Results 1 to 3 of 3

Thread: Srs evo 2

  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Srs evo 2

    ziceam ca mai urmeaza niste modificari, pe planeta SRS.
    nu stiu daca anul asta, pentru ca am deja suficiente lucruri planificate, dar, pentru moment, sunt gata semnalizarile de la airbaguri. prezente si viitoare.

    in principiu, elementele de siguranta trebuie "subliniate" intr-o masina, indiferent care ar fi ea, pentru ca pasagerii sa adopte o tinuta de drum corespunzatoare.

    spre exemplu, in cazul locurilor din spate (la BMW, Mercedes s.a.), exista stickere ce se pun in cadrul portierei (nu stiu sa exprim locul foarte exact, dar o sa pun poze). ele au rolul de a atentiona asupra existentei airbagurilor laterale (torso si cortine).

    pentru Rover VX le avem pe urmatoarele:

    pasageri fata (personalizate pt stanga sau dreapta, dar nu le uploadez pe toate):


    pasageri spate:
    Last edited by Eugen_piano; 04-02-2014 at 05:39 PM.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    au sosit pretensionarile pentru locurile din spate. sunt de pe un R75.
    am verificat capsulele pirotehnice, ~2 ohmi, si totul pare sa fie in regula.
    prima etapa de curatare a trecut, iar in curand centurile vor arata ca noi.

    nu-mi este inca foarte clar daca voi folosi toate cele 3 pretensionari pentru bancheta sau voi lasa locul din mijloc "in afara jocului", ca sa folosesc un termen mai fotbalistic :-)

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    meanwhile, aparuse in peisaj si un cablu de baterie cu capsula pirotehnica... un BST (battery safety terminal) marca BMW, folosit pe E39, printre altele...
    un cablu intreg, plus inca o borna de rezerva, numai buna pentru testat.

    ideea este ca, in cazul unui accident, bateria sa fie deconectata automat, eliminandu-se posibilitatea unui scurt, in timp ce soferul este inconstient.
    of course, asta presupune mutarea bateriei in portbagaj (capsula SRS nu are voie sa fie expusa la temperaturile ridicate de sub capota), lucru pe care il aveam in vizor de ceva vreme.
    s-ar putea sa fie numai bine, mai ales ca, scapand de baterie, pot sa-mi confectionez linistit un sistem de CAI pentru viitorul turbo (in sensul ca o sa fie loc in plus :-).

    over and out!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •