Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18
  1. #1
    Member alex29hd's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    ORASTIE/HUNEDOARA
    Posts
    84
    Rep Power
    11

    broasca usa rover 25 am nevoie de idei...sfaturi

    Am avut probleme cu broasca usii de la sofer la R25...mi s~a blocat total.si am fost nevoit sa smulg fata de usa cu usa inchisa,blocata si efectiv sa sparg broasca sa deschid usa!
    Apoi am cumparat alta broasca si am pus~o sus,am testato si cu usa inchisa...si deschisa si a mers....de 10 ori....apoi s~a blocat si asta cu usa inchisa....
    Mentionez ca toate usile sunt descuiate din cheie,pe centralizata,dar usa de la sofer nu se maui deschide nici din cheie,nici electric.....nici din interior,nici de afara....am patit asta de 2 ori....am reusit sa desfac iar fata.....am miscat pe acolo si s~a deblocat...am refacut tot,am testat...a mers iar.....si azi iar s~a blocat!
    Nu inteleg de ce face asa....merge cat merge si apoi se blocheaza!Mentionez ca atunci cand incerc sa o deschid din cheie,butonul din interior(de blocare) se ridica pana sus si apoi e tras inapoi inca vreo 3mm.....si oricat incerc si din cheie si din.butonul de deblocare,manrte....usa nu se mai deschide....ceare credeti ca e cauza???

  2. #2
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    partea electrica de la usa cu pricina ai verificato?...era bine cu broasca demontata de pe usa sa o cuplezi la mufa si sa faci probe si din telecomanda si din sistemul manual de inchidere..inchis-deschis..de multe ori sa te asiguri ca broasca functioneaza in parametri. Daca ai luat broasca sh ,nu e imposibil sa nu fie si aia pe ''duca''. Verifica si continuitatea cablajului(firelor) care iti pleaca din stalpul din stanga pana in usa...asa mi s-a intamplat mai de mult la o masina...efectiv din cauza deschiderilor repetate ale usii si a varstei masinii,se mai rupe sau se taie cate un conductor,teoretic sunt protejate de furtunul de cauciuc,dar sa nu uitam ca usa de la sofer este cel mai frecvent solicitata. E doar parerea mea (cu asa ceva m-am confruntat si eu) mai asculta si alte sugestii,poate cineva iti va da o rezolvare sigura. Succes la mesterit!

  3. #3
    Member alex29hd's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    ORASTIE/HUNEDOARA
    Posts
    84
    Rep Power
    11
    Masina. nu are telecomanda ci numai centralizata pe cheie....si toate usile se inchid si deschid centralizat cand descui usa doar cea de la.sofer a ramas dinnou blocata pe incuiat...si nu se deschide ....

  4. #4
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    scuze...din centralizata de pe cheie am vrut sa spun...asa am si eu la 75.

  5. #5
    Member alex29hd's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    ORASTIE/HUNEDOARA
    Posts
    84
    Rep Power
    11
    Nu stiu...cred ca s~a intamplat cv cu yala sau tijele alea....de nu mai descuie usa nici macar mecanic,rotind cheia in yala....dar nu reusesc sa descoper problema....si sar la schimbator de disper

  6. #6
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    Quote Originally Posted by alex29hd View Post
    Masina. nu are telecomanda ci numai centralizata pe cheie....si toate usile se inchid si deschid centralizat cand descui usa doar cea de la.sofer a ramas dinnou blocata pe incuiat...si nu se deschide ....
    ai imobilizatorul masini anulat ?
    "nu are telecomanda ci numai centralizata pe cheie" - adica folosesti mecanic cheia sa deschizi masina ?

    daca nu folosesti telecomanda masini (nu mai exista) si ai immo deblocat - poti pune o inchidere centaralizata noua sau sa schimbi doar acuatoarele

    poti incerca intai asa:
    scoti toate mufele electrice din broasca de la sofer si o incerci/testezi doar mecanic de muuulte ori - daca nu se blocheaza - ai 100% probleme electrice acuatoare contacte electrice ..... daca se blocheaza ori ai probleme cu broasca ori mai trebuie reglata inchiderea usii - este posibil sa nu vina exact la fel pe fiecare broas

    M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  7. #7
    Member alex29hd's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    ORASTIE/HUNEDOARA
    Posts
    84
    Rep Power
    11
    Da marcel...imob e anulat din cate stiu eu...e doar o cheie mecanica....si nu poate fi electrica probl de vreme cd toate usile si portbagajul se deblocheaza cand rotesc cheia in yala,numai cea principala de la sofer ..NU! Am pus broasca noua/second si am probat in toate felurile de vreo 10 ori...si cu usa inchisa si deschisa,si s~a incuiat si descuiat fara pb....am pus toate la loc,fata de usa....am incuuato si descuiato de 2~3 ori fara probl si apoi....s~a blocat iar pe inchis iar din cate simt eu...cursa cheii in yala pe descuiat nu mai e completa....dar e suficienta cat sa dea contact electric la celelalte usi...nu mai suport...sincer

  8. #8
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    ....intradevar este f enervanta situatia .... eu din pacate ajung abia luni pe la garaj sa studiez exact o broasca de 25....
    din cate tin eu minte ar avea acuatorul in ea ....(problema electrica - ma refeream la broasca de la sofer - zona electrica)
    poti face asa dupa ce o deblochezi scoate toate mufele electrice din broasca (parca are 2 ..) si foloseste-o doar mecanic
    daca ti se deschide porbagajul bine din cheie - dar numai daca nu ai probleme cu portbagajul- mergi asa 3 ~ 4 zile ... celelate usi le blochezi si deblochezi dinauntru ....
    atentie trebuie sa poti sa ai acces prin porbgaj daca se blocheaza usa de la sofer.... daca iti merge bine - atunci cauti o broasca care nu are obosita partea electrica ... de obicei (valabil 25,45,75 si mg similare) oboseste mecanismul de ridicare a blocajului interior - adica tija care iese din fata de usa si atunci ramane intre-deschisa sau aproximativ-inchisa ...nu mai poate fi ridicata- trasa total .. daca iti merge doar mecanic bine se poate lua un acuator pentru usa soferului - cu telecomanda si ai inchidere ca "omu" functionala...

    poti sa faci o curatare a broastei cu spray de curatat frane + spray de contacte ..... pana iese curat lichidul din ea .... apoi bagi ceva de uns ulei ....

    sau cauti o broasca "noua" ...

    M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  9. #9
    Member alex29hd's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    ORASTIE/HUNEDOARA
    Posts
    84
    Rep Power
    11
    Asa arata broasca mea....are o singura mufa cu 6 fire....2 sunt alimentarea la motoras si 4 duc la cutiuta/contact ce da semnal deschis/inchis


    din cate inteleg eu mecanica(nu f multa :P) usa mea ar trebui sa se deschida mecanic din cheie,adica tija de la yala sa traga de parghia ei si sa desfaca broasca....si nu se intampla asta....si electricul merge la celelalte 3 usi plus portbagaj!

    e destul de frustrant sa tot smulg fata de usa dupa fiecare "nebunie' a broastei...mai ales ca asta e una "noua" cea veche am fost nevoit sa o sparg bucatele ca sa o mai deschid!

    portbagajul se deschide din cheie, dar....am 105 kg ....mor incet asa )))

    o sa incerc sambata daca se indreapta vremea sau daca nu, luni....sa smulg iar fata de usa si sa deblochez usa....ca acum e blocata....momentan sunt in medical...aprindere de plamani....de la cat am stat la usa asta...firar....
    Attached Images Attached Images

  10. #10
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    pt poza de vizualizat
    I wish I was faster!

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Sfaturi piese rover 400
    By mircea231 in forum motoare benzina
    Replies: 32
    Last Post: 03-12-2016, 10:52 PM
  2. broasca usa
    By leonard75 in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 9
    Last Post: 12-03-2015, 08:19 AM
  3. am nevoie de sfatul unui avocat...
    By alex29hd in forum Social(non auto)- ajutor membrii pentru probleme non auto
    Replies: 0
    Last Post: 02-01-2015, 11:39 AM
  4. Idei upgrade comunitate Rover
    By mateotl in forum BAR - Cafenea
    Replies: 15
    Last Post: 19-06-2014, 10:29 AM
  5. broasca + modul inchidere centralizata ROVER 25
    By alex29hd in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 7
    Last Post: 04-04-2014, 04:18 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •