Results 1 to 9 of 9

Thread: Vopsea SPRAY

  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Vopsea SPRAY

    daca tot mesterim pe la masini, invariabil o sa fim pusi in situatia sa vopsim ceva piese (de regula elemente mici, aka plasticaraie, mai rar jante, portiere ori alte suprafete mari).

    acum, ca si in alte randuri, recomandarile (generale) sunt:
    -depozitati sprayurile cu capacul in jos (nu mai tin minte exact, dar are legatura cu depunerea vopselei si cu tija care se afla inauntru...);
    -inainte de folosire agitati sprayul cat se poate de bine (in special atunci cand este plin sau aproape gol). eu stau si il shake-uiesc intre 1 si 2 minute;
    -agitati sprayul dupa fiecare trecere/miscare de vopsire;
    *controlati si stergeti, dupa caz, diuza (se aduna vopsea in jurul ei... ceea ce face ca din cand in cand sa "scuipe"...asta e in functie de spray);
    **in mod ideal, sprayerea se incepe in afara obiectului de vopsit si se termina tot in afara lui (unele sprayuri "scuipa" chiar la inceput, altele la sfarsit ori atunci cand raman fara aerosol);
    ***tot asa, intr-o lume perfecta, ar fi frumos sa vopsiti din cat mai multe unghiuri, pentru a acoperi si uniformiza 100% stratul;
    -evident, nu incercati sa acoperiti obiectul dintr-o singura trecere. pe sprayuri scrie sa dam de 2-3 ori (ceea ce este suficient pentru indoors), dar eu recomand 5-6 maini pentru lucrurile destinate a fi folosite outdoors, plus lac (tineti minte ca vopseaua la spray creaza straturi mai subtiri decat cea data cu pistolul; deci, trebuie sa pulverizam de mai multe ori; in alta ordine de idei, chiar si la pistol, sunt masini la care se dau aproape 11-12 layere de grund-vopsea-lac).
    !!!de cele mai multe ori, vopseaua sare la colturi, muchii, zone mici si "ascutite"; tocmai de aceea, recomand sa insistati pe la dungi, in locurile mai inguste. (in 4-5 ani de cand tot dau cu spray-ul, hi-hi, n-am avut cazuri sa mi se duca vopseaua de pe zone plane, mari, ci doar pe curburi, colturi si margini).

    pe fiecare spray ar trebui sa fie scrise niste specificatii:
    -tipul de vopsea (acril, nitro sau siliconic)
    -distanta de pulverizare;
    -temperatura exterioara recomandata si nr de minute de asteptare intre straturi;
    -nr de ore de asteptare pentru acoperire cu lac.

    de regula, aceste lucruri esentiale sunt uitate. este mentionat doar ca e vopsea universala, ca e beton si ca sa fim atenti sa nu aruncam in foc doza :-)

    sa le luam "relativ" pe rand:

    -pe piata sunt 3 tipuri de sprayuri: pe baza de vopsea acrilica, siliconica ori nitroceluloza. evident, sistemul de vopsit ales, ar trebui, in mod ideal sa fie la fel (grund, vopsea, lac din aceeasi categorie; ba mai mult, de la aceeasi firma!). *sprayuri siliconice nu prea am vazut la noi pe piata. singurul pe care il cunosc este DupliColor pentru temperaturi inalte. evident, daca vopsea spray nu gasim, cu atat mai putin vom gasi grund pt temperaturi inalte sau lac termorezistent. la Den Braven, de pilda, vopseaua mata este de tip acrilic, iar cea metalizata de tip nitro.
    **daca se combina tipurile de vopsea, atunci este indicat sa faceti pauze de 24h. eu am folosit grund acrilic rosu-caramiziu peste care, la numai cateva ore, am incercat sa dau cu vopsea nitro neagra metalizata... din vopsea neagra, totul s-a transformat intr-un gri superb...
    ***reactiile adverse se intampla nu numai datorita sistemelor de vopsire diferite (acril/nitro/siliconic), ci in special datorita solventilor si aerosolilor diferiti (cred ca toti ati constatat ca fiecare firma de sprayuri "emana" un miros specific).

    -cu cat distanta de pulverizare este mai mare, cu atat vopseaua iese mai mata; aka, daca suflati de foarte aproape (10 cm, spre exemplu), vopseaua iese oglinda (iti faci freza in ea).
    *problemele incep chiar de aici, de la distanta. daca suflati de prea departe, exista riscul ca vopseaua sa se usuce in aer, iar pe tabla, vopseaua va avea un aspect usor zgrunturos, de parca ar fi vopsea de avioane Stealth (sau cel putin asa imi imaginez eu).
    **tot la fel de prost este sa stai prea aproape, pentru ca atunci vor exista dare/zone "umede" in vopsea; cu alte cuvinte, stratul de vopsea, in loc sa fie uniform, va parea "patat".

    -daca intre straturi nu se aereaza suficient si suflati prea repede urmatoarea "mana", se va aduna prea mult solvent in stratul de vopsea, ceea ce rezulta in bule sau basicute.
    *probema este ca timpul de asteptare difera in functie de temperatura si umiditatea exterioara.......... de asemenea, depinde foarte mult si de cata vopsea ati dat (un strat umed se usuca mai greu decat un strat subtire).
    drept exemplificare, la aprox. 30-33 de grade ambientul, saptamana trecuta asteptam 5-8 minute intre maini, dar saptamana asta, la cca 15 grade afara, astept 15 si uneori chiar 30 de minute (la un strat mai umed).

    -lacul se da, de regula, abia a doua zi.
    *la 35 de grade afara si pe suprafete mici (stergator de parbriz, oglinzi), eu am dat lacul chiar dupa 2-3 ore, fara probleme. dar nu intotdeauna a tinut figura!
    **acum cand s-a racit afara, lacul dupa jumatate de zi mi-a umflat vopseaua pe la colturi/muchii;
    ***iar mai demult, lacul dat tot asa, dupa cateva ore, mi-a "branzit"/incretit vopseaua in prea multe locuri pentru a putea ignora nenorocirea.
    Last edited by Eugen_piano; 22-08-2015 at 04:44 PM.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Sprayuri folosite - impresii & rezultate

    si acum sa le luam pe rand, cam tot ce mi-aduc eu aminte ca am folosit.

    DUPLICOLOR
    -grund: foarte bun. aderenta super, iar pe canicula nu mi-a dat reactii adverse cu stratul de vopsea nitro (tinand ca am sprayat grund si vopsea la o distanta de maxim o ora). de asemenea, este destul de ieftin, daca tinem cont ca vine la doze de 600ml.
    duplicolor grund.jpg

    -primer pentru plastic: de sprayat, se sprayaza excelent. nici el nu mi-a facut probleme cu vopseaua data in aceeasi zi. am mai incercat un primer pentru plastic facut de o firma autohtona, dar era mult mai slab decat cel de la Dupli, in sensul ca devenea rugos, aspru si nu se depunea uniform. din pacate este scump: peste 40 roni doza de 400ml...
    duplicolor primer plastic.jpg

    -vopsea termorezistenta: pe langa faptul ca e singura vopsea despre care stiu ca este siliconica (scrie pe ambalaj, deh), nu prea am cuvinte de lauda... cam deloc... am incercat sa vopsesc capacul de la motor... sprayul cu pricina imi lasa dare umede destul de evidente, iar cand am marit distanta, se usca in aer si se depunea aspru, de parca as fi vopsit un smirghel granulatie 80 :-))) am folosit 2 spayuri ca sa uniformizez vopseaua si tot a iesit prost. nu mai cumpar in veci. bani aruncati (costa undeva pe la 45 de lei).
    duplicolor termorezistent.jpg

    -vopsea si lac: prooooaste. indiferent cum sprayati, vopseaua asta nu se uniformizeaza in veci. ma refer atat la elemente mari (capota, de pilda), cat si la cele mici, care ar fi trebuit sa iasa (eleroane, sa zicem). daca da Domnul si iese bine vopseaua (poate aia mata, ca cea metalica in niciun caz), atunci lacul sigur strica tot... se vad dare, crapa... intr-un cuvant, dezastru. solutiile de vopsit si lacuit de la Dupli sunt naspa! of course, daca vopsiti o chestie ffffff mica, gen gura de aerisire, manerul de la frana de mana, atunci sunt cat se poate de utile.
    duplicolor negru lucios.jpgduplicolor lac lucios.jpg

    ca sfat general valabil la Duplicolor: sprayurile astea scuipa (mai putin primerul pentru plastic)... nasol moment... duza trebuie controlata tot timpul, non-stop... si in ciuda faptului ca am sters-o dupa fiecare trecere, au fost momente cand mi-a scuipat chiar in timpul spayerii... la un grund nu e chiar asa de nasol, dar la vopsea si mai ales la lacuire, te termina :-(

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Den Braven

    absolut intamplator, am cumparat niste sprayuri Den Braven de la Dedeman... sunt ieftine, 15-16 lei tubul de 400, iar firma este destul de cunoscuta... mi-am zis eu ca daca totul e ok, am dat lovitura. zis si facut si uite ca am dat-o :-)))

    sprayurile astea nu scuipa, nu lasa batze (poate un pic lacurile... stiti voi, se fac niste firicele albe, ca niste scame), au presiunea buna pana se golesc tot (adica se poate vopsi pana nu mai sufla nimik), iar culoarea se uniformizeaza ceva de speriat. adica cei cu cabine de vopsit ar trebui sa fie speriati :-))) glumesc in aceasta privinta, dar ideea este ca, dupa 3-4 maini, stratul de vopsea iese "elegant, frumos, cat-de-cat", ca sa citez din folclorul autohton.
    *nu am incercat vopseaua acrilica, ci doar pe cea nitro, care este metalizata. in cazul ei, sincer, este un pic cam "glittery", adicatelea are inauntru ceva sclipici. e un negru texturat parca (dungulite minuscule de gri) care aduce a perlat... in fine, e foarte interesant si imi place la nebunie. din cauza sclipiciului am optat pentru un lac mat, care mai estompeaza, dar oricum, vopseaua asta este minunata. mi-as face toata masina!
    **pe tuburi scrie ca suprafata ce urmeaza a fi vopsita necesita o finisare cu smirghel de 600, ceea ce este decent de-a dreptul (si de-a stangul), in sensul in care nu trebuie o pregatire foarte pretentioasa.
    den braven metalizat.jpg

    lacurile acrilice, atat cel lucios, cat si cel mat sunt beton. le-am incercat pe amandoua.
    *daca alegeti varianta mata (doar e la moda acum), nu trebuie sa insistati prea mult... nu dati maini foarte umede pentru ca va deveni "albicios" (fara comentarii porcoase, da?)... lacul mat trebuie dat finutz :-) mie mi-a scapat prea mult pe un plastic de sub stergatorul hayonului si a trebuit sa dau jos stratul de lac (cu smirghel) si sa repet vopsire+lacuire.
    **dupa cum am zis, cel mai safe este sa lacuiti a doua zi, iar daca obiectul de vopsit este maricel, puteti face pauze de peste 48h. vopseaua la spray nu se usuca imediat, asa cum ar parea, ci abia dupa 3-4 zile este uscata in profunzime...
    ***ca un side-effect, lacul dat prea repede poate sa intepe stratul de vopsea, lucru pe care il vedeti imediat.
    den braven lac.jpg

    grundul acrilic de la Den Braven pare sa se usuce foarte greu... e drept, afara cam ploua de vre-o saptamana si sunt temperaturi de toamna...
    *chiar si asa, dupa ce am dat cu grund si am lasat piesele peste noapte, a doua zi am avut surpriza sa constat ca daca dau maini "umede", vopseaua neagra se transforma in vopsea gri! wow! a trebuit sa stau si sa dau multe straturi subtiri de tot ca sa ramana negru si sa nu reactioneze cu layerul precedent. **singurul lucru bun a fost ca, folosind produse de la aceeasi firma, probabil si aerosolii sunt aceiasi, incat vopseaua nu s-a incretit/branzit, nu s-a umflat etc. desi se facea gri, probleme de aderenta nu am intampinat... pana la urma, s-a facut si negru, dupa multe straturi "light" date la 30 de minute distanta.
    den braven grund.jpg

    ---un minus ar fi paleta de culori destul de limitata a catalogului Den Braven. Ei fac inclusiv vopsele termorezistente, dar la Dedeman aduc doar culori din astea tipatoare, neon... as fi luat un negru sa il incerc pe capacul de la motor, dar n-am de unde :-P
    ---o alta bila neagra ar fi ca nu au nici primer pentru plastic...

    dar, per ansamblu, chiar recomand spayurile astea. putina atentie la lacuire, putina rabdare la grunduire si rezultatul este beton.
    Last edited by Eugen_piano; 21-08-2015 at 04:24 PM.

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    others

    Vopsea cauciucata detasabila (Plasti Dip)
    art cauciucat.jpg
    este minunata. si costa numai 26 de lei tubul. scrie in instructiuni sa dati 8 straturi fine si baietii au dreptate. se sprayaza nasol, zici ca scuipa si stai si te rogi sa se uniformizeze. dar in procesul de uscare totul devine perfect. mie nu mi-a venit sa cred cum a iesit volanul, gandindu-ma la cum arata fiecare strat de vopsea :-) aerosolul te face sa te muti din bloc... ceva dulceag dar puternic, in genul "eu ma dau cu spray cand merg la femei", groooooaznic... ma mir ca n-au sarit la bataie vecinii, carora le multumesc pe aceasta cale :-P

    Lac de protectie
    art lac.jpg
    de la aceeasi firma, respectiv Alfa Rom Trans vine si un lac foarte, foarte ieftin. duza e buna si sprayaza uniform, dar mirosul iarasi te termina... parca a sulf... pentru cine se uita la "Supernatural", un spray din asta, putin argint, niste usturoi si sunteti protejati de creaturile noptii :-)

    Lac fumuriu pentru stopuri
    art stopuri.jpg
    din pacate, ultimul tub prezentat de la Alfa Rom Trans este unul naspa. in loc sa fie negru, cam bate spre verde inchis, iar daca dai mai mult, ca sa fie totusi negru, nu mai trece lumina prin plastic... decat fumuriu asa, mai bine cu folie :-) nu recomand! chiar mai rau, unul dintre cele doua tuburi cumparate a decis sa se infunde si sa nu mai sprayeze decat aerosol...

    Vopsea cromata Abro
    abro chrome.jpg
    ca multe alte vopsele cromate, in loc sa iasa oglinda, iese argintiu :-) in rest, e buna, la mine a rezistat un an in faruri, pana le-am desfacut... pacat ca nu e si cromata :-D

    Vopsea MAGIC
    magic.jpg
    fugiti de ea! are acelasi miros de sulf si pare atat de ieftina (a fost sub 10 lei la vremea respectiva), incat nu mi-as vopsi nici clanta cu ea. daca imi aduc aminte corect, si din Magic mi s-a infundat un tub... duza era buna, ca am suflat prin ea, dar tubul in sine nu mai vroia sa sprayeze, iar atunci cand o facea, scuipa... again, sper sa nu gresesc, pentru ca a fost mai demult.

    Vopsea termorezistenta SINTO
    sinto termo.jpg
    multa lume a laudat in urma cu 2-3 ani sprayurile de la Sinto... sunt bunicele. fac probleme (scuipaturi, scursuri, batze) mult mai putine decat cele de la DupliColor, dar avem aceeasi buba cu uniformizarea stratului, adicatelea, raman unele brazde mai lucioase decat restul fundalului.

    Vopsea termorezistenta Cosmos
    cosmos.jpg
    s-a exfoliat de pe esapament in maxim 2 saptamani... asta spune totul despre calitate. (stiu, poza nu e cu vopseaua termo, dar alta nu am gasit).

    anyway, ca si idee generala, elementele pe care in trecut le-am vopsit cu DupliColor, au tinut cam 2-3 ani. ar mai fi tinut ele, in special eleronul, dar lacul care nu se omogeniza m-a terminat nervos. in directia asta, daca sprayurile de la Den Braven vor supravietui tot atata, eu sunt multumit, pentru ca oricare ar fi situatia, chiar daca as vopsi la cabina, in 2-3 ani intotdeauna apar zgarieturi si alte probleme care, intr-un fel sau altul, trebuie rectificate... may the Force be with our paint!

    ps: o sa pun si poze de pe masina personala, cand o sa am rabdare sa le uploadez :-)
    Last edited by Eugen_piano; 21-08-2015 at 04:47 PM.

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    In sfarsit, poze!

    sorry, greu cu lumina, greu cu megapixelii, greu cu uploadul (de fapt lipseste cheful :-)

    in trecut, cu vechiul Dupli-shit se vedea de la o posta (sau "mile" pentru engleji) ca era dat cu spray...
    acum, cu noul Den Braven, nu zic ca e 100% perfect (dar ganditi-va la cati dintre noi vopseaua inca este 100%... probabil la 0% :-)... deci, nu spun ca egaleaza o cabina profi, dar pe cuvant daca nu ajunge la 90-95%... si costa doar 15 lei tubul de vopsea si inca 15 tubul de lac...

    pozele de aici sunt cu negru/verde metalizat (glittery), peste care a fost dat lac mat (cam 5-6 straturi din fiecare).

    Eleron:


    Macro (doar am zis ca pare un pic texturat, un pic perlat):


    Grila:


    Plastic hayon (asta era rupt in bucati):


    pozele nu prea se ridica la inaltimea vopsitului (pt ca nu am avut lumina naturala suficienta), dar e destul pentru o prima impresie. pentru comparatie (deoarece am mai vopsit o data eleronul), o sa caut prin arhiva niste poze, sa vad ce scot de la naftalina :-)

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    old stuff - aici se vad in mod clar dungile de la spray :-( orice amator isi dadea seama.


    daca ai ochiul format, dungile respective se pot observa la orice spray, inclusiv la Den Braven... dar acum sunt cu mult mai subtile si in general, aproape de neobservat... chiar si eu trebuie sa stau sa privesc foarte atent ca sa gasesc 2-3 astfel de zone...

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Update again

    la categoria nu faceti asa, sau mai bine zis nu amestecati vopsea siliconica cu cea pe baza de nitroceluloza :-)

    so, intr-un moment de inconstienta, de absenta a judecatii, probabil din cauza caldurii de afara, m-am decis sa dau capacul de la motor si cel de la cureaua de distributie cu vopsea siliconica... dar nu oricum, ci cu pensula... dupa care am incercat sa dreg prostia cu trafaletul, hi-hi... (practic din cauza asta am demontat eu motorul :-)

    capacul de la motor s-a remediat cu peria de sarma :-) am dat tot jos si am luat-o de la zero, la spray.

    din nefericire, capacul de la distributie l-am smirgheluit... ceea ce inseamna ca a ramas un strat substantial de vopsea siliconica, iar ea a fost adusa la nivel cu ajutorul smirghelului (40-60-120-150-180//400-600)... ei bun, dupa o luna si ceva, deci, vopseaua sigur trebuie sa fie uscata, m-am hotarat sa o acopar cu celebrul spray Den Braven...
    FIASCO, NADA, ZERO, NASPA! rezultatul a fost ca stratul superior s-a crapat in mai multe locuri, de parca a fost fulgerat...

    so, nu amestecati siliconic+nitroceluloza niciodata :-) asa cum nu amestecati nitro+acrilic in aceeasi zi!

    PS: asta este vopseaua siliconica termorezistenta de la Kober. este cu adevarat fantastica! se aplica foarte usor (pe galeria de evacuare, de exemplu) si pare ca este imposibil de inlaturat... deci, sper sa reziste mult si bine.
    ***din pacate, nu se impaca bine cu alte sisteme de vopsire.
    kober termorezistenta.jpg

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    more about Den Braven

    manerul de la haion era proaspat vopsit. am pus niste banda dublu adeziva si am montat emblema deasupra lui... din pacate, putina banda a iesit pe afara... foarte, foarte finut... de-abia se vedea, dar eu stiam si va dati seama ca o vedeam tot timpul :-) asa ca am luat ceva instrumente ascutite de sculptura si am incercat sa inlatur surplusul... asa cum era de asteptat, am zgariat in cateva locuri si celebra vopsea Den Braven...

    am izolat repede locul cu pricina si am dat din nou pe emblema cu vopsea+lac... retusatul nici nu se vede... se pare ca e o vopsea care se repara foarte usor si uniform. chiar imi place cum se lucreaza cu sprayurile astea.

    am facut si bandourile & manerele, dar era deja intuneric. o sa pun poze in viitorul apropiat.
    Last edited by Eugen_piano; 20-09-2015 at 11:14 AM.

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    sorry de delay... sunt in vacanta si nu prea am accesat internetul :-D nu ai zis ce vrei sa vopsesti... daca e o piesa mica, do it yourself. daca intentionezi sa mai vopsesti si altceva pe viitor, evident, do it yourself... daca e chiar one time only, cauta pe cineva in care sa ai incredere sau macar stai langa meserias ca sa te asiguri ca a urmat toti pasii necesari... foarte multi nu dau cu primer, nu respecta timpul de aerisire intre straturi, dau lacul prea repede sau dau mult prea putine straturi... nu este totuna un layer la spray sau la pistol, ca si grosime.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •