Pe 200 nu exista EGR in adevaratul sens al cuvantului (thank God, un lucru in minus care se poate strica ;-) Avem de-a face cu un sistem cat se poate de simplu, si, multi o spun, chiar eficient:



"Furtunul lung" (nr.3) asigura aerul curat, acesta fiind "furat" chiar din fata clapetei de acceleratie (asadar este gata filtrat).
"Furtunul scurt" (nr.1), cel care leaga capacul motorului de plenum (galeria de admisie a aerului), are scopul de a evacua gazele carter inapoi in camera de ardere. Principiul este cat se poate de bun; in acest fel, gazele rezultate sunt refolosite (economie de combustibil) si nu ajung in atmosfera (asta e de bine la emisii, pentru aceia dintre voi care sunt eco-friendly si nu umbla cu catalizatorul spart :-)))

Toate bune si frumoase, doar ca, unii fani mai impatimiti si mai entuziasti de felul lor, dezafecteaza sistemul de recirculare a gazelor, uneori chiar si Charcoal Canister (asta fiind, totusi, alta mancare de peste). De ce? Raspunsul este foarte simplu: o ardere mai curata (gazele nu mai trec inapoi prin plenum), si nu in ultimul rand, o aerisire mai buna a motorului (iar aici chiar avem de discutat :-).

Pentru gazele carter, "tiunarii" folosesc asa ceva:



Sa incepem cu sfarsitul. Sa fie oare vorba despre o aerisire mai buna? In principiu... NU. De ce? Pentru ca in plenum se creaza vacuum. Evident, acesta ajuta (chiar foarte mult) la "tragerea" / aspirarea gazelor din motor. In momentul in care s-a renuntat la furtunul nr. 1, gazele sunt dispersate in atmosfera (bad, bad thing) dupa bunul lor plac, in absenta unei forte de suctiune (deci, mai lent...).

O ardere mai curata? Claro che si, fara niciun dubiu... iar filtrul este montat pentru a fi siguri ca nu vom avea un compartiment motor invadat de uleiuri. Deci, e bine?! NU. It's just wrong :-)))

Tocmai ce am experimentat si eu saptamanile trecute. Tot mirosul de gaze intra in masina! Chiar si fara sa dau drumul la ventilatie. Am prins doua stopuri in trafic de imi venea sa ma dau jos din Rover :-) Evident, daca masina este in miscare, lucrurile sunt tolerabile... dar cand ati dat drumul la A/C, s-a terminat joaca. O sa miroasa inauntru ca la peco, ba mai rau :-)))
Serios, ce nu ash fi facut eu pentru o ardere mai curata? Uite, chiar as fi fost de acord sa am un consum mai ridicat, sa platesc un litru in plus la pompa si sa stiu ca e spre binele motorului... Dar mirosul... cu miresme din astea nu se poate trai!

In alta ordine de idei, am citit pe forumul din UK ca masinile lor nu stateau ok la idle cand aveau modificarea asta... Ce pot sa spun? Probabil ca modelele romanesti sunt mai rezistente. Eu am avut un idle perfect cu amandoua furtunurile deconectate, in doua variante (flavors :-): cu intrarea in plenum descoperita si acoperita.
Diferente? Da. Atunci cand aveam intrarea libera in galeria de admisie, turatiile motorului scadeau drastic la frane si la schimbarile de viteza. Atat de drastic incat credeam ca se va opri motorul. Ei bun, in momentul in care am acoperit intrarea in plenum, motorul s-a comportat stock.

Si cu asta v-am lasat. Crankcase filter este un MOD inutil! Nu ajuta cu nimik din punct de vedere al performantei, asa cum o intelegem in traficul de zi cu zi (dyno e alta poveste... nemuritoare), iar avantajul unei arderi mai curate este spulberat fara drept de apel de catre mirosurile specifice eliminate in imediata vecinatate. Asa ca am conectat furtunurile la loc, am dat drumul la A/C si m-am bucurat de aerul curat, filtrat prin carbunele activ :-D