Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 52
  1. #11
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    5.1 hibrid

    ok. semnalul audio, mainstream, este stereo, indiferent de numarul de boxe din masina.
    cu tweetere, cu sau fara subwoofere, in general, sistemele noastre sunt de tipul 2.0 sau 2.1
    chiar si unitatile dvd pentru auto, scot sunetul tot pe doua canale, neavand siglele din seria Dolby.
    asta nu este nici pe departe un lucru rau... este doar o constatare a realitatii.

    in alta ordine de idei, nu exista boxe pentru masina si boxe pentru acasa... am mai spus si cu ocazia asta, ma repet (ma citez, ca sa zic asha): sunt doar boxe active si boxe pasive. Adicatelea, unele nu au nevoie de amplificare, pentru ca este integrata, iar altele au nevoie de o statie.
    pe partea de auto, boxele coaxiale sunt cele mai raspandite. usor de instalat, ieftine, chiar destul de calitative. ele au mai multe membrane (pana la 4), asamblate pe acelasi ax, de unde si numele.
    in aceeasi categorie de pret, difuzoarele coaxiale pot fi comparate, fara probleme, cu cele componente.
    cu alte cuvinte, un set de boxe coaxiale de 100 de lire, vor suna aproape la fel de bine cu unele componente de 100 de lire. cuvantul cheie fiind 100 de lire :-))) sau 50.... sau 10 :-P

    un set de componente, din punctul meu de vedere, are doua avantaje:
    1) membranele, nefiind suprapuse, nu se vor influenta reciproc la volume mari... deci, vom avea un plus de claritate la decibeli multi.
    2) in general, boxele se instaleaza in partea de jos a portierelor... ceea ce produce un sunet infundat pe medii si in special pe inalte... componentele au tweeterele, care, desi mici ca si dimensiuni, sunt instalate intr-o pozitie mult mai inalta, contribuind semnificativ la claritatea si "sclipirea" sunetului.

    SO, ce ma gandesc eu?
    -in primul rand, vreau sa instalez niste boxe in locul tweeterelor... loc care la mine era gol. evident, daca pun pe fata, o sa montez si pe spate... pentru simetrie si pentru ca diferenta se aude (doar am terminat conservatorul, nu?)
    -in al doilea rand, vreau DOLBY. sa fie 5.1, decodat si real (acolo unde se poate, mai precis DVD-uri audio si filme).

    nu sunt nebun si nici nu sunt primul in domeniu... ma rog, poate ca sunt primul pe un R200, dar, exista la momentul actual cativa fabricanti de masini... mai de lux... care ofera 5.1 si chiar mai mult, cu sisteme formate din pana la 19 boxe.
    in fine, vorbim despre un bubble, so, aproape 20 de difuzoare ar putea fi o exagerare in cazul de fatza :-))
    iar din punct de vedere financiar, desi pot fi procurate receivere 7.1, ele raman destul de piperate.
    cele mai "comune", usor de gasit, accesibile ca bani, raman sistemele home cinema de tipul 5.1. Ele vin la pachet: decodor, amplificator, boxe... uneori, chiar si dvd player & radio. Not bad!

    ok. acum hai sa vedem putin aranjamentul unui home cinema din prisma auto si a unui set de componente.
    deci.

    un sistem 5.1 are subwooferul pozitionat in fata... exclus auto. locatia standard, cea a portbagajului este foarte buna, nefiind fezabila o instalare frontala pentru un astfel de producator de vibratii. but again, partea cu subul nu cred ca este o problema :-)))

    revenim. 5.1 are boxe frontale, boxe surround (alea din spate) si una centrala. masina are numai 4, respectiv cele 2 perechi consacrate. iar concluzia este foarte simpla: trebuie montata o boxa in plus, undeva, la mijlocul bordului. partea cea mai buna: chiar este loc!
    *boxa centrala, fiind la nivelul pieptului, nu trebuie sa fie chiar atat de puternica. ea se va auzi oricum, datorita pozitionarii cu membrana spre habitaclu si in special datorita faptului ca nu este nimic in calea ei, suntele propagandu-se fara probleme.

    acum, despre tweetere adevarate versus satelitii 5.1.

    prin definitie, tweeterele originale se ocupa doar cu inaltele. lucru normal, deoarece spatiul alocat acestora este foarte mic. ca urmare, difuzorul de jos merge pe basi si medii, in timp ce membrana superioara este dedicata sopranului. difuzorul principal are basi, pentru ca, in cele mai multe dintre cazuri, masinile nu au un subwoofer, deci, varianta de 2+1 este cea mai eficienta pentru producatori.

    in cazul unui satelit de 5.1, difuzorul este sensibil mai mare in diametru... acest aspect il face ideal pentru a deservi nu numai inaltele, dar si mediile. logic.
    basul este filtrat afara, deoarece, sistemul 5.1 este gandit, din start, cu un sub. ca urmare, avem de a face cu o imparteala de tipul 1+2... spre deosebire de cea componenta 2+1.

    sincer, eu nu vad diferenta, ci vad asemanarea. cu alte cuvinte, amandoua sistemele, atat cel home cinema, cat si cel component, nu fac altceva decat sa separe frecventele pe diverse membrane (cel mai adesea pe 2).

    REZULTATUL - AS 4 (11 difuzoare pe 6 canale)

    -portiere fata: boxe Blaupunkt BM TL, 3 cai, 61W, 40 Hz - 25 kHz + difuzoare Philips filtrate, 10-15W*, 120 Hz - 20 kHz (de la un HTS LX3600D);
    *nu stiu exact puterea lor... am la sistemul vechi unele mai mici, care sunt sigur de 10W...

    -consola centrala: o boxa Philips LX3600D & o boxa Philips PC400 (10W), amandoua fiind filtrate pentru eliminarea basilor (condensatori nepolarizati de 68uF, 100V);

    -polita hayon: boxe Blaupunkt MB TL, 3 cai, 51W, 40 Hz - 25 kHz + difuzoare Philips filtrate 10W (pentru seria PC400 nu stiu frecventele);

    -portbagaj: subwoofer 50W, 30 Hz - 120 Hz (LX3600D).

    a) am pus condensatori pe boxele mici deoarece, la volum ridicat, apareau pocnituri pe basi :-)
    b) boxele tri-axiale sunau destul de echilibrat. adaugarea unor difuzoare de medii si inalte a produs o adevarata evidentiere a acestor doua registre. ca urmare, prezenta subwooferului reechilibreaza situatia.
    c) boxele sunt legate in paralel. punerea in serie cauzeaza un zgomot de fond marit. ca sa rezolvam problema cu finalii amplificatorului, am inseriat rezistente de 2.2 oameni, pe 10W.
    Last edited by Eugen_piano; 29-03-2014 at 10:55 AM.

  2. #12
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    primele teste

    am verificat zilele trecute noul sistem, inca nedefinitivat.
    *fara subwoofer si doar stereo.

    cu un Watson de 5W per canal, ha-ha, mergea impecabil la 30-32 din 40 si suna nesperat de bine.

    a disparut orice urma de bazaieli din fundal!!! in sfarsit! cand e pe silent, e liniste si pace!!!

    nu vibreaza nimic, nu rezoneaza, nu deranjeaza si, cel mai important, DIN EXTERIOR APROAPE CA NU SE AUDE nimic din ce se intampla inauntru!

    problema este ca, la volume mari, trebuie umblat la egalizator, aproape la fiecare piesa. asta daca se vrea o auditie perfecta. daca nu, merg si setari mai generale.

    am incercat si DOLBY, dar despre asta, zilele viitoare.

  3. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by Eugen_piano View Post
    problema este ca, la volume mari, trebuie umblat la egalizator, aproape la fiecare piesa. asta daca se vrea o auditie perfecta. daca nu, merg si setari mai generale.
    si la mine e la fel. Pana la urma cat poti sa scoti dintr-un sistem de cateva sute de lei, cand altii dau mii de lei/euro pentru audio?

    In alta ordine de idei, toata aprecierea pentru munca depusa, mai ales pt scris

    p.s. Tu nu ai pus nimic pe tabla exterioara????
    Last edited by mateotl; 29-03-2014 at 09:01 PM.

  4. #14
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    man, faza cu banii investiti este relativa...

    adicatelea: un watson de 100 de lei este KULMEA, nu low, ci mediu ca si calitate... un player de 400 de roni nu este de 4 ori mai bun, mai puternic si clar... pentru ca intervin ceilalti factori.
    dupa care, sunt multi nebuni care baga intr-un Golf 2, mii de watti RMS... de se clatina masina... ala nu este un sistem fidel, pentru ca acopera basul tot... dar in schimb, cred si eu ca este un sistem scump :-)))
    evident, nu in ultimul rand, sunt unele firme care te tarifeaza foarte tare numai pentru brand...

    in ceea ce priveste tabla, tu te referi la ultimul strat, practic la exteriorul portierei (dar pe interior), nu?
    raspuns corect: nu. si nici nu stiu cum as putea sa fac asta fara sa demontez geamurile... :-P

  5. #15
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    "scule"

    hai sa punem niste poze cu elementele acestui sistem hibrid :-)

    Boxele, foarte frumoase ce-i drept, de la BP


    Playerul Watson, o foarte placuta surpriza
    *viitorul acestuia este incert, din moment ce am inceput AS4 ca un sistem low-cost si am terminat cu el ca un sistem hi-fi.


    Primul sistem 5.1 care l-am avut, ever. multa valoare sentimentala la acest PC400. alive and still kicking :-D


    LX3600D, dvd player cu decodor Dolby, radio si amplificator.

  6. #16
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    5.1 tested

    ok. azi am repetat testele.

    STEREO simplu si surround

    pe partea de radio si dvd mp3, cu functia de surround activata (Dolby Pro Logic II), sistemul rupe. urechile. :-))) nu am trecut de 25 din 40, pe motiv ca devenea deranjant...
    nu din cauza distorsiunilor, pentru ca nu am auzit asa ceva, dar 200 este, totusi, un spatiu restrans...
    cat sunet sa incapa?

    *am constatat, cu ocazia asta, ca cele mai multe melodii din peisajul Kiss FM nu au medii. lucru confirmat si de Anda, care, fiind urechea judecatoare si impartiala, mi-a laudat basii, mi-a vorbit foarte frumos despre inalte, dupa care m-a intrebat unde erau mediile? :-))) uite ca nu-s. nu exista, drept urmare nu pot fi redate.
    *mai tarziu am ascultat STING si am descoperit ca sistemul audio este totusi in stare sa redea niste medii... daca acestea figureaza :-P

    La modul practic, Dolby Pro Logic II, atunci cand sunetul este stereo, dupa niste algoritmi proprii si sofisticati si pe care nimeni nu ii intelege :-) asambleaza canalul central, iar pe spate, baga delay, masurabil in milisecunde. in functie de cat de mult delay ai, se creaza senzatia ca boxele din hayon sunt cu cativa metrii in urma masinii :-P
    cam asta ar fi teoria, la modul simplist si arogant.

    in realitate, pot sa zic ca totul este cat se poate de ok si de frumos. dvd-ul cu mp3uri a fost redat absolut beton.
    *However, aportul cel mai important l-a avut, totusi, dupa parerea mea, boxa centrala.

    ce incerc sa zic este ca, in situatia mea, o comparatie intre Watson si Philips nu isi are rostul. Si cu ochii inchisi, si cu urechile infundate, si Philipsul tot suna mai bine.

    DAR, cine are un player mai capabil, cu mai multi watti rms si cu niste reglaje mai decente, cred ca nu ar sesiza o diferenta atat de clara, mare si evidenta. si ma refer aici la stereo...

    ************************************************** *******

    de aici in jos, puteti sa uitati tot ce ati citit. pentru ca se intra in cu totul alta lume. no kidding.

    DOLBY.

    am gasit un dvd cu Sting in concert, pe 5.1 canale. si pot sa zic ca nu am ascultat in viata mea un Desert Rose mai frumos. aveai senzatia ca esti chiar in fata scenei, cu publicul in spate.

    am mai vazut un fragment din Robocop, originalul. faza in care il impusca proprii colegi din politie. a fost genial. gloantele veneau din fata, dinspre parbriz, si tot ce ricosa se auzea in spate, la hayon. dupa care, treptat, incepe muzica de fundal, mai intai in spate, dupa care invaluie toata masina. a fost superb. in fine, si scena in sine e foarte buna. Robocop era porecla mea din cls. I :-)))))))

    si am mai pus un fragment din Revenge of the Sith, in care se bate Yoda. La sfarsit, el atarna intr-o mana, si pica... n-o sa va vina sa credeti ca am intins mana spre bord, sa-l prind pe micutul verde... atat de real s-a auzit...

    si mai sunt exemple... la faze cu ploaie, atunci cand, cel putin ieri, pentru ca se facuse deja intuneric, am crezut ca ploua for real... m-am uitat in spate, sa vad daca am inchis portbagajul, ca aveam senzatia ca intra apa pe langa cheder!!!

    anyway, ca sa terminam pe ziua de azi.
    faza cu 5.1 merita. DAR, asta inseamna sa depun putin efort, si sa caut muzica preferata in format dvd surround... pentru ca nu toate dvd-urile sunt si pe 6 canale... asta ar fi principalul neajuns. adicatelea, da, este foarte frumos, este ultra-realist, dar nu este la fel de simplu ca la mp3. nu gasesti la orice colt. degeaba ai un sistem puternic, poate chiar si destept, daca sursa de sunet este la 128 kbits, internet quality :-)))

  7. #17
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    pics

    portiera_finisata:



    si pentru ca am vrut neaparat o grila cu decupaj, am apelat la Sony:


  8. #18
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    la sectiunea tehnic, in schimb, este foarte posibil ca zbarnaitul de care m-am plans, in trecut, sa fi fost datorat cablului RCA care facea legatura radio line out - amplificator subwoofer...

    am efectuat un prim test, pe masina, cu alt cablu, si sunetul era lacrima...

    verific acum, in casa, cablul cu pricina, sa nu fi fost interferente din cauza zonei cu controllere de airbaguri prin care l-am tras :-)))

  9. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Difuzoarele de pe fata sunt pe 13 cm???

    Imi place mult culoarea fetelor...

  10. #20
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    thx.

    difuzoarele pe fata sunt de 17.

    HOWEVER, grilele care erau pe portiere, stock, si care era aproape imposibil sa le cureti klumea, au diametrul exterior de 15.8-16cm... cam cat un capac de dif de 13.

    se potriveau sitele de la BP de 13 de pe spate, dar sunt un pic mai butucanoase, din cauza marginilor prea inalte si s-ar fi vazut suruburile de prindere.

    cele din poza, sunt venite de pe mercador :-))), tot pt boxe de 13.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. SRS System for Rover 200/25/SW/45 & MG ZR/ZS - Full Info, FAQ and Schematics
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 19
    Last Post: 11-08-2017, 01:06 AM
  2. Sistem audio midbass
    By mateotl in forum TUNING ROVER MG
    Replies: 204
    Last Post: 05-01-2017, 10:49 PM
  3. Interfata audio Rover 75
    By bacyta in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 5
    Last Post: 19-09-2014, 08:11 PM
  4. MOD - Central Console 2 DIN Entertainment System
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2013, 06:35 PM
  5. Airbag System - Info, FAQ, Schematics
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 0
    Last Post: 03-05-2013, 03:58 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •