Page 1 of 21 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 205
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12

    Sistem audio midbass

    Este un thread pentru cei cu urechea fina si bugetul modest. Mai exact cu ce inlocuim sistemul audio stock ca sa avem sunet de calitate si o gaura cat mai mica in buzunar. Fara subwofere, tunuri, tuburi etc. Se accepta si ce am vazut si auzit pe la altii.
    Personal, am sistemul stock:
    *cd player iovox cd80
    *2 eurotec 13 cm in usile fata
    *2 in locasurile de langa policioara haionului probabil de 10 cm, nu am desfacut inca pe acolo.
    Nu as renunta la player din motive lesne de inteles, dar as schimba difuzoarele. Piata e plina de oferte, dar de data asta as merge pe ceva mai profi.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    man,
    din pacate totul are legatura cu totul...
    -inclusiv cablurile/mufele de la sistemul audio (ecranate, dublu ecranate... etc.)
    -sau antena (evident, daca asculti radio).

    pentru low-end, sunt de parere ca merita niste boxe pe 3 cai. are si maica-mea, am si eu. recomand Magnat. preturi bune, calitate chiar mai buna.
    pentru mediu, cred ca boxe pe 2 cai + "tuitere"... dar deja este mai mult de munca :-) filtre, etc.
    pentru high end... sunt in afara topicului.

    !!!se poate pune un SUB... dar decent, nu cat sa bubuie masina si sa tremure geamurile :-P eu zic ca este alta viata cu SUB. nu se compara, parerea mea!!!

    me:
    -radio Watson :-))))) mult mai bun decat ai crede :-P ai zice ca e petarda, dar se aude impecabil undeva pana la 25-26 din 40 (volum)... suficient cat sa te dea afara din masina, desi nu vrem asta;
    -boxe 3 cai Blaupunkt... prea ieftine ca sa fie adevarate... idem, 60-70% din volumul maxim fara distorsiuni;
    -sistem 5.1 Philips, pus pe iesirea RCA. nu mai stiu exact puterea, 50-60W la SUB... dar trebuie sa il setez aproape de minim, pentru ca altfel se deschide portbagajul :-)))

    sunt mai mult decat multumit.
    investitia nu pot sa zic ca a fost mica... si a fost mult de lucru... pt ca e incomod sa lucrezi la boxele din spate :-(

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Eu elimin din discutie boxele coaxiale( 2/3 cai). Vreau sa incerc tweeter separat si filtru. Subwoofer nu mai vreau, am avut pe opel si l-am vandut imediat. Nu-mi place muzica tare in masina, nu ma pot concentra.
    Imi place ideea cu Watson-ul,ai punctat bine. Desi nu-mi place ideea inlocuirii playerului, m-am orientat catre ceva mai de actualitate.

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    adica vrei boxe tip "component" (nu stiu traducerea in ro).
    eu, pe masina, nu am loc prevazut pt tweetere decat in cazul portierelor din fata.
    1) pe 45 unde ai boxele din spate?
    2) ce fel de boxe ai pe masina acum? coaxiale? ma refer daca sunt aceleasi mufe, daca se pot refolosi aceleasi cabluri... nu cunosc aspectul...

    -eu nu ascult muzica tare decat cand sunt singur (PUYA :-). se pare ca restul nu agreaza :-D nu conteaza, ca nu volumul era punctul de subliniat, ci faptul ca la SUB se aude basul altfel, evident, are alta substanta, chiar si cand e dat domol.

    -in ceea ce priveste Head Unit-ul, pentru mine e esential sa aibe
    cititor de card,
    USB (stick),
    intrare AUX 3.5
    si iesire RCA.
    Pentru ca in viata de zi cu zi, cam asta folosesc. Stickul de la chei, un card pe care pun Top 40, eventual un iPod, daca vine socrul cu noi :-)))
    In rest, daca e doar mp3 sau si wma, daca e cu cd sau fara... putin relevant... repet, pentru mine.
    Nici bluetooth nu folosesc... pt ca ma lasa fara baterie...

    -un plus ar fi telecomenzile pe volan. asta daca butonezi mult la radio, ca sa merite banii in plus. eu ascult "decat" Kiss, deci, se poate si fara :-)))

    ps: Watson, la 90 de lei, are tot ce am scris mai sus... mai putin RDS :-) asa ca... daca nu stii frecventa pe dinafara, nu sfatuiesc pe nimeni :-P

  5. #5
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    12
    Salutare, am si eu o intrebare acum, daca tot vorbiti de boxe. Am 6 boxe in masina (fata Blaupunkt ovale 6x9 3 cai, usi spate Crunch rotunde 16,5 2 cai , spate luneta ovale crunch 6x9 3 cai ) plus 4 tweetere originale Rover, playerul este un Kenwood DNX 7200 2 DIN care a costat candva 4600 lei, deci pot spune ca sunt aproape toate de calitate...IAR EU NU AM BASS atunci cand deconectez subwooferul. Unde gresesc? cum trebuie montate? La usi, la 75, se gaseste un burete care acopera complet usa, am lasat buretele acolo numai ca l-am decupat in spatele boxei ptr a face incinta cu usa si am incercat sa acoper orice alta gaurica. Daca are cineva idei cum pot imbunatati situatia, sunt gata sa desfac ptr a 1000 oara usile Dc ma plang? Am un prieten cu o bora din 99, are 4 Magnaturi care au costat 55 de euro, iar in masina nu poti sta de bass

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    vezi Ionutz, am spus ca Magnaturile sunt bune :-)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Dumitru, m-ai uns pe suflet. Si eu urmaresc Magnaturile, printre altele.
    Legat de bass-ul din masina ta, cred ca ai prea multe boxe pe HU, oricat de tare ar fi el. 6 boxe la dimensiunile alea neamplificate cred ca e prea mult. Am vazut pe un site de specialitate, cred ca-l stie toata lumea, ca si difuzoarele, cat ar fi de mici, trebuiesc amplificate ca sa dea randament. Se mai poate pune problema si de cum sunt legate, de polaritate. Daca ai control FADER incearca si vezi care se aud mai bine si care "fura curent" si elimina-le.
    Eugen, pe spate le am in locasurile acelea de langa policioara haionului. oricum sunt de doi lei, nu am reusit sa desfac, dar le-am vazut pe rimmerbros. Pe fata la fel am si eu, cu tweeter separat, am vazut care e treaba pe acolo,dar nu mai stiu acum sa-ti zic.
    Last edited by mateotl; 09-02-2014 at 10:43 AM.

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    policioara? foarte tare! asa-i spui la "rear parcel shelf"? nici eu nu stiu cum ii zice in romana :-)))
    intrebam pentru ca, daca aveai boxele in fetele usilor, si nu era loc pt tweeter... era mai complicat de facut operatiunea in spate.

    din cate stiu eu, semnalul audio vine de la HU, ajunge in ceva filtru, si de acolo pleaca la mid-bass si la tweeter, nu?

    intrebare, ce diferenta este intre boxele component si cele coaxiale? tehnic, ma refer.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Prietene, eu sunt 'urechist' ,netehnic vorbind, nu iti pot da un raspuns pertinent. Diferenta dintre ele ar fi ca la cele coaxiale ai 3 in 1, la pachet, iar la celelalte ai posibilitatea de a pune un crossfader si sa-ti reglezi dupa bunul plac bass-ii, inaltele,etc...si sunt preferate de pretentiosi. Altfel spus e ca si cum ai amesteca ciorba cu felul doi si desertul in aceeiasi oala si ai mai turna si un pahar cu apa, ca doar tot acolo se duce. Daca mai sunt si prost gatite, da-ti seama...
    Mai tehnic de-atat ii las pe profesionisti.
    De montaj nu mi-e frica, una-doua fac doua gauri in 'policioara'. Nu stiu cum se prezinta cablajul dintre HU si boxe, dar mi-e greu sa cred ca au vreun filtru intre ele. Poza de la tovarasii englezi
    ps_03.jpg
    Last edited by mateotl; 11-02-2014 at 09:04 PM.

  10. #10
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Eu spre exemplu am harman/kardon cu amplificator si subwoofer.
    Daca stau afara din masina si deschid portbagajul se aude super misto bass-ul, dar daca stau in masina in habitaclu diferenta e ca de la cer la pamant. Cineva mi-a spus sa dau niste gauri in tabla de sub luneta (si chiar o s-o fac la primavara) ca o sa se simta diferenta, si asta din cauza ca e prea etans portbagajul.
    Si ma mai gandesc la o chestie: usile nu sunt proiectate pentru a crea incinta pentru bass si spun asta ca am montat 2 difuzoare in doua boxe de combina audio Aiwa si e diferenta enorma de bass la cum se aude pe masina si cum se aude in incintele combinei.
    Bine ca si @mateotl are dreptate in privinta alimenteraii de la amplificator. Spre exemplu cand am legat dvd-ul meu 2din de 4*50w direct la instalatia masinii se auzeau mai tare si cu mai mult bass difuzoarele, dar nu puteam da la maxim pentru ca distorsiona sunetul. Dupa ce am legat dvd-ul prin amplificatorul de la harman/kardon (proiectat pentr 4*25w cat au sistemele audio pe rover) care are tototdata rol si de egalizor, se aude mai incet dar la maxim nu distorsioneaza. Avantajul meu la bass este ca mai am si functia loud pe dvd.
    Last edited by bacyta; 11-02-2014 at 09:18 PM.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

Page 1 of 21 12311 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Similar Threads

  1. Probleme sistem racire
    By raduilie in forum diverse
    Replies: 14
    Last Post: 31-12-2016, 01:43 PM
  2. Sistem audio Rover 75
    By antemiecosmin in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 14
    Last Post: 06-03-2016, 02:59 PM
  3. Sistem racire 414 14K4F
    By StefanG in forum motoare benzina
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2015, 11:09 AM
  4. Sistem franare
    By mateotl in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 2
    Last Post: 03-02-2015, 03:03 PM
  5. Vand Harman/Kardon sistem audio original Rover 75
    By bacyta in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-2014, 11:31 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •