Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 48
  1. #21
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    Quote Originally Posted by gheorghedumitru.dan View Post
    nu e eu .........daca ai un electrician bun til face masoara rezistenta care o are debimetru si apoi o schimb cu una lafel .
    adica .... inlocuiesti senzorul care masoara debit de aer temperatura etc..... cu o rezistenta care nu face nimic - cel putin da (poate) bine pe unele testere
    sau mai usor tai circuitul (fara sa se vada) spui ca ai reparat debimetru si iei banu`- daca tai circuitul este echivalent cu scosul mufei din debimetru

    este plin netul de debimetre second care merg f bine - dar defapt ele au intrerupt circuitul intern - adica nu au contact cu masina

    Dane - cu regret tin sa te anunt ca ai fost pacalit cu repararea debimetrului - la Rover 75 (si toate masinile moderne) nu merge decat inlocuit cu debimetru original nu alte copii - altfel dai banii degeaba - nu se repara la Rover 75 (si toate masinile moderne) - pentru ca reparatia costa mai mult decat un debimetru nou original

    ---daca scoti mufa la 75 el ia o valoare pre-programata -30 grade celsius si alte valori ale debitului de aer etc .. calculatorul (motorului) funtioneaza in regim de avarie facand o supra-alimentare cu combustibil


    simtomele (daca masina nu are si alte probleme) unui debimetru dus -sunt pierderea de putere ..senzatia este ca cea de patinare de ambreaj - o accelerezi si nu trage
    cel mai simplu test este scoaterea mufei si mersul cu masina asa ....pana la remediere....nu cumparati din prima debimetru
    atentie nu folositi asa multimp masina pentru ca duce la o functionare anormala a calculatorului creste consumul imbacseste turbina egr ...etc

    ATENTIE !!! ori ce debimetru fabricat de alta firma decat BOSCH este prost - nu merge bine, merge prost sau nu merge deloc ... bani dati de degeaba, ori ce debimetru care costa prea putin nu este BOSCH original ...


    M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  2. #22
    Member gheorghedumitru.dan's Avatar
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    napoli
    Posts
    50
    Rep Power
    11
    deci la mine e si debimetru nasol

  3. #23
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    nici eu nu cred ca se pot repara, mia ales ca daca atingi acea siguranta riscul de a o strica este foarte mare
    I wish I was faster!

  4. #24
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    apropo, scoate un pic mufa de la debitmetru, vezi iti merge in aceeasi parametri cu ea pusa? daca da, atunci inseamna ca doar a anulat debitmetrul )) daca debitmetrul ar fi dus, simptomele ar fi ( dupa cum a zis si marcell ) lipsa de putere, chiar si in prima treapta la plecarea de pe loc s-ar simti, ar pleca masina foarte greu, ori daca este anulat din "siguranta" de care zici tu inseamna ca mufa nici macar nu il citeste ( si ori cu mufa scoasa, ori cu el anulat ar trebui sa se comporte identic )
    I wish I was faster!

  5. #25
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    apropo marcell, cu t4 poti citi consumul mediu pe zr daca te conectezi la el??
    I wish I was faster!

  6. #26
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    nu. numai cel instant (si T4 are limitarile lui )

    ..si apropo de debimetru - el are un senzor destept care ia mai multi parametrii ...fizic este bagat intr-o rasina pentru protectie - care se duce odata cu timpul --- cred ca infrunta vanturi de peste 200 km pe ora - pentru ca este pus exact pe unde trage masina aer
    senzorul nu se poate reconditiona este o piesa care in timp isi pierde din calitati ..este un consumabil .... care duce cam 250 K km ...
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  7. #27
    Member gheorghedumitru.dan's Avatar
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    napoli
    Posts
    50
    Rep Power
    11
    daca scot mufa la debimetru masina are mai multa forta........masina sa schimbat decand am schimbat garniturile la intercooler masina merge mult mai bine o duc peste 4000 si nu am probleme

  8. #28
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    35
    Rep Power
    0
    ieri am schimbat si eu senzorul cu unul pierburg P722684110... si pt a doua oara o-ringurile de la intercooler, uleiul si filtrele, dar sunt inca nemultumit... parca nu e inca in mintile ei... trage greu cu toate ca are update-ul de soft... nu va luati de ambreaj pt ca e nou... si volanta la fel LUK
    idei? solutii?

  9. #29
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    ce inseamna "trage greu" ? cu ce il compari?

    masoara in cate secunde atinge 100km/h si compara cu valorile date de producator. (aproximativ 13 secunde CDT, 12 secunde CDTi)
    Last edited by player1; 19-05-2014 at 12:38 AM.

  10. #30
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    35
    Rep Power
    0
    Asta nu am incercat... Am un drum de vreo 700km si vreau sa o alerg putin. Consumul mi a iesit cam 7... 218km si 14.06l consum la pompa (pana da afara)cam 80km autostrada si restul oras cu stil de condus mai agresiv...
    PS: comparatie cu octavie 2 combi 1,9 tdi 90cai cu aproape 400mii km...
    Last edited by marius_cz; 19-05-2014 at 01:30 AM.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Suierat la accelerare!
    By bituada in forum motoare benzina
    Replies: 0
    Last Post: 20-06-2019, 03:46 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •