Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17
  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    suceava
    Posts
    6
    Rep Power
    0
    nu e de la cablul de acceleratie , pentru ca e la fel si daca ridic capot si accelerez direct de la senzor....

  2. #12
    Member alex29hd's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    ORASTIE/HUNEDOARA
    Posts
    84
    Rep Power
    11
    in cazul meu...totul era normal....cablul avea cursa libera...normala....iar clapeta presupun ca la fel de vreme ce si-a revenit singura....poate sa fi prins mizerie atunci....nu stiu


    p.s. si eu am incercat faza cu accelerarea de sub capota...fara nici o modificare!

  3. #13
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    12
    In toata aceasta perioada , a-ti avut becul ,,check engine" aprins in bord ?
    Daca nu , atunci este o problema pe placa (memoria) pompei de injectie.Nu am incercat , si nu stiu daca se vede pe tester.

  4. #14
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    de vede pe t4 daca este (alte testere nu....este destul de fregvent simtomul.. mai trebuiesc curatate anumite zone dupa ceva ani de functionare... am avut destule masini care au scapat doar cu inerventii la contacte ....aici te ajuta si testarul si iti spune exact ce este ....)... de obicei sunt contacte oxidate pe acolo ...

    atentie daca umblati pe acolo... pompa are "punct" ca si distributia ... si este destul de scumpa....
    M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    suceava
    Posts
    6
    Rep Power
    0
    pe tester apare senzorul de la clapeta de acceleratie incomplet ... nu se modifica parametrii cand accelerez .... si cu senzor bun de pe alta masina aceelasi lucru ... (in bord imi apare ca si cum ar fi o eroare de la motor , becul galben )

  6. #16
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    man, nu ma pricep la diesel, dar la benzinare senzorul se poate reseta. este o modalitate pur mecanica, in cazul nostru. apesi acceleratia de cateva ori, cu contactul pus, in fine, este descris pe forumuri.
    mufele sunt toate curatate? firele nu sunt intrerupte?
    ce tester au folosit? nu mai stii cumva codul?

    intr-adevar, la testare electronica este putin mai complicat. T4 este full, ca la NASA. mai exista si alte testere pe piata... nu atat de complete... asta-i viata :-))) macar ai un punct de plecare, dar trebuie verificat. Dieselul nu a fost obligat sa fie compatibil OBD decat tarziu, dupa benzinare (2001).

  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    MURES
    Posts
    6
    Rep Power
    0
    Problema poate fi intreruperea alimentarii temporsr a senzorului TPS- acceleratie. Patit si eu. Schimbat firul cu unul nou de la ecu la senzor dupa ce am umblat 1an cu limp.doctorii nu i-au dat de cap si eu am rezolvat intr-o dupamada ploioasa si cu putin simpt practic + manual rave. Asta cres.d ca ai si tu. Se intrerupe undeva acel fir in instalatia electrica.pace.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Se deschide singura...
    By Angorik in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 1
    Last Post: 19-12-2014, 07:07 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •