Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    B U
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    4
    Rep Power
    0

    cum desfac consola centrala la rover 400

    Salut am si eu o intrebare...Cum pot sa dau jos consola centrala la un rover 400 petru a schimba becurile de la climatizare.va rog ajutati-ma un tutorial ceva sau pasi care trebuie sa ii urmez..
    Am mai incercat sa il dau jos dar fara succes ajutati-ma va rog multumesc

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Arata asa?
    r 4oo.jpg
    Daca da, atunci nu cred ca trebuie scoasa toata consola, ci doar butoanele. Becurile ar trebui sa fie acolo.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Arata asa?
    r 4oo.jpg
    Daca da, atunci nu cred ca trebuie scoasa toata consola, ci doar butoanele. Becurile ar trebui sa fie acolo. Sau ai putea incerca cu o surubelnita subtire si multa grija.

    Totusi ideal ar fi fost sa incepi tu tutorialul, sa scrii unde ai ajuns cu desfacutul, urmand completarile noastre. A promis rekinu ca face un tutorial cu becurile de la aeroterma.
    Last edited by mateotl; 02-11-2013 at 08:23 AM.

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    daca seamana cu ce avem pe Rover 200, uite aici.
    daca nu, cred ca iti faci o idee.

    http://forums.mg-rover.org/showthread.php?t=374241

  5. #5
    B U
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    4
    Rep Power
    0
    da mateotl asa este cum ai postat u poza aia..daca scoti butoanele de la aeroterma nu e nik e doar tija aia in care bagi butonu inapoi si plastic e in spate...trebuie sa demontezi tot..am scos toate suruburile cred...are 2 in lateral trebuie sa scoti casetofonu butonu de la avarie de la dezaburire luneta la scrumiera mai are suruburi si jos la A/C si la recirculare park.. si nu se da deloc la oparte mam chinuit 4 ore si nu am reusit

  6. #6
    B U
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    4
    Rep Power
    0
    mersi eugen uite nu am incercat la frana de mana sa scot surubu are un surub acolo dar nu cred ca nici de sus nu iese am scos toate suruburile posibile cred...

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    persevereaza... dar FINUTZ!!!
    la consola, ai suruburi pe laterala. mai sunt suruburi jos, unde e schimbatorul de viteze. si mai sunt in spate, la frana de mana. E un capacel, in fata franei... nu stiu daca nu cumva mai sunt si acolo.

    butoanele din consola nu trebuie neaparat sa le scoti. impinge-le putin afara. au cablu lung si e suficient ca sa poti umbla. oricum, consola mai este prinsa in cateva cleme... astfel incat, chiar si cu suruburile scoase, ea o sa stea neclintita. trage cu simt de raspundere. cand dintr-o parte, cand din alta parte. iese pana la urma.

  8. #8
    B U
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    4
    Rep Power
    0
    mersi eugeon o sa incerc sa vad daca reusesc....si las comment daca am desfacut..daca mai are cine ideei sau un video ceva sa zica multumesc

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    12
    E mult de munca , dar cu grija si atentie se poate ; le-am schimbat si eu .
    - trebuiesc scoase toate comutatoarele , ceas de bord , cd player si ce mai ai pe acolo, de pe panoul central
    - in spatele butoanelor de avarie si dezaburire sunt doua suruburi care tin cochilia prinsa de bord
    - dupa ce desfaci carapacea de la frana de mana , si tunelul central , dai jos masca frontala
    - ATENTIE , panoul climatizare ramane cu tot cu butoane prins de armatura bordului
    - ultima data desfaci panoul climatizare din suruburi si dai de beculete
    Cel putin la mine asa a fost , multa munca pentru ........ Spor la treaba si persrvereaza.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dyn consola !
    By marckuss303 in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 4
    Last Post: 15-08-2015, 01:01 AM
  2. cum desfac sticlele la faruri??
    By kowally in forum How Do I - Answers To Common Problems, tutorials / Cum fac - raspunsuri, tutoriale
    Replies: 3
    Last Post: 14-02-2015, 06:17 AM
  3. cum desfac asta?
    By mihaivolei in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 14
    Last Post: 10-04-2014, 09:47 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •