Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11

    curea distributie

    am luat roverul75 de 2 luni am bagat ceva bani in el si acum ma gandesc sa schimb cureaua de distributie am vazut ca nu este pe lant deci trebuie schimbata mai des,acum intrebare e simpla e complicat sa o shimbi sau trebuie dat jos tot motorul? ca in uk manopera la mecanic e dublu chiar triplu de cat piesele,daca trebuie dat totul jos o fac in romania in concediu

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    esti 1.8 normal sau turbo? intreb de curiozitate, nu ca ar avea vreo importanta in ceea ce priveste distributia.

    take a look:
    http://www.rimmerbros.co.uk/Item--i-GRID009498
    trebuie sa departezi capacul ala mare, prins in 6 suruburi, ca sa poti arunca o privire la curea. Daca vezi crapaturi adanci, nu m-ash risca la drum lung. Daca este doar uzura de suprafata... las-o pt Romania.

    *Eu am luat masina la 126000 din Buc. Am schimbat distributia in CJ. Cureaua era vai de capul ei, crapaturi peste tot, ca niste taieturi in toata puterea cuvantului. Daca as fi stiut ce periculos e, o schimbam acolo.

    Nota: Distributia se schimba o data la 4/5 ani sau 60000km, cu tot cu pompa de apa. In functie de cat ai in bord, poti sa iti dai seama. Cu toate astea, pe original venisera cu recomandarea sa fie schimbata la 80000km (aproximativ), numai ca erau alte materiale/calitate, cred (parerea mea).

    Oricum, nu e simplu de schimbat distributia si iti trebuie scule profi si rezistente. Eu am vrut sa fac asta de unul singur... dar am renuntat la idee :-) M-am multumit sa stau pe margini si sa dau indicatii :-P

  3. #3
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    din pacate nu e turbo,m-am uitat la ea arata destul de bine doar riduri nu si crapaturi problema este ca am luat-o de la un tip care nu are habar ce a fost schimbat la ea,asa ca incep eu sa schimb incetul cu incetul,am schimbat: 4 cauciucuri noi,golit apa din radiator pus alta cu antigel,baterie noua,filtru polen si filtru de are,m-am mai jucat cu ceva becuri in interior,vreau sa schimb uleiul din motor la ala manopera e ok,£20 cu filtru si uleiul meu,cureaua as mai avea si cum tocmai am aflta de la tine pompa de apa(am sa mauit acum sa vad cat ma costa si aia),am gasit £19 cu free delivery

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ca sa-ti faci o idee despre scorurile din Ro (varianta CJ)
    manopera schimbare filtre si alte elemente pentru care nu trebuie sa demontezi toata masina (furtun frana / capat de bara etc.): 30 roni. manopera distributie: 150-200 roni.
    In Bucuresti avem un T4 si e oricum mult mai ieftin decat o testare in UK.

    Ce ai in UK si nu exista aici este Z&F Tuning. Daca te pasioneaza, aia sunt fosti ingineri de la MG Rover. Foarte tari. As vrea si eu niste modificari pe ECU, dar versiunea mea nu suporta remapare.

    fa o lista cu tot ce ai schimbat, sa ai o evidenta. eu am un document word, unde sunt facute programarile la service pana in 2020 :-))) Anul viitor, de pilda, ma ocup de frane :-P

  5. #5
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    buna idee cu history la masina,sper sa nu cedez sa o vand, momentan imi place la nebunie desi as opta pt un motor mai mare,nu am tinut nici una mai mult de 3 ani,am auzit ca manopera aici daca trebuie dat jos motorul ma costa in jur de £450-£500 cu banii astia ma gandesc ca in RO fac mai multe (new folder in my PC piese ROVER75)

  6. #6
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    tocmai le-am trimis un mail la cei de la Z&F Tunning cat m-ar costa ceva modificari,astept cu nerabdare raspunsul,ms eugen

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Rover 75 supape chiulasa curea de transmsie
    By Laurian in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 0
    Last Post: 11-06-2017, 10:26 PM
  2. distributie rover 200 1.4
    By alexph92 in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 14
    Last Post: 15-03-2017, 04:47 PM
  3. curea distributie
    By mihaivolei in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 7
    Last Post: 04-12-2013, 12:42 PM
  4. Distributie
    By mateotl in forum motoare benzina
    Replies: 9
    Last Post: 18-11-2013, 08:27 PM
  5. Distributie Rover 75
    By Claudiu in forum motoare benzina
    Replies: 2
    Last Post: 09-05-2013, 10:10 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •