Page 11 of 21 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 101 to 110 of 205
  1. #101
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Azi am continuat cu lucrarea. Mi-a luat mai mult decat credeam, ramasesem la conectarea difuzoarelor si prinderea lor, dar a trebuit sa ma intorc un pic la insonorizare, din cauza gaurilor foarte mai din tabla intermediara (pe care e fixat difuzorul) aerul impingea direct in folia de plastic si se auzea destul de rau.
    Cu PEE de 1 cm am acoperit gaurile, lipit cu banda argintie, ocazie cu care am mai fixat si din 'greierasi'.

    Foliile de insonorizare se aplica foarte usor, se lucreaza simplu cu ele. Am aplicat acolo unde mi s-a parut ca suna tabla mai tare, nu sunt sigur ca au vreun efect, nu pot sa ma declar. Pot sa spun ca la un volum mediu tabla intermediara nu vibra deloc...deci...

    Nu am renuntat la tweeterele originale, imi lua prea mult timp cu fixarea lor, si oricum nu mi s-au parut cine stie ce (le-am pus un pic in paralel, nici o diferenta).

    Masca de plastic din stanga m-a chinuit rau, din cauza interventiilor mele de antifonare nu se mai inchidea usa, mi-a trebuit sa o montez de vreo 3-4 ori ca sa-mi dau seama de unde e eroarea.

    REZULATUL este mai mult decat multumitor, in ciuda afirmatiei de aseara. Boxele suna foarte bine, isi merita toti banii. Rezista la volum, stau bine si la bass, pacat ca de la un nivel incep sa vibreze altele...

    Pot sa-i dau aproape la maxim (50 di 62) fara nici un fel de procesare, adica flat si totul pe Off sau 0. Eu prefer mai incet si cu bass... oricum conteaza foarte mult si cum e trasa piesa...
    Urmeaza spatele, pe polita...sa vedem ce o sa fie.
    Pana acum cheltuielile au fost de:
    -300 lei HU
    -170 lei difuzoarele
    -60 lei silent coat (4 folii).
    -35 lei inele mdf
    -pun 100 de lei manopera; chiar daca a fost facuta de mine suma se reflecta in anumite scule pe care nu le aveam...
    - julituri...fara numar
    Si doua poze:

    Attachment 4456

    Attachment 4457

    p.s. Ma gandeam sa fac un alt topic despre montaj si ce probleme intampinam, dar nu cred ca mai e necesar, nefiind probleme mari de adaptare ale unor difuzoare la aceleeasi dimensiuni.

  2. #102
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    cheers. uite, ridic un paharel in cinstea ta!

    cu tweeterele m-am lovit si eu de acelasi rezultat (oarecum)... chiar azi... am vazut mai multe modele... am pus chiar 2 in paralel... la volum mare nici nu le mai auzeam... in schimb, ma loveau in orechi - ele dau cumva senzatia aia de creta pe tabla, nu stiu cum sa zic... nu ma refer in sensul rau al expresiei, dar, cel putin cele piezo au o rezonanta in cutia craniana... daca stai langa ele nu rezisti foarte mult timp cu muzica la maxim :-)))
    Last edited by Eugen_piano; 12-03-2014 at 11:53 PM.

  3. #103
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    he-he, Ionutz, uite ca a venit vremea sa dau si eu fetele de usi jos :-)))

  4. #104
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Unul dintre cele mai nasoale lucruri. In cazul meu,cel putin...sunt ceva probleme cu manerul de deschidere din interior....bradutii sunt praf etc.
    dar ce faci pe acolo???

    Eu sunt placut impresionat de sistem,azi am mai descoperit niste reglaje destepte. Am bass sa-mi pun si-n cap numai ca vibreaza fetele de usi. Trebuiesc intarite cumva, probabil silent coat, costisitoare treaba... Or sa primeasca si niste suruburi si banda de etansare sau silicon negru pe margini.
    Last edited by mateotl; 14-03-2014 at 08:47 PM.

  5. #105
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    man, uite, eram acum cu fata de usa pe hol...
    tu ai folosit ringuri adaptoare, care, ma gandesc ca si inalta difuzorul... macar un pic...

    nu e posibil ca marginea difuzorului sa atinga fata de usa? ar fi o posibilitate pentru vibratii...

    poate te-ai gandit si tu la asta, poate ai si masurat sa nu atinga, dar zic si eu, ca nu strica :-)))

  6. #106
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Eu m-am bucurat ca a intrat bine si nu am mai stat de masuratori...dar voi mai lucra la asta pentru ca e din ce in ce mai rau cu vibratiile. Fetele nu le-am prins definitiv, o sa le trag vreo doua autoforante si banda de etansare, dar sa termin cu treburile pe acolo (silent coat sau pasla fonomin si poate tweeterele noi).

  7. #107
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    spor. am terminat si eu o fatza azi (partea soferului). o sa scriu, treptat, cand am timp.

    pt. izolat fonic, zgomote din exterior, poti sa bagi si ... vata minerala :-))) e foarte buna, ieftina si foarte flexibila.
    pt. vibratii tabla (aia din mijloc), poti sa dai un tub intreg de Moment Total peste fier. il intinzi klumea peste tot, dupa care pui la loc folia anticondens. dupa uscare, asta ramane flexibil... tabla aia nu mai vibreaza in veci si o sa reziste mai mult decat traim noi :-)))

  8. #108
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    azi am vopsit urmatorul sub.

  9. #109
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    e Bun Momentul si pentru fata de usa din plastic?
    Last edited by mateotl; 20-03-2014 at 07:43 PM.

  10. #110
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Azi am mai lucrat un pic la partea de insonorizare si am inlocuit si tweeterele, astea sunt totusi mai nervoase. A fost foarte simplu, mi-a placut la partea asta ca nu am avut surprize neplacute. M-am facut expert si in demontatul fetelor de usi si recunosc ca e mai simplu decat la alte nemtesti pe care am pus mana.

    Felicitari R45!

Page 11 of 21 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Probleme sistem racire
    By raduilie in forum diverse
    Replies: 14
    Last Post: 31-12-2016, 01:43 PM
  2. Sistem audio Rover 75
    By antemiecosmin in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 14
    Last Post: 06-03-2016, 02:59 PM
  3. Sistem racire 414 14K4F
    By StefanG in forum motoare benzina
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2015, 11:09 AM
  4. Sistem franare
    By mateotl in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 2
    Last Post: 03-02-2015, 03:03 PM
  5. Vand Harman/Kardon sistem audio original Rover 75
    By bacyta in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-2014, 11:31 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •