Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 22
  1. #11
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    fara geam de protectie.
    senzorii digitali au oricum lentila lor (fumurie)... gpsul e cu touch, deci, asa cum ai zis... la modul practic, totul este deja acoperit...

    geamul are sens la bordul analogic, pentru ace. oricum, geamul in sine mai mult reflecta lumina in timpul zilei si luceste aiurea, pentru ca vine prea mult in exterior.

    singurul inconvenient o reprezinta cele doua afisaje analogice de km... respectiv trip counterul si kilometrajul total...
    dar trip counter are pe gps, iar km poate fi relocat in alt loc, pentru ca nu este o informatie atat de folositoare on a daily basis. in fine, astea sunt moduri de interior, adica mai incolo, dupa ce termin exteriorul... adica mai am timp sa ma gandesc :-)))

    apropo, de curiozitate, fa si tu o lista si posteaz-o, cu ce informatii ti-ar fi utile sa fie afisate pe display... in doua moduri: unul PERMANENT (adica ce vrei sa apara tot timpul, info vitale) si altul OPTIONAL (cand vrei sa verifici diverse).
    punem si noi de un brainstorming :-)

  2. #12
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Concept

    uite o poza mai veche care se pierde ori de cate ori se mai schimba un membership pe la website-urile de gazduit pics-uri.



    photoshop la nivel de amator, dar daca ai gps-ul hapt in fatza, trebuie sa poti sa umbli la el... asadar, volanul trebuie decupat in partea de sus (cam ca la F1 :-)

    si daca ai picioarele un pic cam mari pt dimensiunile unui 200, ori treci la 75 (ca pana la urma e mai ieftin), ori decupezi volanul si in partea de jos :-P

    adica asa:



    ieri a ajuns fostul volan al RKN-ului si tot ieri l-am traforat. azi am reusit sa-l instalez pe masina, pentru probe. fara cosmetizari, fara finisari, ca nu-si au rostul in stadiul actual... am fost pana in poligon ca sa ma obisnuiesc cu mansa, dupa care am luat-o prin orash, iar primele impresii sunt chiar bune... noul volan este un pic mai comod de intors decat varianta originala, spatiul eliberat la picioare e de vis (in poza am ridicat genunchiul drept, demonstrativ), dar cu siguranta imi va lua ceva timp sa stapanesc mansa.

    ideea nu este doar ok, ci este fezabila (mai ales cu touchscreenul in fata) si asta ma interesa cel mai mult.
    de maine, continuam.

  3. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Nu vreau sa fiu carcotas, dar crezi ca e legal sa umbli cu volanul ala? RAR-ul nu va avea nimic de zis?

  4. #14
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    ...numai daca zboara prea jos.......
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  5. #15
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    vorbim de o tehnologie superioara de camuflare... volanul este, de fapt, acoperit in unele locuri cu materie toroidala :-D ochii te pacalesc :-P

    dar ca sa revin la lucruri serioase... proiectul evolueaza in timp... lucrurile bune nu se intampla peste noapte... vezi si proiectul cu turbo cat de mult se lungeste...
    chestii de genul rar, itp si altele ma intereseaza la final (asa cum e normal), cand pot vorbi despre produsul finit.

  6. #16
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    bre, hai sa mai fac si eu un update, sa nu stea forumul neintrebuintat :-D

    am avut mansa montata pe masina o bucata buna de vreme. asadar, am putut sa experimentez. evident, am circulat numai "off-road", ca sa zic asa, sa nu intre in discutie partea cu legalitatea... ca daca stam cu itp-ul si cu rar-ul in mana, jumatate din postarile de pe forumurile de masini ar trebui sterse... xenoane puse, catalizatoare scoase, stiti voi :-D
    pentru ca exista o multime de volane sport, aftermarket, care sunt decupate in partea superioara, TREBUIE sa spun ca nu este o idee fericita... eu m-am antrenat serios ca sa nu dau rateuri (invarteam mansa inclusiv cu o singura mana!) si n-am intampinat probleme decat la parcare, atunci cand vroiam sa o bag intre doi copaci, dupa cum spuneam, off-road :-P deci, toate bune in teorie, inclusiv BMW-ul prezentase o mansa pentru ultimul lor concept car, dar in PRACTICA, reflexul de a avea un covrig rotund este mult prea puternic si mult prea adanc inradacinat...

    so, DACA VRETI VOLAN SPORT, indiferent de motiv, NU VA LUATI VOLANE DECUPATE (se gasesc cu usurinta pe ebay si arata superb), dar nu sunt potrivite pentru uzul de zi cu zi.

    stiu ca eram fericit ca am spatiu mai mult la picioare (dar asta se poate rezolva si altfel)... stiu ca am zis ca este fezabila ideea (ceea ce este)... dar uite ca, in timp, nu-i chiar perfect :-)

    oricum, gps-ul a disparut din peisaj (nu prea mai vad niciun motiv sa integrez gps-ul in bord, din moment ce avem gps pe mobile) si dupa ce am mai reflectat putin, zona cu instrumentele de bord nu prea are nevoie de touchscreen... adicatelea, e destul de periculos sa ai un touch chiar in fata, la vitezometru... daca umbli pe ecran si trebuie brusc sa iei o curba, iti cam prinzi mana :-D

    cam fail pana acum, dar vorb-aia: "reconfigurarea traseului" :-D idei sunt... deja am toate instrumentele si gadgeturile adunate... sa vedem ce iese pana la urma.

    going digital. there is no turning back!

  7. #17
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Urziceni
    Posts
    41
    Rep Power
    0
    O tableta numai si un soft "frumos".Conectata prin bluetooth la masina.La sistemele masinii.Iar toate "acele" virtuale sa isi pastreze pozitia pe verticala atunci cind rotesti volanul/mansa.Adica iar soft.In plus,chestia asta ar trebui sa stea la o distanta potrivita fata de ochi.Pe volan este parca prea aproape si prea jos.

  8. #18
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    da vlad... nu zici rau :-) doar ca masina mea este pre-OBD2 (adicatelea mems 1.9)... ca urmare, in primul rand nu pot sa conectez aproape nimik :-P

    softul MEMS Diag la mine merge o data da si de 10 ori ba... am tot vorbit cu baiatul care codeaza, din Polonia, dar nu am avut fizic timp sa fac toate testele de care ar avea nevoie ca sa rectifice aplicatia sau sa isi dea seama unde este problema in cazul meu.

    singura varianta cu tableta ar fi una cu windows, conectata la un Autocom... dar daca o las non-stop, la drumuri lungi se supraincalzeste (interfata)... trebuie umblat pe partea de racire... nici tabletele nu mi se par foarte fiabile din punctul asta de vedere (vara vorbim de temperaturi ridicate, indiferent cum o cotim).
    in plus, daca pun turbo (pe care l-am reconditionat deja, dar nu am apucat sa il echilibrez), am nevoie si de cativa parametrii in plus, pe care ecu de rover 200 nu ii citeste si nici nu i-a citit ever :-)

    proiectul este "on track"... eu am desfacut interiorul vara asta si am tras toate cablurile pentru senzori... doar ca am postat numai pe facebook... pe forum e mai greu cu partea de foto... n-am avut nici timp, ce-i drept.

    m-am luat si cu alte modificari, despre care inca nu stiu ce sa zic sau unde sa postez... e complicat sa tzi cont si de RAR sau alte reguli. trebuie sa dam un exemplu pozitiv si indiferent de situatie, inca nu am nimik concret... sunt in faza de teste.

    asa ca idee, toate ceasurile le am... iar pana la sfarsitul anului sper sa fie operationale.

    ps: tabletele si majoritatea mobilelor au limitari in ceea ce priveste procesarea audio (nu ma refer doar la formatele suportate, ci si la bitsi, canale etc.)

  9. #19
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Urziceni
    Posts
    41
    Rep Power
    0
    Imi aduci aminte de mine.Prin 2004 parca dupa ce am citit unarticol intr-o revista frantuzeasca de Linux am inceput un proiect:sistem multimedia si navigatie auto.ADica in portbagaj un laptop bunicel,cu placa audio si video mai rasarite,eventual cu display-ul defect sa fie mai ieftin.Asta ar fi rulat un KDE in Linux,accesibil de la un touchscreen.Fiecare aplicatie ar fi rulat in prpriul desktop virtual iar comutarea intre aplicatii s-ar fi facut prin butoane definite pe panou (taskbar-ul din Windows).Un mobil pe post de modem GPRS si un receptor de GPS.Insa la vremea aceea era dificil si scump de cumparat un display decent cu touchscreen si cam la fel si un alimentator pentru laptop la 12V.Telefon mobil aveam,am cumparat si un receptor de GPS cu bluetooth si...cam atit.

    Revenind la proiectul tau ma gindesc la unele chestii,fara sa stiu ce pregatiri ai facute deja.
    Tableta sau tabletele nu trebuie sa fie decit Human to Machine Interface si nu se vor incalzi prea tare.Audio vine separat daca vrei calitate.Ma gindesc la doua tablete fiindca cea de pe volan/mansa nu este recomandat sa aiba si controalele pentru multimedia si navigatie eventual.
    Un MEMS3 aditional ar rezolva problema datelor de la sistemele masinii si ar elibera ECM-ul actual de niste comunicatii in plus.Mai ales ca asa te duci cu magistrala CAN unde vrei.
    Si eu ramin la ideea mea cu laptop in portbagaj.Acolo te duci cu CAN si faci conversia local.Pe PC rulezi ce vrei si faci modificari cind vrei.Si de la distanta,din casa daca nu este prea departe.Iar pentru tableta/tablete poti face retea locala prin bluetooth sau wi-fi.
    Sau varianta simplificata:MEMS3-CAN-Adaptor CAN-USB-Cablu OTG pentru tableta-tableta cu un soft "destept".

    Cit despre domnii de la RAR si de la alte institutii ar trebui sa isi ia rolul in serios,periodic ar trebui recomandari de la dinsii catre forul legislativ,nu doar incasare de taxe pentru stampile si abtibilduri.Sint o gramade de troace care nu stiu cum au trecut inspectia tehnica,altele cu volan pe dreapta si restul care inmatriculate in alte tari nu stii sigur daca sint in regula.

    Si spor la treaba cu proiectul.

  10. #20
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    mersi de input.
    momentan am insonorizat masina, izolat termic si fonic interiorul... am tras cablurile pt boxe, subwoofer(e), amplifuri, displayuri, cam toate cablurile de care am nevoie, inclusiv pentru climatizare... am multe piese gata pregatite, dar acum sunt in criza acuta de timp... santier in casa... in plus, se incepe si scoala si ne freaca astia cu sedinte, proiecte, prostii... n-am mai lucrat nimik la masina de vre-o 2 saptamani, dar macar m-am dat cu tiroliana la 7 scari :-)))))))

    la mems 3 este greu sa faci upgrade... adica sa treci de la mems 1.9 la mems 3... sunt cateva chestii care sunt comandate diferit (alternator, aer conditionat, aprindere, motoras pas cu pas etc.)... am toata documentatia pt operatiune (sau cel putin asa cred, ha-ha-ha), dar daca ecu merge bine, il las asa cum e.

    vedem cum o scoatem la capat :-) fara sa stingem ledurile :-P

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •