Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    AS4 (Audio System v.4)

    "tweeter" (impropriu zis...) prins numai cu saibe cauciucate si pe suprafete "elastice", pentru a atenua vibratiile.


    gaurile din tabla mediana au fost astupate, pentru a constitui o incinta acustica.


    tabla cu pricina a primit un strat serios de Moment Total... adeziv ce ramane flexibil dupa intarire...


    dupa care s-a montat inapoi folia anticondens originala si s-a intins stratul antivibratii anterior (Moment).

    nimic nu mai trece pe aici!

    peste folia simpla, s-a instalat o folie mai "complexa", Aquastop, formata dintr-o membrana "bariera de vapori" si un strat de PEE.


    boxele din portiere au fost montate pe inele de... linoleum... ele absorb orice vibratie marca Blaupunkt si, nu in ultimul rand, izoleaza partea din spatele membranelor. se despart astfel, sunetele din fata si din spatele difuzoarelor... (cica e de bine, din pdv acustic).


    si acum sa vedem cu ce acoperim toata smecheria.

    fatza de usa cu izolatie din PEE de 10 mm.

    *am scos din schema partea de AluBand. Rationamentul a fost ca stratul din staniol va reflecta sunetele, in loc sa le absoarba, asa cum fac materialele cu structura celulara.

    "depresiunile" interioare - nivelate cu vata minerala


    vata minerala "reloaded" - al doilea strat, de data asta full!


    fatza "ready" - cu decupajele la zi


    PS: VOI REVENI CU COMPLETARI... PENTRU MOMENT, DOAR POZELE IMPREUNA CU NISTE EXPLICATII SUMARE.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Boxe centrale / Sateliti centrali

    ne-am ocupat pana acum de canalele FATA Stanga si Dreapta.
    in orice sistem 5.1, urmeaza boxa centrala:

    evident, in locul ceasului... care oricum va fi in plus, din momentul in care voi transforma bordul analog intr-unul digital...





    e destul de greu de lucrat in locul respectiv... greu pe interior si foarte, foarte ingust, mic... ca sa echilibrez totusi puterea boxelor din portiere, am hotarat sa inghesui aici doua difuzoare si nu unul singur.

    am montat tot azi si satelitii de pe spate, dar se facuse prea intuneric pentru poze.

    va urma...

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Efecte antifonare portiere fata

    iarasi s-a facut tarziu pentru poze :-)))

    dar am efectuat cateva teste...
    boxele+tweeterele sunt cablate in paralel, lucru ce a necesitat inserierea unor rezistente (2.2 ohmi / 10W per canal), ca sa nu ard "casetofonul", chiar daca este un Watson :-P

    BEFORE operatiunea a 2-a de antifonare, portierele se comportau bine... fara sa zbarnaie, fara sa rezoneze...

    !!!DAR!!!

    AFTER noua antifonare, dupa aceasta a doua versiune (acoperit gauri, vata minerala etc.), efectele sunt bestiale.
    Sincer, nu credeam ca o sa sune niste BP atat de bine. In ceea ce priveste basii, efectiv iti trec prin plamani... :-))) Yuppie! si asta fara subwoofer :-P

    Toata portiera vibreaza o data cu basii... dar nu in sensul rau, ci efectiv iti transmite vibratia, sunetul, il simti cum trece prin tine... fara sa fie aspru, metalic, fara sa distorsioneze, fara sa auzi zanganit de metal/tabla... e ca si cum ar fi toata portiera de lemn, ca boxele, imense de altfel, ale lui socru :-)))

    Multumiri, pe aceasta cale, lui Ionut, de la care am preluat ideea cu astupatul gaurilor din tabla de mijloc.

    Inca mai caut o solutie tehnica, sa pot testa, la modul "savant", cat de buna este izolatia fonica, in ceea ce priveste sunetele din exterior.

    Anyway, pana una alta, desi pozele postate mai sus pot parea "barbare", se pare ca diferenta este chiar de partea celor cutezatori. Pe 200 intra mult insonorizant, si intra bine. Nu se vede, dar se simte si, cel mai important, SE AUDE :-D

    brb

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    11
    Mi-au dat lacrimile ))

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    mie chiar mi-au dat, de la Picatura :-))) am inhalat putin lipici azi, cand mesteream grila de la boxa centrala :-D
    stai sa vad, poate reusesc sa pun si pozele.

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    masca central speaker:


    tweetere spate:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    11
    Cum pui tu poze asa de mari?

    Omule, ma bucur pentru tine, muncesti mult pentru masina asta si pentru comunitate, eu iti sunt recunoscator. Aproape ca m-ai convins sa dau iar fetele de usi jos si sa mai lucrez la partea asta. Totusi nu inteleg de ce ai mai adaugat tweetere pe spate, nu ai deja coaxiale?
    Last edited by mateotl; 26-03-2014 at 09:45 AM.

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    :-))) lasa intrebarile pentru cand o sa am si timp sa raspund :-P
    sunt prins acum putin cu receiverul... dar revin.

    termenul de tweeter il folosesc momentan mai in ghilimele... sunt difuzoare de medii+inalte... si cele de pe spate, si cele de pe fata, inclusiv centrul...

    doar medii si inalte (filtrate), pentru ca in portbagaj o sa intre subwooferul care compenseaza.

    la hayon, am pus cu tot cu incinta, pentru ca este nevoie sa fie un mic mai puternice... de asemenea, orientate direct in fata... tocmai pentru ca sub ele o sa vina subul... basii fiind, astfel, foarte-foarte aproape.

    difuzoarele tri-axiale sunt la locul lor. in spate si in fata. sunt noi, si chiar daca nu sunt gama de varf, chiar nu merita sa le schimb cu altceva...

    ps: eu am vrut sa mai iau un sistem 5.1, ca sa am boxe si in casa... nu aveam decat o pereche de casti in camera :-)

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ps2: pentru poze mari, trebuie sa le faci un hosting in alta parte, dupa care sa copiezi linkul aici, pe forum.

  10. #10
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    istoric AS

    hai sa o luam pe rand.

    AS 1 (primul sistem audio) a fost cel stock - un casetofon Panasonic.
    -radio cu paraziti
    -fara basi, cu mediile sterse, dar cu ceva sopran...

    AS 2 a fost atunci cand, pentru ca nu aveam ce face, am tras semnal audio de la boxele din spate, evident, prin convertor (hi-low) si am instalat sistemul home cinema in masina, in paralel cu cel original.
    +volum total, basi, inalte
    -zgomot de fundal, din cauza convertorului de semnal si din cauza amplificatorului integrat in subwoofer, care, probabil, a fost facut prea economic :-D
    -usor dezechilibru intre boxe, setul 5.1 neavand reglaje pe fiecare canal

    AS 3: au aparut in schema radio mp3-ul de la Watson si boxele de la Blaupunkt. Cu ocazia asta, am efectuat si un minim de insonorizare, in toate 4 portierele.
    Cu timpul, am incropit si niste potentiometre pe fir, pentru a echilibra boxele intre ele.
    +aproape totul a fost mai bine
    -a ramas un mic bazait in fundal... kudos to za amplifier :-)

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. SRS System for Rover 200/25/SW/45 & MG ZR/ZS - Full Info, FAQ and Schematics
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 19
    Last Post: 11-08-2017, 01:06 AM
  2. Sistem audio midbass
    By mateotl in forum TUNING ROVER MG
    Replies: 204
    Last Post: 05-01-2017, 10:49 PM
  3. Interfata audio Rover 75
    By bacyta in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 5
    Last Post: 19-09-2014, 08:11 PM
  4. MOD - Central Console 2 DIN Entertainment System
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2013, 06:35 PM
  5. Airbag System - Info, FAQ, Schematics
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 0
    Last Post: 03-05-2013, 03:58 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •