Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    200 Virtual Cockpit

    Rekine, uite aici, sa-ti faci o idee.
    Cam la asa ceva ma gandeam, de mai multa vreme.
    N-am avut timp suficient si nici nu a fost o prioritate; dar lucrurile se schimba. Pentru ca pun turbo (sau cel putin asa vreau), este musai sa apara in peisaj niste ceasuri in plus... care, de regula, se pun pe stalpul A: presiune boost, raport ardere (rich/lean) etc.
    Problemele incep atunci cand trebuie sa te uiti in prea multe locuri (te doare gatul):
    -indicatori pe stalp;
    -instrumente bord (zis si vitezometru, la modul general);
    -gps deasupra consolei centrale;
    -alte prostii jos, la frana de mana :-))) (temperaturi inside/outside, voltmetru);
    -inca o tura de alte prostii jos, sub bord :-D (ceas digital antigel, senzori parcare).

    cum ziceam, de ceva vreme tot cugetam cum sa le aduc pe toate sub aceeasi umbrela. sa fie una langa alta. sa fie usor vizibile. sa fie integrate.

    se pare ca si Audi se gandea la acelasi lucru.
    momentan pun pozele lor si voi reveni asupra subiectului pe masura ce avanseaza proiectul.

    GPS 1


    GPS 2


    MEDIA PLAYER 1


    MEDIA PLAYER 2


    CAR FUNCTIONS


    PHONE

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    urmeaza poza "bomba" (in sensul nu foarte bun al cuvantului :-)
    Spatiu, se pare ca exista. Nu am facut decat o singura masuratoare, pt GPS. cand o sa imi vina cheful, o sa studiez mai mult problema.
    Dar asa, la o prima vedere si la un prim photoshop... cred ca ar merge.
    Again, colajul e facut cu toporul, culorile sunt cum sunt, la fel si marginile... total nefinisate... dar, respectand proportiile (dimensiunea ecranului gps, diametrul ceasurilor digitale), eu zic ca este loc.
    Mai trebuie sa apara niscaiva butoane si neaparat relocate cateva lucruri esentiale :-)))
    but, Houston, we have a go!


  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    prima componenta - gps_ul

    deci, gps-ul mai mic s-a vandut, din fericire... si am apelat la dispozitivul mai mare, respectiv North Cross ES400e.

    tocmai ce l-am testat in regim de pieton. cica mergeam cu 5km/h. nu-i rau, sunt in forma :-)))

    dupa ce i-am actualizat ieri softul si hartile, dar partial, din cauza cardului limitat, azi l-am trecut pe cardul cel mai mare din dotare, asa ca este numai bun de drum... bani de benzina sa fie :-P

    din masuratorile efectuate, cred ca o sa se incadreze la fix chiar in mijlocul vitezometrului (asa ii zic eu la tot "instrument clusterul" in cauza). oricum, butonul de power - mutat/modificat... mai este pana acolo.

    l-am verificat si am constatat ca este un candidat foarte bun pentru proiectul cu pricina... negru, in consecinta se asorteaza bine la orice!

    punem si cateva poze... nu ale mele, ci copiate "dupe" net :-)))

    un meniu de baza:


    si nu uitati, mercadorul s-a rebranduit :-P poza e mai veche :-D

  4. #4
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    super tareeeeeeeee

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    man, mersi.
    pana la realizare o sa mai treaca suficient timp. n-o sa fie ca la Audi :-))) dar o sa ma scape de cateva indicatoare care sunt montate acum prin alte parti si toata informatia o sa fie centralizata intr-un singur loc, in fata soferului, inclusiv navigatia.

    treptat, cu pasi de melc :-D

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    o chestie foarte ciudata ieri, cand am luat la drum gps-ul... cam nu prea vedea cardul si ca atare, nu a vrut sa ruleze programul de navigatie... hi-hi, nasol moment :-D

    dupa ce am bombanit si l-am amenintat cu inlocuirea, astazi am stat putin sa investighez cauza...

    am dat o scanare la card si am rugat windowsul sa repare toate erorile intalnite, dupa care, am sters de pe card fisierul "device.nng"...

    pana acum, dupa toate testele efectuate, se pare ca a functionat si ca de vina era, intr-adevar, cardul...

    urmeaza sa-l mai supun la probe de fiabilitate si maine, dar, pentru orice eventualitate, daca vi se intampla si voua, ma gandeam sa impartasesc gandul si sa va zic sa incercati cu alt card... asta inainte de a merge la service :-)))

  7. #7
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    banuiesc ca ai ajuns "safe" acasa daca ai reusit sa postezi pe forum )) deci e functional :P
    I wish I was faster!

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    confirm. am repetat testul si azi, dupa cum am spus ca voi face. m-am dus la servici in mod "pedestrian", sa nu ma ratacesc si sa ajung sa lucrez la negru :-)

    ma gandesc sa-i aplic o folie de protectie ecran, ca la mobile... eu am folosit gps-urile foarte rar, ca atare sunt in stare impecabila, dar daca o sa fie in bord, sa il poti butona toata ziua, cred ca o sa se zgarie imediat.

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    gps infoliat

    dupa cum ziceam, ecranul gps-ului, daca va fi folosit in mod constant, day by day, trebuie protejat... din pacate, nici pe okazii si nici pe olx nu am gasit folie pentru ecrane de 4 inch.
    si uite asa, ne intoarcem spre cele mai folosite 3 cuvinte din lume: MADE IN CHINA.
    ieri a ajuns pachetul cu decupajele. 5 folii pentru gps, la pret de una :-D

    evident, folia se poate aplica si umed, exact ca cea de geamuri, dar eu nu am vrut sa risc... am ales o aplicare uscata... mai delicat de efectuat... nimic nu este chiar atat de simplu pe cat pare, dar a iesti bine.

    ca o prima impresie, estetica, folia chiar nu se vede. este varianta CLARA.
    *mai exista si optiunea MATA, cea cu ANTIREFLEX.
    iar din punct de vedere tactil, ecranul raspunde perfect.

    GPS cu folie (omologata :-)


    urmeaza senzorii digitali, de care am nevoie si pentru proiectul cu turbo.
    incet, dar sigur :-)

  10. #10
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    sunt curios unde vine gps-ul montat, in fata ( practic in geamul de protectie ) sau in spate ( dupa geamul de protectie ) ? Fiind touch banuiesc ca trebuie sa introduci cu degetul destinatia zic bine? sau vine totul decupat? hhhmmm......
    I wish I was faster!

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •