Results 1 to 9 of 9

Thread: bujii

  1. #1
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11

    bujii

    imi arata si mie careva cum sa-mi scot bujiile si sa le curat la rover75 1.8
    si daca se poate sa explicati ca la un tampit ca sunt incepator in ale sculelor,un link cu ceva poza sau video ar fi ideal,ms

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    In primul rand iti trebuie o cheie de bujii mica (de 16)

  3. #3
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    cheie am sa fac rost dar nu stiu cum sa le desfac,un link cu ceva poze sau small video ar fi perfect,nu vreau sa imi rup degetele,ms

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Hai ca-ti spun eu:
    1. Bujiile se afla sub capacul negru de plastic de deasupra motorului. Capacul este prins in 3 suruburi de 8mm (2 pe margini si unu mai scurt pe mijloc), se vad cu ochiul liber. Capacul se da jos usor dupa scoaterea suruburilor, nu are clipsuri sau alte inventii (bila alba pt asta).
    Rover45 engine.jpg
    2. Odata scos capacul, vezi bobinele de inductie, 2 la numar cu cate o fisa (cablu gri) de fiecare plus cablurile de alimentare(mufa cu clips). Inainte sa scoti bobinele fa o poza cu asezarea lor ca sa nu te incurci si sa mai pierzi timpul la sfarsit (oricum gaurile sunt diferite, dar e mai ok asa si pentru dispunerea fiselor). Ma rog...fa o poza si gata. Fiecare bobina e prinsa de motor cu 2 suruburi de 8 mm, de lungimea celui mai mic de la capac. Abia dupa ce scoti suruburile vei putea sa scoti mufele de alimentare, au clips, il apesi si tragi. Acum poti sa tragi de bobine in sus, la fel si de fise si ajungi la bujii.
    CoilPackArrangement.jpg bobina cu fisa.jpg
    3. Inainte sa scoti bujiile inspectezi putin cu o lumina. Posibil sa ai ceva gunoaie pe acolo sau poate ulei. Pentru gunoaie poti folosi un aspirator, e important sa le scoti ca sa nu cada pe piston. Vezi pe unde lasi si celelalte suruburi sau alte maruntisuri sa nu cada in motor.
    4. Sa folosesti cheia de bujii banuiesc ca stii. Daca nu s-a umblat de mult pe acolo probabil se vor desface greu. Metode sa le desfaci gasesti tu, doar sa fii constient ca lucrezi pe motor si sa strici vreun filet sau sa rupi bujia nu e de dorit. Au fost stranse cu mana si cu mana se vor desface. Personal prefer ca motorul sa fie cald, iar un strop de wd-40 nu a omorat pe nimeni.
    5.Scoate-le una cate una si uita-te bine, ele iti arata cum merge motorul. Poti sa le faci si poze si sa notezi care pe ce piston a fost. Ar trebui ca toate sa arate cam la fel si sa fie uscate.
    6. Le pui pe cele noi, le strangi bine cu cheia tot la mana.
    7. Ordinea inversa desfacerii (vezi poza care ai facut-o la inceput sa pui totul la fel).

    Se mai poate completa cu diferite masuri de siguranta cum ar fi sa scoti borna minus inainte sa incepi, daca te face sa te simti mai sigur si sa folosesti manusi de protectie...
    Cheile de bujii se rup repede asa ca nu forta.
    Last edited by mateotl; 27-11-2013 at 08:45 PM.

  5. #5
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    ms,mult mateo mai salvat de ceva bani de manopera

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Cu placere! Poti completa si tu cu experienta ta, poze, probleme intalnite si cum le-ai rezolvat, ce scule ai folosit, cum aratau bujiile etc. Astfel vei provoca si pe altii,, mai zgarciti cu tastatura, la discutii si putem afla lucruri utile. Posteritatea iti va multumi (daca altcineva ar fi deschis discutia asta inaintea ta, ai fi avut bujiile schimbate de vreo saptamana).
    Last edited by mateotl; 28-11-2013 at 08:36 AM.

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    respect, dl. Ionut :-))) frumos, cu poze, complet... si mai ales la sfarsit: "ordinea inversa desfacerii" - tipic Haynes. brici!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Multam! Chiar tin la forumul asta.

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    hai Constanta!!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Rover 45 aprindere, bujii, fise, bobine
    By mateotl in forum motoare benzina
    Replies: 72
    Last Post: 16-04-2015, 09:53 PM
  2. Bujii Rover 75 1.8i, 1.8t, 2.0v6, 2.5v6
    By bacyta in forum motoare benzina
    Replies: 4
    Last Post: 08-06-2013, 07:46 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •