Page 4 of 21 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 31 to 40 of 205
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Noile achizitii, nemontate inca. Le-am gasit la domo cu 70 de lei, am si ascultat mai multe seturi. Astea se auzeau mai tare la acelasi volum, fortau un pic mai mult si bass-ul, am considerat ca sun mai bune pentru playerul-ul nu prea puternic de pe masina. Am mai ascultat si niste Alpine, se auzeau bine, dar erau ceva mai scumpe. Insa cel mai mult mi-au trezit interesul Blaupunkt seria GT pe 16 cm. Probabil ca vor urma pe fata.
    IMG_20140219_210058.jpgIMG_20140219_210225.jpgIMG_20140219_210254.jpg

  2. #32
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    bravo frate! am zis ca la Domo e ok :-)))
    ai si garantie pe ele! lux! sa ii intrebi daca trebuie pastrata si cutia... la mine au zis ca da (ambalajul original).

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Mi le-au dat fara cabluri si suruburi, dar am rezolvat azi. Maine mai fac niste adaptari la conectori si sambata probe.

  4. #34
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    da, subscriu.
    conectori gasesti la ceva gen "Dioda". plusul si minusul sunt diferiti, evident, un pin e mai lat decat celalalt. poti sa iei si niste tub termocontractibil, pe care il pui peste conector, sa-i acopere buza pana sus.

    spor la treaba!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Bad day JVC CV-526 pe care le-am luat sunt niste petarde, mai bine se auzeau cartoanele vechi, fara sa exagerez. Am fugit cu ele si le-am inlocuit cu Blaupunkt Blue Magic 130 care mi-au placut mai mult cum se aud si mi s-au parut si mai serioase. O schimbare in bine fta de JVC, dar nu cine stie ce imbunatatire, fapt care cred ca se datoreaza de data asta playerului. Imi cam pare rau ca nu le-am luat pe cele pe 17...dar experimentam. Problema e ca astea sunt pe 3 ohmi, e prima oara cand vad. Cel mai probabil cass-ul e de 4, si din cate stiu nu e chiar ok. Voi ce spuneti?

  6. #36
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ha-ha-ha, ti-ai luat ca mine, Blaupunkt Blue Magic 130 :-))))
    rasul e de bine, stai linistit. la categoria entry level ca si pret, cred ca sunt cea mai buna alegere. Stii ca revista Chip dadea tot felul de buline pentru produse, ei bun, this is BEST BUY!!!

    uite ce zice chiar site-ul producatorului:
    "3 Ohm impedance for higher power handling". deci, e de bine. am zis si mai devreme ca nu are importanta.

    vezi ca boxele astea pe 3 cai, de la BP, au medii si inalte foarte puternice, foarte clare... dar estompeaza basul. Cel putin la mine basul era segmentul care se auzea cel mai putin. a trebuit sa intru in egalizator, sa scad TREBLE (-2 chiar), sa cresc BASS (+5) si diferenta este FOARTE MARE! dupa ce le calibrezi, eu zic ca e beton. sunetul e super clar.

    dupa ce am egalizat toate boxele, inclusiv alea de la 5.1, pot sa urc cu volumul si pana la 30 (din 40), fata de 24 inainte...

    ps: stai linistit ca si HU conteaza foarte mult. vezi daca nu are vre-un coleg ceva de calitate, sa faceti schimb doua-trei zile, sa faci niste teste - comparatii.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Pana nu-mi iau un HU ca lumea nu o sa fac mare smecherie, dar imi place mult sa experimentez in domeniul asta. Asa e cu boxele, imi place si designul, se vede ca sunt ceva mai serioase, pacat ca am ezitat sa iau pe 17cm...Nu m-am gandit sa iau un HU de proba, e o idee buna...oricum ma tot uit de ceva timp la un Pioneer si stiu ca n-am cum sa dau gres cu el.

  8. #38
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    man, sincer eu am vrut un HU second, dar klumea... duma a fost ca, la vremea respectiva, in CJ nu erau de vanzare prea multe... doar un singur kenwood... cd player si cam atat...

    daca e SH, eu sunt de principiu ca trebuie probat... sa nu fie defecte ascunse... te trezesti ca se reseteaza in mijlocul piesei sau sare peste trackuri, cine stie...

    nu prea am avut de ales :-)) electricianul meu avea in atelier numai jeguri de playere, maica-mea nu era in zona, sa incerc pe LG (care de altfel este foarte, foarte bun), iar restul prietenilor cu masini, au cd playerul stock incorporat in consola...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Nu ma bag la second. Am avut o experienta foarte placuta cu un Alpine, pe Opel...scula nu gluma. Ma intreba lumea daca am tub in portbagaj. Cu sony Xplod 6x9 in spate si Pioneer de 13 cm in usi, rupea. Nu puteam sa-i dau mai mult de 25 din 35. Nu imi placea totusi ca avea bass-ul cam arcuit si potentiometru digital (in trepte).
    Am ascultat in seara asta numai pe difuzoarele noi si chiar se aud bine, se simte ca au nevoie de putere. Nici incinta din portbagaj nu e grozava din cauza mochetei. probabil daca nu ar fi acoperite ar suna mai bine.

  10. #40
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    daca tot vorbiti despre boxe,difuzoare ...alte dracii audio,vreau sa intreb si eu daca aveti idee despre o schita de incinta de subwofer cat mai ingusta daca se poate ,dar cu performante cat mai mari. Momentan am un tub de bass pe 75 cat jumate de portbagaj si tare as renunta la el{din nevoie de spatiu} pentru ceva mai finut. Ma batea gandul sa incerc sa confectionez o carcasa {pe care sa o montez sus ca cel original} pe cat posibil la dimensiunile standard ale tunului harmann de pe 75,dar nu stiu cam ce difuzor sa folosesc,deoarece ar trebui ceva cat mai plat. Am mai vz pe un site anumite subwofere plate care se pun sub banchete,dar sunt foooarte scumpe si nu prea am incredere in performantele acestora. Daca a mai realizat cineva asa ceva poate sa imi spuna. Acum am disponibil pentru '' proiectul'' meu un difuzor JBL de 30 cm diametru. Multumesc!

Page 4 of 21 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Similar Threads

  1. Probleme sistem racire
    By raduilie in forum diverse
    Replies: 14
    Last Post: 31-12-2016, 01:43 PM
  2. Sistem audio Rover 75
    By antemiecosmin in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 14
    Last Post: 06-03-2016, 02:59 PM
  3. Sistem racire 414 14K4F
    By StefanG in forum motoare benzina
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2015, 11:09 AM
  4. Sistem franare
    By mateotl in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 2
    Last Post: 03-02-2015, 03:03 PM
  5. Vand Harman/Kardon sistem audio original Rover 75
    By bacyta in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-2014, 11:31 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •