Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 55
  1. #21
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    update oil feed

    ok, hai ca nu am dormit bine pana nu am elucidat schema in sine.

    in cazul filtrului de ulei, INPUTul este reprezentat de gaurile mici de pe exterior. aka de pe margini intra uleiul murdar care trece dupa asta prin filtru. OUTPUTul este gaura centrala. pe acolo iese uleiul curat si merge inapoi in motor.

    filtrarea uleiului:




    no bun. un oil cooler plate, face jonctiunea.
    adicatelea, pe o parte el scoate uleiul de la INPUT, adica de la gaurile mici si il ruteaza spre turbo sau oil cooler.
    pe retur, uleiul este reintrodus in sistem, tot pe partea de INPUT, adica tot pe partea gaurilor de pe exterior (respectiv inainte de filtrare), dar vine pe fata cealalta a placutei.
    cu alte cuvinte, de pe latura care se prinde pe motor, uleiul este TUR iar pe verso, pe fata care vine spre filtru, uleiul este RETUR si ma refer aici la tur-retur pentru turbo sau oil cooler.
    dupa toata smecheria, uleiul este filtrat si iese spre motor pe partea centrala - OUTPUT.

    MOCAL SP1C 13/16 UNF OIL COOLER PLATE


    *mare atentie, majoritatea device-urilor sunt cu alt filet decat ce ne trebuie noua pe K series. poza de mai sus este cea corecta.
    **pt cine este curios, costa undeva pana in 200 de roni.
    ***momentan sunt sanse foarte mari sa nu folosesc asa ceva, dar, nu se stie niciodata. ramane totusi, varianta cea mai eleganta...

  2. #22
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    astazi a ajuns controllerul de boost...
    ideea de baza este sa pot folosi in oras un boost foarte mic, 0.3-0.4 bari, deoarece chiar nu este nevoie, dar atunci cand trebuie, sa pot sa urc in siguranta pana pe la 0.7-0.8 bari.

    arcul pentru actuator asigura valoarea minima a boost-ului, dar, pentru a ridica presiunea, arcul trebuie "pacalit" cu un boost controller... manual sau digital.



    inca nu am avut ocazia sa il testez, dar produsul in sine arata foarte ok si foarte solid...

    mai incolo o sa postez si ceva scheme, sa vedem exact cum functioneaza si cum trebuie integrat in sistem.

    over and out!

  3. #23
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Apropo de turbo, azi am pus o intrebare cuiva ce dezmembreaza un motor de 1.8 turbo si preturi ce am obtinut:
    - 400 lei ecu
    - 700 lei turbina cu galeria de evacuare si ce mai are el din evacuare
    - 500 lei galeria de admisie cu tot cu injectoare
    - furtunele gratis.
    Am tras concluzia ca nu se merita atata investitie pentru 30 cp in plus.

  4. #24
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    da man, recunosc... nu cred ca am zis nicaieri ca o sa fie un proiect ieftin :-)
    la un K series, pentru ca e un motor oricum foarte bine optimizat, fiecare cal in plus il scoti cu multa truda :-D

    daca citesti mai sus, nici macar nu am adus in discute puterea obtinuta... deoarece nu intentionez sa merg prea sus cu boostul... am zis asta atunci cand m-a intrebat Dani.

    problema s-a pus la modul urmator: locuind in zona cu multe dealuri, DACA iese faza, atunci o sa merite din pdv al confortului... gandeste-te cum trage al tau 1.8 la deal si la munte si imagineaza-ti ca ai doar 1.4 :-)))

    dar este pe tapet si il facem... uite, am o intarziere cu adaptorul pentru furtunul de ulei... ca sa ii pun conducta noua... inca nu a ajuns si am rugat vanzatorul sa trimita din nou. se mai intampla, desi era cu tracking number...

    berea o sa fie din partea mea :-)

  5. #25
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    bacy, daca ai o pasarica ce ti tot spune ca trebuie turbo, nu va inceta sa te bata la cap pana nu ti vei pune, cu orice costuri. eu tot asa am patit cu automata. doar asa i am inchis pliscul.

  6. #26
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Pai sa stii ca nu-mi da pace. )))

  7. #27
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    hai sa pun gaz pe foc.
    am fost azi cu un Bravo... benzen... turbo... la munte, cascade, serpentine...

    asa vreau sa mearga si a mea. chiar si la jumatate din forta pe care Fiat a demonstrat-o azi.

    dar chiar nu ma grabesc...
    problemele sunt mult mai complexe si complicatiile pot fi mult mai mari... mai ales ca nu este vorba despre ceva stock, oem, care a iesit din fabrica. nu e ca si cand a fost un 1.4 turbo si sa fac transplant.

    punem turbo pe 200.
    dupa care se poate transforma mems 1.9 in mems 3.
    dupa care se poate remapa mems 3.
    dupa care se poate "solidifica" (forged) motorul si creste "insane" boostul...
    deci, sigur ceva iese. dar mai intai sa-l vedem functional :-)

  8. #28
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    bacy, hai sa facem un test. dar o sa am nevoie de ajutorul tau, sa imi amintesti :-)))
    de miercuri incolo.

    bag diagnoza pe masina si ma inregistrez. pe DN cu 90 la ora (drum drept), pe Calea Turzii (serpentine) si pieptish, pe drum cu inclinatia spre 15% (nu stiu exact, dar abrupt). dupa care stam si vedem ce relatii sunt intre presiunea care intra in motor, rpm si viteza.

    stiu teoria, dar hai sa vedem practic... m-am gandit de mai multe ori la asta, insa tot timpul uit :-))) sa nu radeti, mai am si altele pe cap inafara de Rover :-P

    sa stim si noi o treaba, daca mai bag banii in proiect sau daca ma apuc sa vand piesele :-)))

  9. #29
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    dupa cum ziceam, chiar a existat... The Legend... The 1.4 Turbo!

    The 1.4 Turbo was a proposed project at Rover in the days before the engine was stretched to 1800. We had a couple of them running and they were very good fun!

  10. #30
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by Eugen_piano View Post
    bacy, hai sa facem un test. dar o sa am nevoie de ajutorul tau, sa imi amintesti :-)))
    de miercuri incolo.

    bag diagnoza pe masina si ma inregistrez. pe DN cu 90 la ora (drum drept), pe Calea Turzii (serpentine) si pieptish, pe drum cu inclinatia spre 15% (nu stiu exact, dar abrupt). dupa care stam si vedem ce relatii sunt intre presiunea care intra in motor, rpm si viteza.

    stiu teoria, dar hai sa vedem practic... m-am gandit de mai multe ori la asta, insa tot timpul uit :-))) sa nu radeti, mai am si altele pe cap inafara de Rover :-P

    sa stim si noi o treaba, daca mai bag banii in proiect sau daca ma apuc sa vand piesele :-)))
    O sa-ti reamintesc, dar nu inteleg ce vrei sa faci ?!

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Rover 820 Turbo Coupe
    By sean70 in forum motoare benzina
    Replies: 12
    Last Post: 11-04-2016, 11:05 AM
  2. Garnituri K-Series (full)
    By Eugen_piano in forum motoare benzina
    Replies: 10
    Last Post: 04-04-2016, 07:19 AM
  3. Problema rover 75 MG 1.8 turbo
    By Preda catalin in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 5
    Last Post: 19-01-2016, 10:47 AM
  4. Motorul L series
    By sorin in forum motoare diesel
    Replies: 3
    Last Post: 06-04-2014, 09:47 AM
  5. Reconditionare turbo
    By Eugen_piano in forum motoare diesel
    Replies: 1
    Last Post: 01-03-2014, 06:53 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •