Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12

    Norme EURO, Catalizatoare, ITP (gaze)

    Sa incepem cu inceputul :-)
    Rover seria 200 este EU2, in timp ce seriile 25 si 45 sunt omologate ca EU3 (motorizarile 1.4, 1.6, 1.8 si 2.0 KV6), mai putin modelele care au sub capota motorul de 1.1L 8 valve (EU2).

    Dar cum benzinarele sunt, in principiu, aceeasi serie K (motoarele pot fi schimbate intre ele aproape fara nicio problema), haideti sa vedem diferentele intre cele doua generatii.

    -In primul rand, in ceea ce priveste emisiile, modelele euro 3 au o a doua sonda lambda care monitorizeaza functionalitatea catalizatorului (motiv pentru care aceasta este montata dupa convertorul sau convertoarele catalitice).

    -Din punctul meu de vedere, cea mai importanta schimbare o constituie faptul ca galeriile de evacuare, in cazul motoarelor euro 3 au fost dotate cu un precatalizator (exceptie facand modelele de 1.8L care au saxofonul dublu); fiind situat chiar langa motor, se incalzeste mai repede decat catalizatorul secundar (montat dupa racordul flexibil), reducand noxele mult mai repede.



    -Tot din perspectiva "imbunatatirilor", desi motoarele MEMS 3 nu au niciun senzor in plus care sa fie in directa legatura cu emisiile, ECU-urile in cauza au fost programate sa injecteze mai putin carburant.
    Last edited by Eugen_piano; 11-10-2013 at 11:11 AM.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12

    Limite noxe

    Conform Autodata, testul de gaze se face atunci cand uleiul are 70 de grade - seria 200 - sau 80, in cazul motoarelor euro3.

    Relantiul pentru 200 este de 875+/-50 rpm, iar pentru 25, ceva mai scazut, undeva in jurul valorii de 825+/-50.

    Valori maxime admise (valabile pentru toate modelele, EU2 si EU3):
    CO relanti 0.5
    HC relanti 100
    CO2 relanti 14.5-16
    O2 relanti 0.1-0.5

    Cu motorul accelerat in gol, sau cum altfel sa zic:
    RPM "test sarcina": 2500-2800
    CO 0.25 (R200) / 0.30 (R25/45) *adica... pentru R200 noxele trebuie sa iasa mai mici? Lol, umor englezesc :-)
    Valoare lambda 0.98-1.02

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12

    Noxe KITT

    cum istoria mea cu analiza gazelor este destul de intortocheata, acum cateva zile am fost la o statie ITP sa vedem daca pana la anul, cand expira "periodica", trebuie sa lucrez pe partea de evacuare sau nu.

    Rezultate

    1) Relanti - 954 rpm
    CO2 14.88
    HC 50
    O2 0.05
    CO 0.09 (CO corectat)
    Lambda 0.997

    2) Sarcina - 2662 rpm
    CO2 14.69
    HC 71
    O2 0.65
    CO 0.18 (CO corectat)
    Lambda 1.021

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12

    Lambda si CAT

    Senzorii de oxigen (sondele lambda) si catalizatoarele nu tin la nesfarsit; de regula, undeva in jur de 100.000 km, dupa care "obosesc". Posibil sa mai fie cat de cat in parametrii, dar si piesele cu pricina sunt facute sa fie inlocuite.

    In cazul sondelor lambda, exista o multime de variante aftermarket no name, una mai ieftina ca alta. Nu recomand, desi este plin ebayul de ele. Evident, cu atat mai putin as monta un senzor 02 sau un catalizator second hand.
    *Nu uitati, sunt multe Rovere care au avut probleme cu garnitura de chiuloasa, ceea ce inseamna ca a intrat o groaza de antigel pe esapament, "distrugand" exact ceea ce ne intereseaza: lambda si catalizatorul.

    Pe de alta parte, lambda "dedicate" (pe model, dupa numarul caroseriei etc.) sunt de multe ori exorbitant de scumpe (400-500 roni).

    Eu am optat pentru un sensor oxigen Bosch, universal. A fost ok ca pret (pana in 200 roni), este de firma, si cu putina munca, in ceea ce priveste cablajul, l-am adaptat, iar din cate se vede, functioneaza fara probleme.

    -------

    Acum, despre catalizatoare.
    In principiu, ele sunt clasificate ca si catalizatoare obd1 & obd2. din punct de vedere legal, cele obd1 sunt obligate sa fie eficiente doar in proportie de 60-70%, in timp ce CAT-urile obd2 se apropie de 90% (aproximativ aceeasi calitate cu cele originale).

    Evident, si aici, catalizatoarele "direct fit" (pe original) sunt intotdeauna mai scumpe, uneori atingand chiar preturi prohibitive.

    Acum 4 ani, am montat pe Rover un catalizator universal Bosal, Euro 2, care, cel putin teoretic, este suficient de puternic pentru motoarele de pana in 2000 cc. Evident, din rezultatele ITP, functioneaza la fel de bine ca cel original.

    Recomandari magazine catalizatoare:
    http://www.pilotauto.ro (catalizatoare PILOT si MAGNAFLOW, 300-400 roni)
    http://lonzamotorsport.com (magazin romanesc, dealer MAGNAFLOW, 300 roni)
    http://www.alexbeagroup.ro (catalizatoare BOSAL, 260 roni)

    Informatii detaliate despre catalizatoare (diametre, inaltimi, latimi, lungimi, tot ce trebuie):
    http://www.magnaflow.eu

    NOTA: in cazul in care aveti loc suficient, va recomand cu toata increderea Seria 9000HM de la Magnaflow, unde HM (Heavy Metal) este acronimul care denumeste modelele de catalizatoare cu metale pretioase in cantitate EXTRA.

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    Observatii

    1) dupa schimbarea catalizatorului, se face obligatoriu un test de noxe, pentru a verifica functionalitatea acestuia.
    2) dupa schimbarea sondei lambda sau a EGR-ului, trebuie efectuat un fel de "reset" la ECU, in ceea ce priveste "adaptarile". Asa zic unii. In cazul EGR stiu sigur, dar, cu privire la senzorul de oxigen, nu bag mana in foc pentru informatie.

  6. #6
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    11
    si cum resetezi EGR-ul ? trebuie tester?
    I wish I was faster!

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    da, trebuie tester pentru ca nu resetezi EGR-ul la propriu, ci refaci adaptarile la ECU (in ceea ce priveste egr). La Rover, pe benzina, nu am asha ceva, nu am egr, dar am facut asta la o Skoda. In soft este un meniu de genul "basic tune up utilities".

    lucrurile cu resetarile nu-mi sunt nici mie foarte clare pentru ca nu am putut sa fac teste dupa teste dupa alte teste, ca nu ar fi avut baietii de la itp atata rabdare cu mine :-)))

    am facut acum un an, doua teste de noxe. primul a fost cu sonda lambda originala. obosita rau. dar am trecut. Al doilea, a fost cu sonda lambda noua. senzorul era brici, dar montat in alt loc, mai jos, este un thread despre relocare. n-am trecut gazele. pur si simplu nu ieseau.... Dar, in acelasi timp, nici nu facusem adaptarile la ecu, nu folosisem o benzina mai buna si nu dadusem o tura in afara orasului. Asa ca, nu pot sa stiu sigur unde era buba.
    Acum, cand am refacut testul, am pus benzina 99 (nu 95), am fost extraurban cu 100 km in viteza a 4-a, accelerari pana in 5000 rpm si nu in ultimul rand, am resetat ecu din tester. dupa cum vezi, am trecut cu brio... euro 4, ce sa mai povestim :-)))

    partea proasta este ca, daca scoti borna de la baterie, nu stiu ce anume se reseteaza... pot sa verific la KITT, dar nu ar avea nicio relevanta pentru voi, ca aveti ECUuri mai noi, care nu am de unde sa stiu daca functioneaza identic sau nu.

  8. #8
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    11
    pai data viitare sa vii sa resetam EGR-ul daca se poate
    I wish I was faster!

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    daca instalezi windows pe el, nu mai trebuie. se reseteaza singur :-) sa inteleg ca mai primesc o portie de clatite? :-D

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Gaze carter
    By mateotl in forum motoare benzina
    Replies: 3
    Last Post: 22-03-2015, 02:22 PM
  2. Rover 75 Euro NCAP Crash Tests
    By player1 in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 6
    Last Post: 11-01-2014, 10:03 AM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •