Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14
  1. #1
    Member DATA's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Rep Power
    10

    tester profesional rover mg

    singurul tester care poate testa si comunica cu masinile produse de grupul ROVER MG este testbook T4
    testbook T4 este testerul original de reprezentanta folosit de fabricant
    testbook T4 este un tester DEDICAT ROVER MG si LAND ROVER pana in 2005 - nu este compatibil cu alte marci - asa cum masinile din grupul rover nu sunt compatibile cu alte testere multimarca
    Grupul Rover MG si-a protejat masinile folosind un limbaj de programare si comunicare in format propietar (adica nu poate comunica cu alte testere sau daca comunica informatiile sunt eronate)

    Cei care afirma altceva ori sunt in necunostinta de cauza ori sunt rau voitori. Clubul nostru a facut efortul de a achizitiona un astfel de tester (singurul din ro) cu care deja am testat si rezolvat multe masini. Orice alt tester nu functioneza pe masinile produse de grupul ROVER MG .. pierdeti timp si bani degeaba
    DATA RoverMG Club Ro - USER care doar pune date pe forum

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1
    Rep Power
    0
    este prima postare pe acest forum.
    din pacate cu rugamintea de a ma ajuta. am un Rover 75 2.0 diesel din 2002 si il iubesc!
    problema NU MAI MERGE CLIMA.
    Cum nu-mi pot repara singura masina, va rog recomandati-mi un service ROVER in Bucuresti.

    cum pot apela la testerul T4?

  3. #3
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    suna la 0763 136331 luni - vineri numai dupa ora 17:30
    si sambata 9- 17 ~ 20:00

  4. #4
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    sa inteleg ca pentru orice problema pe partea electrica trebuie apelat doar la T4?...daca ar fi o problema minora de diagnoza...gen verificare de functionare in parametri sonda lambda..{doar un exemplu} nu se poate efectua si c alte testere...intreb deoarece sunt in necunostinta de cauza. Unde sunt testere T4in orasele din tara..sau e doar unu in...Bucuresti... parca??

  5. #5
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    poti merge la orice service care are un tester decent, erorile sun comune pentru orice tip de masina ( sau ma rog...aproape comune ). T4 insa este testerul original rover, ceea ce inseamna ca ESTE SINGURUL cu el poti programa anumite functii ale masinii ( in special la 75 ), remapare, etc etc. In orice caz, singurul din tara ( cel putin singurul care inca mai ruleaza ) este in Bucuresti. Poti lua legatura direct cu Marcell
    I wish I was faster!

  6. #6
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Eu te sfatuiesc sa mergi la T4. Eu dupa ce am pus rover-ul pe T4, am observat ca mi-a scazut consumul cu 1-1.5litri pe gpl (la benzina nu tin cont, am facut doar comparatie cu cat imi consuma inainte pe gpl si cat dupa ce am pus T4). Pe langa faptul ca da cea mai buna diagnoza, totodata se pare ca face si corectii in soft (la mine se mai intrase cu alt tester inainte ceea ce T4 a zitit imediat).
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  7. #7
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    multumesc colegilor,am pus doar o simpla intrebare,de curiozitate,momentan nu am nevoie de asa ceva si imi doresc nici eu si nici altcineva sa nu treaca pe acolo.

  8. #8
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    testarea mecanica electrica sau soft a masinii face parte din intretinere, nu doar din depanare.
    intretinerea si testarea periodica a masinii duce la reducerea costurilor de exploatare, mentinerea functionarii in parameteri normali si evitarea aparatiei multor defecte grave la o masina - lucrul acesta este valabil si pentru tot ce are de la una roata un motor pana la mai multe roti si mai multe motoare - in mod special grupul rover-mg pentru a proteja masinile de interventii neautorizate a folosit un "limbaj" propietar pentru comunicatie ....
    de aceea ori ce al tester va citi eronat informatiile (ex un cod de eroare pentru obd 2 standard inseamna ceva - pentru rover/mg inseamna alceva nu are corespondent )
    ....deci tot ce este parte a grupului rover-mg-land rover pana in 2005 numai cu T4 se rezolva ok ....unii zic ca este un minus ...defapt este un plus ... nu poti face "magarii" cu km aibaguri si alte chestiuni care se pratica la noi
    (..o sonda lambda se poate verifica si cu un aparat de masura pentru un info general .... dar pentru a vedea daca si funtioneaza corect doar cu un tester)


    unul din motourile clubului este Masinile se intretin NU se repara !

    M.
    PS. leonard75 - sa sti ca am inteles corect ce ai dorit sa spui - intradevar nu este de dorit sa ajungi la service pentru probleme grave.... dar asta poti evita doar daca intreti masina , si nu faci reparatii doar cand se strica ceva....
    PS. pentru ori ce intrebare si suport suntem aici poate ne vedem si la nationala
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  9. #9
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    ma bucur ca ai inteles exact ideea ,ai dreptate in tot ceea ce ai scris...poate ne vedem la intalnirea Rover...as vrea sa ajung si eu,dar sa vad cum imi planific prioritatile. Stima!!!!

  10. #10
    Junior Member Vasea's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    IASI
    Posts
    25
    Rep Power
    0
    Sensei Marcellr, din cate inteleg, vad ca poti umbla la soft-masina, cu testarul tau, pana la modele facute in 2005 ?
    adica daca vreau un land rover dupa 2006, nu pot apela la tine?

    unde gasesc niste info-preturi, despre operatiunile tale, in genul:

    http://peugeotcitroenromania.blogspo...a-diagbox.html

    arigato!

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Generator curent profesional royal kraft rk 6500w
    By alex29hd in forum For Sale - Vanzari Non - AUTO
    Replies: 1
    Last Post: 02-04-2014, 08:01 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •