastru ), lichid care in cele din urma a ramas pe instalatie. Mai dificil a fost cu amorsarea pompei, din necunostinta de cauza mi-a luat cam 2 ore s-o amorsez. Nu am stiut ca la actionarea pedalei, la amorsaj, nu trebuie apasat pana in capat ci doar pana la un punct spre capatul cursei in care se simte o idee de "agatare".
    In fine, gata cu atata vorba. Referitor la marca gasita de tine Adi...nu stiu ce sa zic. Dupa mine mi se pare destul de "tapana", acuma D-zeu stie ce e cu ea. Ideea e sa fie bune rolingurile de pe piston sa nu fie batrane, in rest...corp pompa metalic, dupa cum se vede din poze, asta e un lucru bun.

  10. #10
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    master cylinder modificat sa reziste mai mult cumparat de pe forumul din uk £69.99 acum sa vedem cat rezista maine am programare la mecanicIMG_3522.jpg

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Pompa Master
    By CaraYman in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 7
    Last Post: 08-03-2014, 08:23 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •