Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23
  1. #11
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    poblema este in felul urmator. mergi la rar, cu hartiutele in mana cu tot ce trebuie. ajungi la standul de fum.... daca le da euro 3, te.ai salvat, daca da euro2.... nu te-ai salvat... cam asa functioneaza. Acuma tu sti ce probleme ai la ea, dar de obicei ar trebui sa fie ce e in carte. ti-am zis sa sti la ce sa te astepti. Bafta
    I wish I was faster!

  2. #12
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    lasa mey ca da Euro 3, ce naiba, doar am topic despre noxe :-))
    Daca are ECU MEMS3, este euro 3, iar daca are ECU MEMS1.9 este euro 2. Tot asa, daca ai doua sonde lambda, este euro 3, iar daca ai una singura este euro 2.
    Cu toate astea, nu cred sa fi fost seria 75 cu motoare euro 2...

    fa un test de noxe in UK. crede-ma pe cuvant. tu ai un precatalizator pe galeria de evacuare si un catalizator (secundar) sub scaunul soferului. ei bine problema este ca, daca PRECATALIZATORUL e dus, in Romania e mai scump, pe la 800 de roni. In schimb, poti sa iei de pe ebay.co.uk la aproape 50-60 de lire, nou noutz, cu tot cu shipping inclus.

  3. #13
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    nice,ms daca ma costa sun 1000 de euro o inmatriculez in ro

  4. #14
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    12
    Nu te ajuta folia de pe faruri in Ro la rar. plus ca daca ai sub 30 de ani ai sa platesti si la noi asigurare de 400 de euro, care nu o sa-ti ofere nimic, o taxa retardata si multi ochi pe tine atunci cand conduci pe "afara"

  5. #15
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    am trecut de 30 de vreo 4 ani si am permis din 98,asa ca daca se uita astia de aici urat la mine asat este,oricum nu se uitau tare frumos nici inainte ca vezi tu cum suntem vazuti noi romanii peste tot

  6. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Masina personala, rover 45, 1.6 , an 2005, Euro 3, taxa veche 7660 lei, iar cea noua trece de 2000...deci mai gandeste-te. E drept,conteaza mult si anul de fabricatie (tre' sa fie cat mai veche si Euro cat mai mare), deci in cazul tau taxa ar fi mai mica...din cate stiu motoarele rover sunt doar euro 2, dar la noi da euro 3, probabil noxele bune...

  7. #17
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    si cu un euro daca trece de 1000 nu o inmatriculez in ro,daca e asa ma gandesc la bulgari,ms mateo

  8. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Oricum ca sa afli taxa exacta trebuie sa faci RAR-ul si apoi mergi la fisc sa ti-o calculeze. MAi pune 450 de lei la RAR, pretul asigurarii si alte mici cheltuieli cam 200-250 de lei si te mai ajunge vreo 1000 de lei pe langa taxa.

  9. #19
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    seriile vechi, 200 de pilda, au fost EU2, iar seriile noi, 25/45/75 - EU3. Ca semn distinctiv, cele EU3 au o a doua sonda lambda montata pe evacuare, dupa catalizator - pentru a verifica eficienta acestuia. Evident, mai sunt si alte diferente, dar asta este cel mai usor de observat.
    Mai sunt si exceptii, Rover 25 cu motorul de 8 valve care este EU2, in loc de 3 si probabil ca nu este singurul exemplu.
    Oricum, ce scrie in cartea tehnica, aia este (daca masina functioneaza in parametrii, nu o faulteaza nimeni).

  10. #20
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    105
    Rep Power
    12
    Uite aici iti explica cum sa afli ce norma de poluare are masina ta: http://www.buhnici.ro/2008/04/11/cum...e-a-masinii-2/
    Roverul meu 75 2.0 V6 an 2000 are norma de poluare euro 2.
    Uitati-va pe certificatul de inmatriculare al masinii, la numarul de omologare/anul fabricatiei de exemplu masina mea are nr de omologare: ACRV1N13....X4/2000, unde la sfarsit, X4/2000 inseamna euro 2.civ.jpgtabel-numere-omologare-rar.jpg
    Last edited by Claudiu; 26-10-2013 at 01:18 PM.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •