Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 41 to 50 of 56
  1. #41
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    pe rimmer e 24 de lire, iar cu tot cu transport, cred ca te ajunge la 34. baietii sunt foarte prompti. o sa fie in posesia ta in fix 7 zile lucratoare... (cele 7 zile cu Royal AirMail sunt verificate de mine de mai multe ori).
    azi e luni, suna la Autocom, unde ti-am spus. daca are pe stoc, te rezolva mai repede.

  2. #42
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    prietene dar nu ai mai scapat de masinuta? acum ceva timp o blestemai de numa )))))) iar ca idee, am fost acum cativa ani cu o dacia, veche ( exista si dacia noua? ) si avea un fel de resou in partea pasagerului pentru incalzire. Important este ca functiona si nu avea nevoie de termostat.
    Recomand )
    I wish I was faster!

  3. #43
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    rkn, am si eu o aeroterma de 250W pentru pasagerii din spate, in caz ca o sa mergem prin Siberia :-))) maximum am vazut de 300W, pe ebay... dar, gandeste-te, pentru comparatie, ca uscatorul de par are 2000W!

    aeroterma electrica e mai mult de back_up, eventual combinata cu o incalzire in scaune...

  4. #44
    Member alex29hd's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    ORASTIE/HUNEDOARA
    Posts
    84
    Rep Power
    11
    salutare rekinu....nu am mai dat-o ca am puso la punct....mai mult sau mai putin ... dupa cum se vede si imi place sa fiu "special" pt ca in Orastie sunt singurul cu rover 25 2.0idt

  5. #45
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    alex, cum mai merge? uite, intamplator am dat peste tutoriale de instalat OIL COOLERE. daca masinile nu au avut din fabrica asa ceva, este ca un sistem inchis, montat in serie. nu stiu daca ma fac inteles, dar, circuitul de la oil cooler ar trebui sa poata fi inchis (pentru asta e termostatul) fara sa perturbe functionarea masinii.

    nu stiu pe dinafara cum arata circuitul de la Rover, dar, teoretic, daca masina nu este una de circuit, ci una de strada, ar trebui sa se poata circula cat se poate de bine si fara el...
    *evident, testata temperatura, monitorizat un pic, nu chiar dupa ureche...dar cele mai multe masini nu au nevoie de asa ceva... cel putin nu pentru mersul in orash.

  6. #46
    Member alex29hd's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    ORASTIE/HUNEDOARA
    Posts
    84
    Rep Power
    11
    nu am mai facut nimic deocamdata ca au venit sarbatorile peste mine!m-am interesat la cateva firme si ca sa aduca termostatul in timp util...max 1 saptamana....m-ar costa cam 150 lei piesa+ 100 avionul+ 30curierul....deci...deocamdata am suspendat problema(astept sa ajunga o amica in Anglia si vedem apoi)....in ceea ce priveste "suspendarea" circuitului respectiv...eu nu ma prea pricep, iar mecanicii din zona habar nu aveau unde ar putea fi termostatul....deci n-as vrea sa faca modificari de genul asta....ca nu stiu ce va iesi...

  7. #47
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    mangalia
    Posts
    242
    Rep Power
    12
    improvizatia la termostat e simpla . scoatel din locas sau poti sa l lasi si pune pe furtunul care duce la radiator un temostat de dacie din ala mai vechi . era un model care se introducea pe furtun direct . scapi de toate problemele de transport....etc. pana faci rost de unul la pret rezonabil .il pui aiciDSCF0803.jpg
    Last edited by gaina catalin; 09-01-2014 at 08:03 PM.

  8. #48
    Member alex29hd's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    ORASTIE/HUNEDOARA
    Posts
    84
    Rep Power
    11
    Catalin...sa sti ca ii propusesem la un moment dat asta mecanicului dar a venit replica lui..." asta nu e dacie prietene...e rover diesel....daca-i fierbem motorul cine plateste" :P si am renuntat la proiect....

  9. #49
    Member alex29hd's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    ORASTIE/HUNEDOARA
    Posts
    84
    Rep Power
    11
    a incercat cineva smecheria asta cu inlocuirea termostatului cu unul clasic de dacie? acum ca vine iarna...dinnou...trebuie sa iau masuri! Ar exista vre-un risc daca elimin termostatul autentic rover care e semi-deschis cu unul clasic de dacie, potitionat pe furtunul ce intra in acea "baie de ulei" sau cum sa ii spun...in care e pus termostatul???/

  10. #50
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    daca tu vorbesti de termostatul pus pentru OIL COOLER, in regim de orash poti sa circuli fara sistemul respectiv, anume cu termostatul pe inchis... din cate cunosc, doar Roverele preparate pentru "track" au nevoie de racitor de ulei...

    pe timp de iarna, ar fi si un avantaj FARA oil cooler - se incalzeste mai repede motorul.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 28-12-2017, 08:40 PM
  2. probleme aerisire circuit apa Rover 75 2.0 Diesel
    By Colfgabriel in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 1
    Last Post: 05-03-2017, 08:44 PM
  3. caut fulie rover 25 diesel ....caut dezmembrari rover 25 diesel
    By alex29hd in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 12-12-2016, 04:22 PM
  4. problema caldura
    By rmike in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 1
    Last Post: 10-02-2015, 07:14 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •