Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 52
  1. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Si eu care ziceam ca cine naiba cumpara grile de difuzoare cand am vazut anuntul?
    Ce mica e lumea

  2. #22
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    update: am terminat cablarea si sistemul este functional.

    am ramas putin fara urechi, pentru ca nu sunt obisnuit sa ascult chiar atat de tare... deh, am exagerat si eu, un pic...

    mai am cateva retusuri de facut.

  3. #23
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Cabluri

    eh, era sa uit. ca tot veni vorba, pe forum.

    la difuzoare, n-am avut nicio problema cu firele puse pana acum.
    nici la cele de pe masina si nici la toate experimentele mele prin casa... ca de vre-o doua saptamani am toate boxele deschise si ma joc cu ele, sa vad combinatii, paralele, serii etc.

    nu am sesizat diferente pozitive atunci cand am folosit fire mai groase, ori atunci cand am lipit firele (versus innodat).

    singura PROBLEMA MAJORA a fost cu cablul de AUX OUT-AUX IN (Watson Line Out - Philips Line In). mai pe romaneste, pe firul cu semnal de amplificat.
    si mai precis, cablul RCA prin care imi venea semnal in amplificator, avea probleme cu ecranarea si baga "purici".

    s-a rezolvat foarte elegant cu un cablu mai de calitate, ceva polonez, avand ambele fire de vre-o 2-3 ori mai groase si niste mufe turnate foarte strans (intra la fix).

    cu ocazia asta, mi-am adus aminte ca mai am prin casa un cablu de line in, de la Hama, dar cu jack stereo de 3.5, tot high quality, cu contacte aurite, cu cablul gros cat un prelungitor... cablu care s-a dovedit si el mult mai bun in ceea ce priveste "deparazitarea" decat conectorii standard.

    morala: pentru tras semnal, mai ales cand nu este inca amplificat, folositi materiale de calitate.
    sunt mai scumpe, dar nu mai traim vremurile in care sa coste 50-60 de roni un cablu.
    diferenta insa, este majora!

    *daca nu ma insel, astea sunt cabluri dublu ecranate... cred :-)
    **ceva in genul asta:
    http://carsystems.ro/cablu-rca-reneg...-albastru.html
    Last edited by Eugen_piano; 01-04-2014 at 11:49 PM.

  4. #24
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    status

    iar am lucrat ca nebunu' toata ziua... si cica era ziua mea libera...

    ajungand ieri la concluzia ca suna prea mult bas, am umblat 2day pe la setari.
    le scriu si aici, ca se la tin minte :-D

    Front L&R +3db

    Front Center +4db (un pic mai mult, pentru ca boxele sunt mai mici... dar nu prea mult pentru a nu le distruge :-)

    Rear L&R +5db (si mai mult, pentru ca partea de amplificare spate e gandita mai incet... for cinema)

    Subwoofer -4db (da, da, e cu minus ca sa nu acopere degeaba toate sunetele)

    in rest, fara alte reglaje. no bass, no treble, no pop/rock/jazz and so on. doar butonul de Surround actionat; respectiv, el fiind vinovatul principal pentru decodarea 5.1

    in alta ordine de idei:
    -am fixat subwooferul in picioare, pentru a ocupa cat mai putin spatiu
    -am mutat invertorul in portbagaj, dar am pastrat loc, cablu si mufa pentru un al doilea invertor, in habitaclu... (cine stie, un laptop, un PS3, un incarcator de 220, intotdeauna apare ceva)
    -am refacut mufa de antena pentru receiverul Philips... acum prind stereo :-))) desi inca nu stiu sa memorez posturile...
    -am aranjat frumos si pe categorii toate cablurile din portbagaj. sunt multe, pentru ca mai am si alte gadgeturi... dar macar sunt toate sortate si exista o oarecare relativa ordine in celebrul haos!

    si in principiu am tot bibilit la setup, pana am fost multumit... sort of :-D
    o sa pun si poze. se facuse tarziu si a trebuit sa mai muncesc ceva, pentru tara si popor.

  5. #25
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    ce ne rezerva viitorul?

    ce urmeaza?

    pai... candva... mai incolo, cand o sa lucrez la airbaguri si la alte proiecte...

    -insonorizare "avansata" usi spate (revizia a 2-a)
    -insonorizare plafon
    -insonorizare podea
    -insonorizare portbagaj, polita si hayon (ultimul, nu stiu inca exact cum...)
    -monitor/oare (ca doar este dvd... am un display de 7", dar nu merita sa il adaptez... va trebui sa iau ceva special facut pentru auto)

    pentru insonorizare voi folosi cu predilectie vata minerala. mi-a ramas suficienta si sunt foarte multumit de rezultate.

    in fine, imi trebuie ceva rodaj, ca sa vad in timp cat de fericit sunt cu AS4 si daca apar alte necesitati.

    pana acum avem:
    -Radio (doua bucati)
    -DVD audio (nu zic de CD pt ca nu am mai scris asa ceva de multa vreme :-)
    -DVD video
    -MP3 (not WMA, ceea ce nu este neaparat un lucru rau... nu cred sa am mai mult de 15 wma-uri in tot computerul)
    -USB, SD si Line-In
    -volum pe fiecare canal
    -delay pentru center si rear
    -preseturi de baza (Rock samd... exista totusi ceva interesant, de genul "Night-nu-stiu-cum" care atenueaza zgomotele puternice... in cazul in care dorm purcelusii de guineea in spate)
    -separat bass and treble

    un egalizator pe 10 benzi ar fi fost frumos... desi, momentan nu simt nevoia... tocmai de asta am zis, sa treaca ceva vreme, sa apuc sa ascult mai mult, sa imi dau seama daca lipseste ceva si ce anume lipseste.

  6. #26
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    competitia

    pentru ca inca mai lucrez la setup, m-am gandit daca nu cumva, in urma unei economii fortzate, as putea sa cumpar chiar ceva dedicat sectorului auto... adica, Dolby pentru masina, de la mama lui, de 1 Din, care sa intre frumos in bord...

    mda, Pioneer ne propune un AVH-P7600DVD, la pretul "recomandat de producator" de numai...2200$.

    lol. ha-ha-ha si hi-hi-hi, pai bre, decat peste 2000 de batrane pentru un DVD, mai bine asculti la casti :-D

    anyway, lasand gluma la o parte, HTS-ul care l-am luat, desi foarte bun pe partea de amplificare, intrare AUX si radio tuner, are o problema cu unitatea optica, nu la dvd-uri mp3 ci la cele video... chiar si cu laserul nou... cand citeste, esti in al 9-lea cer si suna bestial, mai ales o coloana sonora inregistrata in 5.1, dar si cand nu citeste, stai si vorbesti de unul singur :-)))

    am incercat diverse burnere, din casa... dar nu cred ca asta e solutia...
    ma duc azi pana la emag, sa vad cum stam cu oferta autohtona :-P

  7. #27
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    reparatie dvd player

    so, la un dvd player, in general, se schimba/defecteaza urmatoarele:

    -in primul rand se duce capul laser... imbatraneste... se schimba dupa cod, dar destul de simplu. se gasesc atat lentilele (doar unitatile de citire), cat si ansamblurile intregi (cu tot cu motorase). preturile variaza intre 50 de roni si 120-150, in functie de model (dar fara manopera).
    *uneori se poate si calibra laserul, are 2 potentiometre reglabile... dar este o munca destul de migaloasa, riscanta si savanta... oricum, exista tutoriale si in privinta asta.

    -mai da rateuri si panglica ce leaga unitatea DVD de placa de baza. este o panglica exact ca cea de la airbaguri, din volan...

    eu schimbasem atat capul laser, cat si panglica, iar unitatea dadea rateuri in continuare.

    -drept urmare, am purces la deschiderea motoraselor. sunt 2. unul invarte discul, iar altul muta pe orizontala laserul, ajusteaza locul unde lentila citeste pe disc. de regula, motorasele se inlocuiesc... dar noi nu am gasit.

    surpriza, dupa ce le-am curatat temeinic... DVD-ul merge perfect. a citit PAL, a citit NTSC, pentru ca este region free, a citit MP3 si a citit VOB-uri... discuri originale (Europa si State) si discuri scrise chiar acum pe computer.
    nu ma imbat inca de fericire. astept si eu pana maine. daca si peste 24 de ore functioneaza, il bag la loc in masina si sarbatoresc.
    pana atunci, prudenta :-)))

  8. #28
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    ecran dvd

    aveam un dvd portabil, 7 inch, adus din State.
    nu l-am folosit decat in timpul facultatii, dar ecranul este impecabil.
    in plus, are intrare de RCA, asa ca se potriveste perfect pentru a deveni monitorul sistemului audio.

    am desfacut ieri toata unitatea in 1001 de bucati si daca totul merge mine, voi putea folosi doar ecranul. trebuie vazut cum prelungesc niste fire si unde il montez in masina.

    dar, pana una alta, mai vedem si daca trebuie un egalizator pe benzi (sau mai bine zis 3, pentru ca avem de-a face cu 6 canale audio).

    loc de lucru este :-)))

  9. #29
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    ombre..... da consola centrala jos si mergi la cineva sa ti-o modifice cu fibra, ti-am mai aratat eu mai demult poze... arata demential!
    I wish I was faster!

  10. #30
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    am mai avut discutia / ideea asta.
    din mai multe motive, dar nu insist acum, eu, personal, nu vreau ecran central.
    exista solutii mai bune & mai practice (again, din punctul meu de vedere :-).

    in afara de asta, trebuie sa te gandesti ca o sa schimb si bordul in digital... ceea ce deschide si alte posibilitati.

    momentan, sistemul este si va ramane audio. dvd-playerul il folosesc doar pentru fisierele audio 5.1 (chiar daca ele vin la pachet cu partea de video).

    am un monitor de la un player portabil pe care l-am desfacut bucati... e ca un lego in momentul de fatza... dar sunt probleme de ordin tehnic, ecranul neputand functiona decat cu intregul ansamblu... ceea ce ocupa prea mult spatiu, indiferent cum privesti lucrurile.
    in fine... am desfacut... am vazut... va trebui sa cumpar monitoare, pt ca nu pot refolosi chiar tot :-)

    pe partea de video iti las surpriza. dar o sa fie peste ceva vreme buna. am o idee care astazi a mai evoluat un pic... dar inca o mai prelucrez, inclusiv din perspectiva pretuuuului :-D sa mai strangem un pic cureaua :-P

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. SRS System for Rover 200/25/SW/45 & MG ZR/ZS - Full Info, FAQ and Schematics
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 19
    Last Post: 11-08-2017, 01:06 AM
  2. Sistem audio midbass
    By mateotl in forum TUNING ROVER MG
    Replies: 204
    Last Post: 05-01-2017, 10:49 PM
  3. Interfata audio Rover 75
    By bacyta in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 5
    Last Post: 19-09-2014, 08:11 PM
  4. MOD - Central Console 2 DIN Entertainment System
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2013, 06:35 PM
  5. Airbag System - Info, FAQ, Schematics
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 0
    Last Post: 03-05-2013, 03:58 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •