Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: SmartVision 5

  1. #11
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    arata foarte bine Eugen, totusi, nu imi plac cablurile alea care se vad in far....
    I wish I was faster!

  2. #12
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    LED - must know info

    dar si ledurile au un punct sensibil... rezistentele folosite!
    Ledul in sine, ca si dioda, poate functiona ani buni fara probleme, atata timp cat curentul furnizat este unul constant, atat ca voltaj, cat si ca amperaj.
    Din pacate, intalnim multe faruri, stopuri, baghete, proiectoare, spoturi cu leduri care functioneaza 1 din 3 sau, si mai rau, care nu functioneaza decat in prima saptamana. Internetul e plin de astfel de articole.
    Dupa cum ziceam, problema in sine nu este calitatea ledului folosit, ci calitatea rezistentei. Pur si simplu, se ard rezistentele. Nu pentru ca becul emana prea multa caldura, ci pentru ca rezistentele sunt de calitatea -1, nici macar 0.

    PS: mai sunt cazuri in care placuta metalica pe care sunt montate ledurile nu este unsa uniform cu pasta termoconductoare si nu se efectueaza schimbul de caldura in parametrii optimi, dar acest lucru nu se intampla chiar atat de des.

  3. #13
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    Quote Originally Posted by rekinu View Post
    arata foarte bine Eugen, totusi, nu imi plac cablurile alea care se vad in far....
    Rekinule, stiu, puteam sa pun pariu... nu e de mirare :-)))
    Vina imi apartine. Acolo este un ornament negru care face parte din coltul de semnalizare. Cu ala nu prea se pot face probe, pentru ca nu se fixeaza decat la asamblarea finala. Eu am crezut ca o sa ACOPERE cablurile... dar se pare ca ornamentul a avut alte planuri :-D

    Asta e :-P cabluri se vedeau si inainte, dar erau mai subtiri. Eu am folosit mai groase acum, pentru izolatie, ca sa nu am surprize ca ramane sarma goala :-)

  4. #14
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    200, 25, ZR & SW - must know info

    era sa uit. un amanunt interesant, poate nu chiar cea mai desteapta decizie a baietilor de la Rover.

    Fazele scurta si lunga sunt DIRECT pe maneta. NU EXISTA releu! Evident, fiecare far in parte are sigurante, dar tot consumul este pe maneta, adica pe intrerupator! Ceea ce inseamna ca maneta este supusa la un tratament destul de intens: ~14 amperi. De aici si desele probleme semnalate pe forumul din UK.
    Inutil sa spun ca in zona respectiva, la baza volanului, sunt conexiunile care duc inclusiv la airbag...

    Anyway, ideea de baza este ca, desi instalarea unui sistem HID reprezinta o modificare la instalatia electrica originala, in cazul nostru, cred ca un harness de xenon este mult mai sigur decat firele stock. Inclusiv sigurantele de pe cablajele xenon sunt mai bine dimensionate decat cele default de la Rover. Ma refer la partea de conductivitate electrica, la wiring in sine, nu la luminozitate, glare si alte probleme care apar impreuna cu un set de becuri HID.

  5. #15
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Revision 2

    Buun... toate bune si toate frumoase si chiar lucrurile au functionat cum trebuie... DAR, ceva nu era ok cu orientarea farurilor de ceata.

    Cu alte cuvinte, dupa mai multe nopti de mers prin oras, avantajele nu erau evidente. Era clar ca atunci cand semnalizam lumina devenea mai puternica (datorita becului de 55W in plus), dar ca si unghi, de pe scaunul soferului castigul nu parea atat de mare.

    Ca atare, m-am pus pe studiu.

    Proiectoarele de ceata trebuie sa fie in cel mai rau caz paralele cu solul, iar in cel mai bun, un pic inclinate (spre pamant, nu spre farfuriile zburatoare :-). Checked. Asta era.

    Proiectoarele, pentru a fi eficiente, trebuie sa fie montate cat mai jos... astfel, lumina se va propaga sub "patura" de ceata si nu va fi reflectata de miile de particole de apa. Checked. Si asta era.

    Proiectoarele ar trebui sa ilumineze: 1) banda de pe mijlocul drumului si 2) acostamentul. In felul asta, cand conduceti de nu se vede nimik in fata, puteti sa va ghidati dupa marcajul median al drumului national pentru a nu calca acceleratia pe contrasens, iar, in acelasi timp, ar trebui sa fie depistabili si eventualii pietoni pierduti prin spatiu... Not checked. Error. La mine, amandoua perechile de proiectoare erau orientate sa "bata" in fata. Tot inainte :-)))

    "Cica" proiectoarele din gama premium, au un fascicol luminos foarte lat, de aproape sau chiar peste 120 de grade, acest lucru determinand iluminarea lateralelor.

    Dupa cum se poate vedea din pozele de mai jos, partea cu iluminatul in lateral este ... la latitudinea producatorului... Adica, fiecare straluceste cum poate :-P

    de pilda, KC HiLiTES


    si, nu in ultimul rand, PIAA


    of course, cu cat proiectoarele merg mai mult spre lateral, cu atat mai bine pentru functia de cornering. Tocmai de asta, am vazut unele modele de proiectoare OEM (2013) dotate cu doua becuri si oglinzi suplimentare pentru a directiona lumenii acolo unde trebuie.

    Revenind insa la oile noastre, am decis ca perechea de proiectoare dinspre exterior sa o orientez mai in lateral, pastrand perechea din mijloc cu bataie frontala.

  6. #16
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Rezultate 1

    Proiectoare ceata cu bataie laterala:


    Proiectoare ceata cu bataie frontala:


    Amandoua perechile:


    Observatii:
    Inainte de modificare, fluxul luminos al celor doua perechi se suprapunea... Acum, o pereche completeaza pe cealalta... S-a pierdut din intensitate (nu mai lumineaza 4 becuri in aceeasi directie), ceea ce nu este un lucru rau, pentru ca rezulta mai putin glare (ceatza reflecta lumina!), si s-a castigat in ceea ce priveste unghiul iluminat (nu sunt chiar 180 de grade, dar campul vizual este mult mai lat).

    PS: pozele sunt facute, de data asta, din interior, de pe scaunul soferului. Ele sunt fara lumini de pozitie sau faze; doar proiectoarele, pentru a se vedea cat mai clar diferentele.

  7. #17
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Rezultate 2

    Faza scurta, ST:


    Cornering ST:


    Observatii:
    Proiectorul ilumineaza in mod substantial partea laterala. Din fericire, datorita orientarii "in jos", dar si grilei de protectie din dotare (e proiector tip jeep), lumina acestuia nu orbeste.

  8. #18
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Rezultate 3

    Faza scurta, DR:


    Cornering DR:



    Observatii:
    Din cauza faptului ca proiectorul de fatza este putin inclinat (my mistake :-), grila de protectie arunca o dunga de umbra in cadrul zonei luminate... nu-i perfecta situatia, but i can live with it :-P in cel mai rau caz, iluminarea este totusi la un nivel decent

  9. #19
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Concluzii

    Intr-adevar, daca suntem in posesia unor proiectoare de ceata din gama premium (din alea de lumineaza foarte larg :-), functia de cornering este una mai mult decat utila.
    Ar putea fi considerata chiar ca o reala alternativa la farurile adaptive (ma refer aici la xenonul adaptiv - la cel care se rasuceste in functie de viraje).

    Nu este o tehnologie perfecta, in sensul ca trebuie declansata manual, adica trebuie efectuata semnalizarea in mod mecanic, dar este un mare pas inainte, in special in situatii de vizibilitate redusa.

    Proiectoarele folosite, cu siguranta nu sunt modele high-end, si nici nu au un fascicol luminos de 120 de grade, dar impreuna - chiar daca unul dintre ele este montat un pic inclinat (cred ca au fost primele mele gauri cu bormasina) - fac o treaba relativ buna; cu siguranta mai buna acum, dupa revizuire, decat cu o saptamana in urma :-P

  10. #20
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    cred ca ai fi omul potrivit sa-mi faci si mie farurile gata de inmatriculare in ro la cate fire cabluri faruri poze ai postat (sa fiu sincer mai bagat in ceata) dar arata super fain

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. SmartVision 6
    By Eugen_piano in forum TUNING ROVER MG
    Replies: 4
    Last Post: 17-12-2015, 10:21 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •