Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12

    Detector de radar si statie radio

    Detectoarele de radar mai au vreun rost in zilele noastre? Au cam disparut de pe piata de cand au aparut noile radare, dar am vazut ca unii soferi inca le folosesc...cu succes, spun ei.
    Stiu ca e esential modul de folosire de catre agentii de politie, permanent sau stand-by. Am vazut ca ar fi unele modele mai scumpe care au leac chiar si pt modul stand-by, in sensul ca e mai rapid cu cateva fractiuni de secunda decat radarul si iti da o sansa sa reduci inainte sa-ti calculeze viteza.
    Sau o statie este mai eficienta?

  2. #2
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    o statie este mai eficienta zic eu, mai ales ca sunt foarte multi soferi care folosesc asa ceva. in consecinta, vei sti cu cativa km departare daca ai un radar in urmatoarele localitati. singura problema este ca face destul de multa galagie si devine suparatoare la drum lung, dar si un detector te bipuie de te iau toti dracii recomandam totusi prudenta si viteza regulamentara mai ales ca drumurile de la noi nu te ajuta
    I wish I was faster!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by rekinu View Post
    recomandam totusi prudenta si viteza regulamentara
    De acord.
    Putem face discutii pe larg despre rolul radarului si felul cum este el pus in valoare la noi.

  4. #4
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    pai, eu chiar ma bucur ca sta radarul, am vazut o gramada de nebuni care uitasa mai puna frana. Singurul lucru care ma deranjeaza pe mine sunt radarele care stau pe anumite portiuni de drum unde panourile cu limitare de viteza sunt puse parca special sa primesti amenda, in unele cazuri chiar nu ai cum sa pui frana de la 90 la 30 pe o bucata de drum foarte mica. In rest, mi-am platit toate amenzile de viteza, chiar daca, printre dinti, domnii politai ar fi vrut sa imi dea "o amenda fara chitanta" iar ca sa fiu si on topic, cu ajutorul statiei poti fi informat si in legatura cu traficul ( ca si exemplu, trebuia sa ajung la un meci cu Romania si bineinteles ca am luat-o pe DN1 care era blocat de ceva vreme din cauza unui tir rasturnat, daca aveam statie aflam de la inceput despre incident si mergeam direct pe ocolitoare pe cheia )
    I wish I was faster!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    mangalia
    Posts
    242
    Rep Power
    12
    eu folosesc statie de ani de zile e mult mai rentabila decat un detector . afli de radar pe europenele circulate de obicei cu peste o suta de km . detectorul e ineficient pentru noile radare asa zise mcv uri (in limbajul celor care folosesc statii).cine vrea sa si ia statie cautati una simpla si ieftina si o antena de la un metru in sus restul sunt bani aruncati . eu unul am luat una de pe net cu 200 ron . bate 30 km si este ff buna la amenzile actuale daca ai fentat doua radare ti ai scos bani .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    E trafic radio si prin zona noastra(Ct)? adica se merita daca circul mai mult prin Dobrogea???

  7. #7
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    se merita peste tot
    I wish I was faster!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    mangalia
    Posts
    242
    Rep Power
    12
    se merita caci de cand a dat caldura au iesit la soare ca mustele la ......

  9. #9
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    12
    Pro statie sunt si eu. Dupa 2 ani de folosire a decis sa se strice, 2 zile cat a stat la reparat, 30 de zile permis suspendat Prea puternica nu va trebuie, oricum cel mai sanatos este sa intrebi la sigur, cu nume de masini, eventual parti din numar

  10. #10
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    statie President Harry III ASC + antena President ML 145 ( 5 ani garantie) = ok
    ajunge o statie de 4w pentru uz normal - conteaza si antena pentru acoperirea unei zone mai mari

    detector cobra ..nu imi aduc aminte modelul acum - an fabricatie ~1998 made in US - gaseste si radarele noi

    deci "blindat" -
    avantajele nu sunt atat de mari in a evita radare ...ci in a obtine informatii despre trafic si informatii despre "pradatori" care inloc sa stea pentru prevenire ..stau la vanatoare .......

    statia este avantajoasa in mod special in zona moldova ... in sud mai putin ..... cel putin in zona dn1 B-PL nu prea este de ajutor ....

    Drumuri bune !

    M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Cumpar Modul radio
    By viper_blk in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 9
    Last Post: 01-04-2014, 11:15 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •