Page 2 of 21 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 205
  1. #11
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ne-a facut un tip de la Citroen, la showroom, o demonstratie pe C4, cu portbagajul care era "prea etans". stiu ce zici. si da, din cate am citit si eu, incinta acustica este foarte importanta pentru produsul finit...

  2. #12
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    Ionut, vizavi de faza cu ciorba :-)))) decat vechile boxe stock (zic "oldies" pentru ca, mai nou, se pun si lucruri calitative... chiar daca la un pret mult exagerat, dar ai si optiunea asta din fabrica...). So, sa reluam idea. Deci, decat boxele stock, un set cu 3 membrane este clar o solutie mult mai ok. Se simte diferenta in claritate, si asta chiar cu orice HU.

    acum, "problema" la boxele pe mai multe cai este "spatiala", pentru ca, inevitabil, chiar daca ai X membrane, toate o sa fie pozitionate in acelasi loc.

    evident, poti sa pui si 3 boxe diferite, pt basi, medii si inalte. am vazut pe un ZR in UK. dar iti dai seama ca a trebuit sa improvizeze locasurile :-P tipul ala avea ceva filtre pe spatele usii, dar a trebuit izolata destul de bine, sa nu ploua pe despartitorul de frecvente :-)

  3. #13
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    a vazut careva noul sistem audio din renault clio RS ? adicalea e dat tot in p....a masii ) Eugenu rezolvam ceva pe partea asta? :P

    http://www.youtube.com/watch?v=XpZ42A-R_34
    I wish I was faster!

  4. #14
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    da, vazusem la Top Gear. poti seta "sunetul" motorului...

    s-ar putea sa primesc azi de la electrician reglajele pentru boxele de la 5.1... dupa ce fac probe, revin cu impresii :-)))

  5. #15
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    ..... aici este o poooooveste luuunga......
    cum bine zicea eugen totul este legat de tot....
    incerc sa fac un mic rezumat - pentru cei care vor sa auda bine bine in masina - "sunete" care pentru unii are rol de muzica iar pentru altii are rol de zgomot
    0. trebuie sa ne hotaram de la inceput ce vrem o "scula" doar pentru muzica/radio sau una all-in-one cu gps dvd tv si alte "prostii"
    varianta pentru muzica/radio
    1. pentru inceput trebuie sa stim care este genul de muzica ascultat pentru "suflet"
    explicatie simpla - sistem calculat putere corectii subwofer - muzica ascultata clasica - rezultat dezastru, muzica rap & hip-hop (unde basul face toti banii si misca si masinile din vecinatate) - rezultat excelent - muzica pop disco - rezultat decent dar fara un bas real .....
    2. ne stabilim un buget - atentie ce poate fi ieftin si ce se recomanda de catre altii sau are anumite specificatii pe hartie - poate sa sune fff prost in urechile noastre sau sa nu sune bine in masina
    3. daca avem un buget marisor spre mare - problema se rezolva cu un cunoscator care poate ajuta atat la achizitie cat si la montaj
    4. daca avem un buget mic -varianta cea mai buna este de achizitionat ceva second hand de calitate - atentie 99,99% cele ieftine nu au parametrii decat pe hartie - nu conteaza marca
    5. trebuie sa avem (macar inregistrariele de suflet) sa le avem la o calitate superioara inregistrate (cd audio, dvd audio, dts ideal , mp3 cel putin la 320kb 48khz, flac ogg) - aici functie de ce calitate dorim sa auzim ne orientam catre o "scula" buna
    6. daca sunteti doar pretentiosi (nu perfectionisti) va ajuta o "scula" care stie macar mp3 la 48kz si sa "scoata" cel putin 4 x 50W "reali" (DIN) nu PMPO ..la minim 20 Kz si daca nu sunteti fani clasica sa aiba si o iesire de subwofer cu reglaj separat
    6.1 pretentiosi - alegerea "sculei" -
    ...... revin ......am sa editez postul ..... acum trebuie sa plec ...
    Varianta pentru all-in-one
    1.
    2.

    M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  6. #16
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    deci, eu ... hip-hop, am scapat ieftin :-))) adevar graieste marcell... PUYA se aude beton la mine in bubble, parcat, evident, "undeva in balcani" :-D

    acum, lasand gluma la o parte... unul dintre motivele pentru care nu mi-am batut niciodata capul prea tare, adica am lucrat pe partea de audio, dar nu la fel de mult ca pentru alte proiecte, este ca ... 90% din mp3-urile mele sunt cat se poate de standard... ceea ce se simte :-P
    oricum, nu am rabdare sa le compilez, sa le scot de pe net, sa le compresez eu... chiar nu am...
    moi - RADIO.

    uite ca n-am apucat nici azi sa testez cablurile... sa pot echilibra boxele de la 5.1, pentru ca cele din mijlocul masinii se aud, evident, prea tare :-)))

    oricum, tot serios, ca sa va faceti o idee asupra amplasarii in spatiu, avem asa:
    -in fata, in portiere, boxele de la punctul albastru (2)
    -in fata, langa consola centrala, jos (zona mufei de diagnoza, respectiv zona calculatorului de airbag), satelitii philips (2)
    -in spatele "cotierei centrale", daca as avea asa ceva, boxele philips (2)
    -in spate-hayon, BP in locasele standard (2)
    -portbagaj: bass si cea de-a cincea boxa philips, ca n-am vrut sa gauresc tavita sa o pun deasupra.

    ca si rezultat, este destul de surround. se simte diferenta in bine. se simt mediile/inaltele mai clar, mai ales datorita sistemului 5.1, unde satelitii nu au bass.
    "problema", pana acum, a fost ca nu puteam sa reglez diferentiat volumul boxelor...

    si DA, boxele de pc se aud foarte bine in masina. atentie insa, eu l-am montat in Rover doar pentru ca nu il mai foloseam in casa... de ani de zile... si doar pentru ca aveam un invertor de 220 pe care nici pe el nu il foloseam.
    ca atare, in cazul meu a meritat... eu doar refolosind ce aveam "surplus".

  7. #17
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    eh, era sa uit.
    fetele de usi sunt toate izolate/insonorizate, iar boxele sunt toate prinse cu diverse accesorii din cauciuc pentru a atenua vibratiile, in special cele din spate.
    cu siguranta ajuta... nu pot sa zic insa cat de mult.

    oricum, folie dynamat pe caroserie nu am pus, iar la ce scoruri sunt pentru lucruri similare... nici nu am de gand :-)))
    tabla nu mi se pare ca vibreaza in mod deosebit...
    insonorizarea masinii ar putea fi mai buna... dar o prefer asa... ma tine atent si la ce se intampla in exterior. eu zic ca e de bine, parerea mea.

  8. #18
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    meanwhile am ajutat o colega sa se mute. cu ocazia asta am mai "rumegat" un pic threadul.

    sa revenim la originea lui. dupa cum spunea Ionut, un thread pentru cei cu "urechea fina si bugetul modest".
    asadar, cam pe la cat punem limita? 500-600 roni? 800? deja imi tremura mana pe tastatura :-)))

  9. #19
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Audio system update

    dupa multe probleme cu niste amarate de potentiometre pe fir... e mult mai complicat decat ati crede...
    ***mi-au trebuit k sa scad volumul boxelor de la 5.1; avand incinte acustice, sunau prea tare!

    si dupa ceva umblaturi prin setarile audio de la Watson (se pare ca reglajele merg nu numai in sus, pana la +6, de pilda, dar egalizatorul poate sa si coboare... ceea ce eu habar n-aveam... pe minus!)
    ***am crescut putin volumul boxelor din spate, am balansat mai mult spre sofer, am urcat basul, dar nu mult, am scazut mediile/inaltele la valori negative... (ele fiind oricum compensate de 5.1)

    voila: i present you the BETTER SOUND SYSTEM! reloaded, cum ar zice neo :-)))

    GATA, in sfarsit suna klumea. si pe radio si pe mp3.
    ocazie cu care pot, in sfarsit, sa laud boxele de la Blaupunkt, chiar daca sunt din segmentul value!!!
    de vina, era numai nestiinta mea. noroc cu Ionut si threadul lui, ca m-a ambitionat un pic.
    Adica cum, sa am 10 boxe in masina si sa nu sune bine? cine sunt eu aici? :-)))

    JOB DONE.
    ca urmare, recomand cu "two thumbs up" boxele BP Blue Magic TL si, de ce nu, pentru cine are nevoie urgenta de un HU ieftin, bun, cu sunet clar si multiple facilitati de conectare - firma Watson.

    fara misto, dupa seria de azi de tweaks-uri, la noapte o sa dorm cu fatza ca JOKER :-)))

  10. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Te felicit si iti multumesc pentru mentiune! este tread-ul meu preferat de pe forum.
    Am umblat zilele astea cu masina si am fost mai atent la sunet. Sistemul meu stock nu se aude deloc rau daca este ajutat si de piesa (apropo de postul lui marcell), dar si daca elimin oboseniile de pe spate. Sunt nelamurit de dimensiunile difuzoarelor de pe spate, credeam ca le stiu pe cele de pe fata(13 cm), dar britanici spun ca sunt pe 17. Ideea e ca masinuta asta a suferit ceva modificari din cauza bugetului si cred ca asta e una dintre ele pentru ca eu am impresia ca le-am masurat cand am umblat la fetele usilor. Banuiesc ca sunt de 13 cm cu adaptoare pentru 16, iar pe spate sunt ovale mici, foarte slabe, oricum. So, cred ca o sa fac un experiment prin inlocuirea celor de pe spate, ramane de vazut cu ce, nu cred ca ceva de clasa. Era sa ma infig in niste SAL-uri din carton, dar....deocamdata nu.
    Last edited by mateotl; 16-02-2014 at 11:30 PM.

Page 2 of 21 FirstFirst 123412 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Probleme sistem racire
    By raduilie in forum diverse
    Replies: 14
    Last Post: 31-12-2016, 01:43 PM
  2. Sistem audio Rover 75
    By antemiecosmin in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 14
    Last Post: 06-03-2016, 02:59 PM
  3. Sistem racire 414 14K4F
    By StefanG in forum motoare benzina
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2015, 11:09 AM
  4. Sistem franare
    By mateotl in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 2
    Last Post: 03-02-2015, 03:03 PM
  5. Vand Harman/Kardon sistem audio original Rover 75
    By bacyta in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-2014, 11:31 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •